• KWADRATOWE OSTATKI TEATRALNE

      • 27.12.2023
      • W ostatnią środę, 20 grudnia, w Teatrze Kwadrat obejrzeliśmy komedię kryminalną pt. „Szalone nożyczki”, na którą bilety kupiliśmy prawie trzy lata temu. Niemalże w przeddzień wizyty w teatrze wybuchła pierwsza fala pandemii, zamknięto nie tylko szkoły, teatry, ale – jak pamiętamy – nawet parki i lasy! Dopiero teraz udało nam się obejrzeć ten spektakl i przekonaliśmy się, że warto było czekać. Niewiele jest takich sztuk teatralnych, w których widownia może aktywnie uczestniczyć, brać udział w śledztwie i demokratycznie ( głosowanie ) zadecydować, kto jest mordercą. Tym razem padło na fryzjerkę, w którą wcieliła się znakomita aktorka nie tylko komediowa – Lucyna Malec. Także pozostali aktorzy, z Grzegorzem Wonsem w roli komisarza, nie zawiedli oczekiwań publiczności. Uczniowie klasy V BMW1 wraz z nauczycielami bawili się świetnie i żałujemy, że to już ostatnia w tym roku okazja do beztroskiego śmiechu, odstresowania po czterech miesiącach intensywnej nauki.

      • FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „Poezja Wisławy Szymborskiej w setną rocznicę urodzin noblistki”

      • 12.12.2023
      • Wielki finał V edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego odbył się 8 grudnia. Udział wzięło 26 finalistów niższych etapów. Byli to głównie uczniowie szkół warszawskich, ale nie zabrakło również miłośników poezji z Radomia, Legionowa, Grójca. Mimo powszechnego przekonania, że tylko „Niektórzy lubią poezję”, prezentacje uczestników były zaprzeczeniem tej konstatacji, zarówno pod względem wyboru utworu, jak i interpretacji. Honorową Przewodniczącą jury była pani Agnieszka Kunikowska – aktorka, Mistrzyni Mowy Polskiej, jako mistrzyni dubbingu użyczyła swojego głosu wielu uwielbianym przez widzów postaciom, m.in. królewnie Fionie ze „Shreka”, a we wszystkich częściach gier z serii „Wiedźmin” ożywiła postać Triss Merigold. Wśród uczestników konkursu wyróżniła tzw. Głosy. 
        Po wysłuchaniu recytacji jury ogłosiło werdykt i przyznało nagrody:
        I miejsce – Kamila Ordak – XLIX LO im. J. W. Goethego w Warszawie
        II miejsce – Jan Brzozowski – CLVII LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie
        III miejsce – Jagoda Pióro -  XII LO im. H. Sienkiewicza w Warszawie
        Wyróżnieni zostali: Natalia Startek – II LO im. Króla J. III Sobieskiego z Legionowa, Roksana Korolczuk -  CLVII LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Mateusz Surma – ZSSiL nr 2 w Warszawie.
        Nasze cykliczne już Święto Poezji zakończyły rozmowy w kuluarach z Mistrzynią Mowy Polskiej, nie tylko o poezji, dubbingu, kinie…
        Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału, Laureatom Gratulujemy!  ZAPRASZAMY ZA ROK.

      • Bożonarodzeniowe Dni Dobra

      • 08.12.2023
      • Ruszyła rejestracja na Bożonarodzeniowe Dni Dobra (będą w dniach 13-16.12 w Warszawie w centrum e10 przy ul. Elektronowej 10) na które zapraszamy wszystkie rodziny potrzebujące wsparcia! Wszystkie Dzieci i samotni rodzice otrzymajcie prezenty, będzie poczęstunek (sałatki, kanapki, PIEROGI! ciasta etc) i warsztaty (mydełka, biżuteria, świece, kartki, ozdoby), spotkanie z żywymi sowami lub postaciami z bajek. Rodziny POLSKIE, UKRAIŃSKIE i MIGRANCKIE mogą zgłosić chęć udziału w wydarzeniu do 11.12 do 10:00:

        PL: https://dni-dobra.pl/rejestracjabdd2023/ 

        UA: https://dni-dobra.pl/ua/reyestratsiya/

        Wydarzenie jest patronowane przez Prezydenta m.st. Warszawy oraz Ambasadę Ukrainy w Warszawie. 

