Warszawa z klasą - tym razem klasa 2 TOY1, wybrała się na nowe przedstawienie pt. Balladyna. Kryminalne zagadki stolicy do Teatru Rampa. Była to autorska i współczesna interpretacja dramatu Słowackiego, jako muzycznego kryminału osadzonego w Warszawie lat 90., gdzie disco polo miesza się z techno, kwitnie kapitalizm a wraz z nim przestępczy półświatek, któremu przewodzi ona, królowa życia i zbrodni — Balladyna. Utrzymana w konwencji True crime Balladyna to ponadczasowa opowieść o żądzy władzy, sławy, lajków i pieniędzy, za które bohaterowie zapłacą najwyższą cenę. Balladyna z Targówka usiłuje mówić do kilku grup naraz, przeplatając kod przeznaczony dla pokolenia VHS-ów, kodem pokolenia TikToka. To musicalowe śledztwo, pełne szalonych zwrotów akcji, zbrodni i miłości. Warszawa miasto pokus, pułapek, chochlików i duchów. Przez całość tych gęstych wydarzeń prowadzi widzów- przy użyciu swoich mediów społecznościowych, siłą rzeczy przedkładając formę nad treść - Julka Słowacka.
Z przykrością informujemy o śmierci naszego emerytowanego nauczyciela Pana Mieczysława Seremento
- 15.10.2024
Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Pana Mieczysława Seremento, wieloletniego pracownika, wychowawcy i nauczyciela w naszej szkole.
Jego zaangażowanie, wiedza i pasja inspirowały kolejne pokolenia uczniów. Pozostawił niezatarte ślady w sercach i umysłach wszystkich, którzy mieli zaszczyt go poznać.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 października 2024 r. o godz. 12.00 na Cmentarzu Północnym w Warszawie.
Młodzi dla historii
- 11.10.2024
- 8
11 października rozpoczęliśmy w naszej szkole projekt historyczny zatytułowany ,,Młodzi dla historii”. Uroczysty apel upamiętniający 80-tą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego poprowadzili uczniowie kl. 3b pod opieka p. M. Grzymałowskiej i p. A .Ziółkowskiej. Przewidziane na kilka dni Powstanie trwało w rezultacie 63 dni będąc największym tego typu zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Podczas dzisiejszej uroczystości usłyszeliśmy najważniejsze fakty z heroicznej walki mieszkańców Warszawy o wolność i wyzwolenie stolicy spod władzy znienawidzonego okupanta.
Za pomoc techniczną i obsługę multimedialną odpowiedzialni byli: Iwan Fomenko i Paweł Pietraszek z kl. 5BMW1. Dziękujemy za udział w uroczystości i zapraszamy na kolejne wydarzenie historyczne w ramach tegorocznego projektu.
Piknik na Woli w ramach Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa
- 10.10.2024
- 9
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pikniku w ramach Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa, który odbywał się przy Urzędzie Dzielnicy Wola. Uczniowie mogli skorzystać z symulatora dachowania, alkogogli i wielu innych atrakcji, m.in. spróbować pysznej grochówki. Nasze szkolne stanowisko z symulatorem jazdy samochodem cieszyło się wśród osób odwiedzających piknik bardzo dużym zainteresowaniem.
Rozstrzygnięcie Konkursu „Z kart Powstania Warszawskiego”
- 08.10.2024
Konkurs „Z kart Powstania Warszawskiego: WIRTUALNY RAJD - WYBRANE POWSTAŃCZE EPIZODY” popularyzował wiedzę o 63. dniach niezwykłego, heroicznego zrywu żołnierzy Państwa Podziemnego i ludności cywilnej Warszawy. Zgodnie z zasadami, laureaci zostali wyłonieni spośród uczniów, którzy w najkrótszym czasie odesłali poprawnie wypełnioną kartę zawodnika.
Zwycięzcami szkolnego Konkursu „Z kart Powstania Warszawskiego” zostali:
- Mateusz Majcher z klasy 3 BMW1 (I miejsce);
- Gustaw Trojan z klasy 1VE (II miejsce);
- Mateusz Kurec i Halina Styczyńska z klasy 2 YAM (III miejsce).
Wszystkim uczestnikom Konkursu serdecznie dziękujemy.
