Aż trudno w to uwierzyć, ale jednak to prawda. Nie tylko w Laponii żyją ci dobroczyńcy. Jeden żywy, prawdziwy uczęszcza do V klasy w naszej szkole. Już po raz czwarty sam jeden ufundował paczki świąteczne dla wychowanków POW Chata w Warszawie. O jego skromności i bezinteresowności świadczy wiele, między innymi to, że kategorycznie odmówił sfotografowania się z darem swego serca. Wiemy jednak, że dobro wraca.
MIKOŁAJE SĄ WŚRÓD NAS!
- 19.12.2024
VI EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
- 18.12.2024
- 42
W tym roku na konkurs zgłosiło się 30 uczestników, głównie z liceów warszawskich (m.in. B. PRUSA, M. KONOPNICKIEJ, H. SIENKIEWICZA, J. LELEWELA, T. CHAŁUBIŃSKIEGO…), ale przybyła także młodzież z Radomia i Legionowa. Funkcję przewodniczącej jury konkursowego przyjęła znana aktorka, pani Małgorzata Sadowska, artystka scen warszawskich, grająca w wielu filmach i serialach ( „Klan”, „Panny i wdowy”, „U pana Boga w ogródku”, „Ojciec Mateusz”, „Na dobre i złe”…). Zadanie konkursowe polegało na wybraniu wiersza Czesława Miłosza lub Kazimierza Wierzyńskiego i przygotowaniu interpretacji tego utworu. Poziom wystąpień był zróżnicowany, ale z pewnością każda recytacja zasługiwała na uwagę widzów. Po burzliwych obradach jury Nasz Gość Specjalny, czyli pani M. Sadowska ogłosiła werdykt:
I miejsce: Mateusz Surma – uczeń Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie
II miejsce: Tobiasz Krukowski – uczeń LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie
III miejsce: Wiktoria Prokop – uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu
I wyróżnienie: Karolina Wachowiak – uczennica LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie
II wyróżnienie: Karol Pająk – uczeń ZSE w Radomiu
III wyróżnienie: Emilia Kaczorek – uczennica ZSE nr 21 w Warszawie
Nagrodę Organizatora otrzymał Artur Petrusiewicz – uczeń ZSSiL nr 2 w Warszawie
SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM !
Zapraszamy za rok na VII EDYCJĘ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO.
Carmen - Georges Bizet
- 11.12.2024
„Miłośc jest buntowniczym ptakiem,
Którego nikt nie może oswoić”.Uczniowie naszej szkoły oglądali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej jedno z najpopularniejszych dzieł światowych „Carmen” Goorges’a Bizeta. Jest to historia Cyganki niezdolnej do stałego uczucia. Kobiety kochanej tragiczną miłością przez Don Joségo, Micaëli i toreadora Escamilla. Spektakl oczarował nas pełną werwy akcją i niezapomnianą muzyką.
Uczniowie po wizycie w Operze otrzymali zestaw zadań w języku niemieckim, w celu utrwalenia treści tego dzieła.
Narodowe Czytanie 2024: „Kordian” Juliusza Słowackiego
- 03.12.2024
- 44
29 listopada br., czyli w 194. rocznicę wybuchu powstania listopadowego - w naszej szkole odbyła się VI edycja Narodowego Czytania. W poprzednich latach czytaliśmy dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Adama Mickiewicza i Gabrieli Zapolskiej. Do tegorocznego czytania wybrany został „Kordian” Juliusza Słowackiego - dramat będący rozrachunkiem z powstaniem listopadowym, ukazujący przygotowania do zamachu na cara i zryw narodowowyzwoleńczy. Utwór ilustruje także wszystkie wahania moralne i polityczne pokolenia, którego dziełem było powstanie 1830–1831.
„Kordian” Juliusza Słowackiego, wydany po raz pierwszy w Paryżu w 1834 roku, to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat, inspirowany spiskiem podchorążych, porusza uniwersalne problemy egzystencjalne i narodowe. Dzięki połączeniu psychologicznej głębi bohaterów, symbolicznej scenerii i poetyckiego języka, „Kordian” od ponad 180 lat inspiruje czytelników i stanowi nieodłączny element kanonu polskiej literatury. Dzieło to jest wciąż aktualne, a jego przesłanie o poszukiwaniu sensu życia i odpowiedzialności za przyszłość odbija się echem w naszych czasach.
Tradycją Narodowego Czytania w naszej szkole stało się połączenie czytania wybranego dzieła z elementami inscenizacji. W role bohaterów „Kordiana” wcielili się uczniowie i nauczyciele, starając się oddać ducha każdej z granych postaci.
Aplauz widowni potwierdził, że autorom i wykonawcom VI edycji Narodowego Czytania udało się przybliżyć dzieło sprzed niemal 200 lat. A jak nas uczy historia - słowo romantyków padające ze sceny nieodmiennie posiada dziwną moc sprawczą i nieustanie inspiruje do działania.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a wkrótce także krótkiego filmiku.
Zespół Edukacji Kulturalnej
#zawszeciekawi na Politechnice Warszawskiej
- 09.12.2024
- 2
Klasa 5PIM wzięła udział w trzeciej edycji programu dla szkół średnich #zawszeciekawi na Politechnice Warszawskiej. W ramach projektu nasza Klasa uczestniczyła w prelekcjach w auli PW oraz warsztatach z druku 3D na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych. Była to bardzo ciekawa forma zajęć, zachęcająca do wstąpienia w mury tej szacownej Uczelni. W trakcie naszej wizyty zostaliśmy również zaproszeni na Drzwi Otwarte Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie będzie miało miejsce 14 czerwca 2025 r. w godz. 10.00 – 15.00. Podczas jego trwania będzie można porozmawiać ze studentami, doktorantami i pracownikami, poznać kierunki studiów na PW i możliwości kształcenia, zdobyć odpowiedzi na pytania o akademiki czy działalność studencką. Bądźcie #zawszeciekawi i zanotujcie sobie ten termin. Polecamy!
Zwiedzamy Powązki Wojskowe z klasą 5PIM
- 09.12.2024
- 2
Po raz kolejny klasa V PPM wraz z wychowawcą wybrała się na Powązki Wojskowe, aby upamiętnić groby bohaterów narodowych i tym samym oddać cześć Osobom, które walczyły o wolność naszego Kraju, albo nie biorąc czynnego udziału w walce, zginęły za bycie Polakami. Zapaliliśmy znicze pod Krzyżem Ponarskim i Krzyżem Wołyńskim - miejscami upamiętniającymi mord Polaków na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej. Symbole pamięci zapłonęły również na grobach Harcerzy, którzy stracili życie w walce z niemieckim okupantem w czasie II Wojny Światowej. Odwiedziliśmy kwatery na Łączce - miejscu pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, często w więzieniu mokotowskim. Nie zapominamy o Tych, dzięki którym możemy mówić z dumą, że jesteśmy Polakami.