      • Santa Basket

      • 01.12.2023
      • W dniu 30.11 udaliśmy się na zaproszenie Liceum Ogólnokształcącego nr 78 im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej rozegrać mikołajkowy turniej koszykarski pod nazwą "Santa Basket". W zawodach brali udział gospodarze czyli LO nr 78 oraz LO nr 3 im. gen. Józefa Sowińskiego. Wymienieni przeciwnicy to bardzo wymagające drużyny, a walczyliśmy z nimi bardzo dzielnie, uzyskując cenne doświadczenie do rozgrywek o mistrzostwo Woli, które odbędą się już na początku przyszłego roku. Wszyscy zawodnicy zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi, a najlepszym zawodnikiem naszej reprezentacji został Jakub Cieciera z klasy 1 KRO.  W bardzo dobrze zorganizowanym turnieju, naszą szkołę pod przewodnictwem Tomasza Żylińskiego reprezentowali: Paweł Szumielewicz, Cezary Strześniewski, Mateusz Pałyska (5PTY), Christian Nwachukwu (5PB2), Maksymilian Jaworski (3PIM), Karol Kościesza (2MAN), Marcel Runo, Krystian Rudzki (2PW), Jakub Cieciera (1 KRO).

      • Narodowe Czytanie 2023: „Zemsta, mocium panie!”, czyli historia pewnej intrygi. 

      • 29.11.2023
      • 24 listopada  w naszej szkole odbyła się V edycja Narodowego Czytania. Po „Weselu”, „Przedwiośniu”, „Moralności pani Dulskiej” i „Balladach i romansach” przyszedł czas na „Zemstę”. W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich, a Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry.

        Uroczystość rozpoczął i słowo wstępne wygłosił Pan Dyrektor Piotr Zając. Dlaczego wybraliśmy „Zemstę”? Wielu uważa, że jest to arcydzieło polskiej literatury, klasyka komedii – łączącej komizm sytuacyjny z komizmem słowa, przerysowane postacie z naszym prawdziwym wizerunkiem. W role bohaterów „Zemsty” brawurowo wcielili się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, starając się oddać ducha każdej z granych postaci. Odtwórcy ról włożyli w nie całe swoje serce, dzięki czemu licznie przybyli widzowie przenieśli się w świat przepełniony intrygami i knowaniami zwaśnionych sąsiadów, których los osadził w jednym zamku. Spór o mur, wzajemne złośliwości Cześnika i Rejenta, wyzwania na pojedynek, rozmowy Raptusiewicza i Milczka za pośrednictwem Papkina, pisanie listu ze słynnym „mocium panie” czy redagowanie testamentu – to sceny zapadające w pamięć. W tle rozgrywa się także zakazana historia miłosna bratanicy Cześnika, Klary i syna Rejenta, czyli Wacława. Na szczęście – jak to w komedii – wszystko kończy się dobrze, a odwieczni antagoniści ze słowami „Zgoda! Zgoda!” podają sobie ręce. W finałowej scenie zabrzmiał polonez, do którego wspólnie ruszyli fredrowscy bohaterowie, dyrekcja i widzowie.

        Aplauz widowni potwierdził, że autorom i wykonawcom V edycji Narodowego Czytania udało się osiągnąć zamierzony cel – ożywić dzieło sprzed niemal 200 lat.

        Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a wkrótce także krótkiego filmiku.   

        Zespół Edukacji Kulturalnej

      • Stowarzyszenie Umarłych Poetów.

      • 29.11.2023
      • Uczniowie klasy 5PTY oglądali w Och-Teatrze przedstawienie „ Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Bohaterami sztuki są uczniowie elitarnej męskiej szkoły z internatem, w której najistotniejsze są cztery zasady: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość. Nowy charyzmatyczny nauczyciel zachęca chłopców do rozwijania indywidualnych pasji i samodzielnego myślenia. Rozbudza w nich wrażliwość na literaturę piękną oraz ciekawość świata. W rezultacie  tego dochodzi do młodzieńczego buntu przeciw bezdusznie narzucanym zasadom społecznym.
         

      • SZLACHETNA PACZKA 2023

      • 23.11.2023
      • Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Samorząd Uczniowski serdecznie zachęca wszystkich do włączenia się w inicjatywę. W tym roku wspomożemy Panią Teresę.

        Pani Teresa mieszka sama, jej jedynym towarzystwem jest kot, o którego bardzo dba. Jest emerytką, choć nie tak wyobrażała sobie przyszłość. Była ofiarą przemocy fizycznej, którą stosował jej syn. Aktualnie nie ma z nim kontaktu. Przez pożyczkę syna, pani Teresa została obciążona spłatami przez komornika. Pomimo ciężkiej sytuacji finansowej i ciężkiego stanu zdrowia, ta cudowna kobieta jest wdzięczna za każdy dzień. Bardzo by chciała wyzdrowieć, by móc korzystać w pełni z życia, co uniemożliwiają jej choroby.  Pani nie ma butów na zimę, tak samo jak kurtki zimowej. Ubrań ma mało, nie zawsze ma środki na zakup żywności, o odzieży już nawet nie marzyła.