Wręczenie okolicznościowych dyplomów oraz nagród odbędzie się podczas apelu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pieniny 2024
- 03.10.2024
- 10
W dniach od 1 do 3 października grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce. Grupa miała okazję zintegrować się i podziwiać piękno gór jesienią, zadbać o swoją kondycję na szlaku ze Szczawnicy przez Sokolicę i Trzy Korony do Sromowiec Niżnych, skąd z flisakami spłynęła z powrotem do Szczawnicy. Nie obyło się też bez wspólnego ogniska i pieczenia kiełbasek.
Super atmosfera i klimat wyjazdu sprawiły, że nie chce się wracać, jednak czas mija tak szybko i szkoła już czeka. Podziękowanie dla organizatorów wyjazdu Pana Łukasza Morgasia i Marcina Szczepanika.
Dzieła wszystkie Szekspira - 2TOY1 w Teatrze Polonia
- 30.09.2024
Ostatniego dnia września uczniowie z klasy 2 TOY1 wybrali się na przedstawienie pt. Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji) do Teatru Polonia. Aktorzy Teatru Montownia podęli się zadania z pozoru niemożliwego: przedstawili wszystkie dzieła Szekspira w ciągu jednego spektaklu! Były cytaty z najsławniejszych dramatów, żarty ze stereotypowej znajomości dzieł słynnego twórcy, a także m.in.Tytus Andronikus w programie kulinarnym i Hamlet w wersji przyspieszonej. Ta żartobliwa sztuka została napisana dwadzieścia lat temu przez trzech amerykańskich studentów i od tego czasu cieszy się niesłabnącym powodzeniem w wielu światowych teatrach. Podczas dzisiejszego przedstawienia trwała nieustająca zabawa, widzowie byli zapraszani do udziału w akcji. Spektakl obnaża powierzchowną znajomość Szekspira, do czego przyczyniła się kultura masowa. Wykonawcy: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki, przybliżyli trochę przebieg spektaklu do polskich warunków, włączając np. do dramatów Szekspira najzabawniejszą scenę z "Zemsty" Fredry, muzykę zaś wzięto z opery "Straszny Dwór" Moniuszki. Może dlatego dramaty mistrza ze Stratfordu, choć często niesłychanie krwawe i okrutne, stają się w ujęciu Montowni po prostu nieopisanie śmieszne.
WARSZAWA Z KLASĄ W „ROK 1984”
- 30.09.2024
W niedzielny wieczór klasy V BMW1 i IV BMW1 obejrzały w Teatrze Powszechnym spektakl będący adaptacją futurystycznej antyutopii G. Orwella pt. „Rok 1984”. Po znaczących zmianach w spisie lektur dokonanych[Z1] przez ekspertów ministerialnych ta lektura pozostała do przeczytania w całości ( chociaż do fragmentów sprowadzone zostały takie klasyki polskiej literatury jak „Potop”, „Chłopi”, „Pan Tadeusz”, „Inny świat” ). To pomysł kontrowersyjny, ale najwidoczniej według władz najwyższych nauczyciele języka polskiego nie są ekspertami w tej dziedzinie. Uczniowie klasy maturalnej byli już przygotowani do odbioru powieści Orwella, więc dwójmyślenie, nowomowa, Ministerstwo Pokoju, które zajmowało się prowadzeniem wojny, ich specjalnie nie zszokowało. Wrażenia uczniów klasy młodszej poznamy dopiero za 3 tygodnie, gdy wrócą z praktyki zawodowej. Mechanizmy władzy totalitarnej celowo wyolbrzymione w swej wymowie wywoływały u widzów gorzkie refleksje, bo wszystko, co w 1949 roku przewidział Orwell zdarzyło się w Polsce zniewolonej na mowo po pozornym odzyskaniu niepodległości w 1945. To, co przeraża świadomego czytelnika, to fakt, że i w ostatnim dziesięcioleciu władza próbowała zaspokoić nie tylko wielorakie potrzeby członków Partii, lecz również ( … ) produkować materiały adresowane do proletariatu ( … ) szmatławe gazety, przynoszące prawie wyłącznie wiadomości sportowe, opisy zbrodni i horoskopy…”. Wisienką na torcie w naszej rzeczywistości stał się Zenek Martyniuk w Filharmonii Narodowej. Wszak prole też muszą mieć uciechę na swoim poziomie.