        Trzy kluczowe potrzeby Pani Teresy

        1. Żywność:  herbata, cukier, kawa, olej, ryż, makaron, konserwy rybne, mąka, owoce i warzywa w puszkach, płatki kukurydziane, kasza, konserwy rybne, dżem

        2. Środki czystości: mydło/żel myjący, płyn do płukania tkanin, szampon proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące (do szyb, kostki do toalety, do mycia podłóg, do mycia zlewu)

        3. Odzież: kurtka (zimowe) rozmiar: XL, uwagi: z kapturem (kolor obojętny), piżama (całoroczne) rozmiar: XXL, uwagi: 2 częściowe z długim rękawkiem i długimi spodniami (kolor obojętny),dres (całoroczne) rozmiar: XL, uwagi: bawełniane (kolor obojętny), bluzka (całoroczne) rozmiar: XL, uwagi: z długim rękawem, kapcie domowe rozmiar: 40, uwagi: kapcie klasyczne pantofle (kolor obojętny), kozaki/buty zimowe 40, uwagi: buty trekkingowe (kolor obojętny)

        Dary można przynosić do sali nr 14  do p. Marty Chrostek. Zbiórka trwa do 14 grudnia 2022 r. do godz. 12:00.

      • LISTOPADOWE ZADUSZKI I SPOTKANIA Z KULTURĄ

      • 16.11.2023
      • „Vanitas, vanitatum et omnia vanitas”
        W listopadowe dżdżyste przedpołudnie klasa IV BMW1 pod opieką wychowawczyni wybrała się na wycieczkę. Najpierw na Cmentarzu Powązkowskim snuliśmy refleksje o znikomości i kruchości ludzkiego życia. W Alei Zasłużonych z inicjatywy Mariusza znicz zapaliliśmy na grobie Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zatrzymaliśmy się także przy mogiłach takich wybitnych Polaków, jak: Z. Herbert, L. Staff, J. Smosarska, J. Połomski, J. Kiepura, Cz. Niemen, M. Dąbrowska…Klasowym przewodnikiem, zwiadowcą wyszukującym najważniejsze miejsca został Dominik, a utrwalił je w obiektywie Kuba. Mieliśmy też strażnika czasu.
        Miejsce pochówku W. S. Reymonta było wstępem do drugiej części naszego dialogu z kulturą. W Arkadii obejrzeliśmy nowatorską pod względem formy adaptację „Chłopów” – arcydzieła polskiego Noblisty. Literatura koresponduje w niej z malarstwem J. Chełmońskiego i innych mistrzów młodopolskich. Polecamy obejrzenie tego dzieła, ale z uwagą, że koniecznie trzeba przeczytać przynajmniej I tom powieści, gdyż filmowcy skupili się głównie na wątku miłosnym, co nieco zubożyło wymowę utworu. Ponadczasowe i niezwykle poruszające jest ukazanie kobiety jako przede wszystkim obiektu męskich fascynacji seksualnych, pozbawienie jej praw bycia człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie
      • Al. Jana Pawła II 69, 01-038 Warszawa Poland
      • (22) 515 56 00 - Centrala (22) 515 56 11 - Dyrektor Naczelny - Piotr Zając (22) 515 56 12 - Sekretariat Dyrektora (22) 515 56 13 - Sekretariat Uczniowski (22) 515 56 14 - Wicedyrektor - Marta Mazur (22) 515 56 15 - Wicedyrektor - Tomasz Jadacki (22) 515 56 16 - Wicedyrektor - Agnieszka Lubaś (22) 515 56 17 - Kierownik Gospodarczy - Marta Kurowska (22) 515 56 18 - Kierownik Szkolenia Prakt. - Marek Rechnio (22) 515 56 20 - Pedagog - Iwona Ostrowska-Obrocka (22) 515 56 21 - Psycholog - Ewa Smolińska (22) 515 56 22 - Pedagog - Kamilla Dobrzeniecka (22) 515 56 23 - Pedagog - Arkadiusz Stawski (22) 515 56 24 - Pielęgniarka Szkolna (22) 515 56 26 - Pokój Nauczycielski (22) 515 56 34 - Stacja Kontroli Pojazdów
    • Logowanie

  • Piątek 03.05.2024