Do naszej szkoły właśnie został dostarczony rewolucyjny trójkołowiec Niken. Jesteśmy pierwszą szkołą w Europie, która otrzymała do celów dydaktycznych ten model Yamahy. Motocykl, bazujący na opracowanej przez japoński koncern unikalnej technologii Leaning Multi Wheel (LMW) – wielu pochylanych kół – zapewnia całkowicie nowe doznania z jazdy, szczególnie w zakrętach, na nierównym podłożu czy – jak obecnie – śliskich nawierzchniach. Dwa pochylane przednie koła, podwójne widelce upside-down z łącznie czterema amortyzatorami i muskularna sylwetka nadają Nikenowi dominujący i nowoczesny wygląd, odzwierciedlający jego nowy, rewolucyjny charakter.
Konkurs "Mój wymarzony zawód"
- 19.01.2019
Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego, działające w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń, organizuje IV edycję Warszawskiego Konkursu Wiedzy o Zawodach „Mój wymarzony zawód”.
Celem konkursu jest promowanie wiedzy o zawodach oraz zachęcanie uczniów do aktywnego konstruowania własnej kariery zawodowej.
W ubiegłym roku laureatem konkursu był uczeń naszej szkoły - Stanisław Jeżewski. ZOBACZ
Więcej informacji na stronie internetowej - LINK lub na naszej stronie w zakładce - KONKURSY
Wspomnienie w drugą rocznicę śmierci
- 13.01.2019
14 stycznia 2019 r. mija druga rocznica śmierci Pana Tadeusza Wojciechowskiego, wieloletniego dyrektora naszej szkoły. W Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 pracował 45 lat, funkcję dyrektora pełnił przez 30 lat.
W drugą rocznicę śmierci wspominamy Dyrektora, dla którego szkoła była jak drugi dom. Pozostawił w niej trwałe ślady swojej działalności. Żyje w naszych wspomnieniach.
Pamiętamy...
Konkurs - Eko Gwiazda 2018
- 08.01.2019
Zapraszamy uczniów wszystkich klas naszej szkoły do udziału w konkursie Eko Gwiazda. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do refleksji nad stanem środowiska naturalnego oraz kształtowanie ich świadomości ekologicznej. Zadaniem tegorocznej edycji Eko Gwiazdy, jest nagranie filmu o długości od 1,5 do 2,5-minuty, w którym uczniowie opowiedzą, jak prawidłowo zutylizowane baterie - odzyskany z nich materiał, może być ponownie wykorzystany. Ponadto, poinformują koleżanki i kolegów o zagrożeniach wynikających z nieprawidłowej utylizacji baterii oraz akumulatorów.
Termin zgłoszenia do 11.01.2019, termin nadsyłania prac konkursowych - filmów: 8.02.2019.
W konkursie mogą brać udział zespoły jedno - lub dwuosobowe. Nagrodą główną dla ucznia/uczniów oraz opiekuna jest weekendowy wyjazd do Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.
Informacje i potrzebne materiały znajdziecie także na stronie internetowej: www.ekogwiazda.pl i na naszej stronie
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o szybki kontakt z wicedyrektorem Ireneuszem Bąkiem.
Dobry KLIMAt w NORAUTO
- 22.01.2019
- 4
W ramach patronatu firmy NORAUTO nad praktykami zawodowymi klas III, odbyło się kolejne już szkolenie zorganizowane przez Panią Katarzynę Zemło dla uczniów naszej szkoły. Tematem ostatniego szkolenia była obsługa układu klimatyzacji. Wykład i ćwiczenia praktyczne przeprowadził w jakże interesujący sposób Pan Bartosz Freja odpowiedzialny za sekcję szkoleniową w sieci NORAUTO.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i prosimy o następne szkolenia, kolejni chętni już czekają
100 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego.
- 21.12.2018
27 grudnia 1918 roku w Poznaniu rozpoczęło się powstanie wielkopolskie –największe z polskich powstań narodowych zakończonych sukcesem.
Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była wizyta w Poznaniu wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. 27 grudnia 1918 roku Polacy gromadzili się pod budynkiem Bazaru, w którym zatrzymał się Paderewski. Niemcy zorganizowali kontrpochód.
Przed godziną 17 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał - wybuchło powstanie.
Celem powstania było uwolnienie Wielkopolski i Pomorza spod władzy niemieckiej. Pierwszym dowódcą powstania był Wielkopolanin, Stanisław Taczak. Od 16 stycznia 1919 roku dowództwo nad nowo utworzoną Armię Wielkopolską objął Józef Dowbor-Muśnicki.
Do 15 stycznia 1919 r. polskie oddziały wyzwoliły prawie całą Wielkopolskę.
Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. Powstanie zakończyło się sukcesem.
Bezpieczne Święta i Nowy Rok
- 21.12.2018
- 4
20 grudnia 2018 roku na terenie obiektu KSP na Szczęśliwicach klasy 1BRD, 2BRD i 3BRD wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyły w inauguracji akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Bezpieczne Święta i Nowy Rok” zorganizowanej przez Komendę Stołeczną Policji we współpracy z Państwową Strażą Pożarną i Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. W spotkaniu udział wzięli: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Bogdan Łasica.
Uczestników spotkania przywitał Wojewoda Mazowiecki, który podziękował komendantom za zorganizowanie przedsięwzięcia w trudnym dla nich okresie przedświątecznym i wspomniał, że Policja stołeczna co roku zaprasza na pokazy między innymi bezpiecznego spędzania zabawy sylwestrowej, w ramach którego w sposób spektakularny prezentuje skutki nieodpowiedzialnych zachowań. Wojewoda zaapelował jednocześnie, aby ten okres zabawy, był tylko zabawą, a nie momentem narażającym życie nasze i innych.
O odpowiedzialnym zachowaniu podczas zabawy sylwestrowej mówił również nadinsp. Paweł Dobrodziej, który wspomniał o skutkach lekceważącego podejścia do bezpieczeństwa, które jest ważne zarówno podczas podróżowania, jak i przy używaniu pirotechniki.
Do kwestii bezpieczeństwa odniósł się również st. bryg. mgr inż. Bogdan Łasica, który nadmienił, że jego formacja aktywnie włącza się w akcje, których celem jest promowanie bezpieczeństwa.
Następnie obejrzeliśmy specjalnie przygotowane przez stołecznych funkcjonariuszy pokazy: umiejętności czworonogów, tresury i posłuszeństwa psów policyjnych oraz wyszkolenia jeźdźców i koni. Niezwykle widowiskowa była prezentacja przygotowana przez pirotechnika Pawła Gajewskiego – reprezentującego Kampanię „Bezpieczne Strzelanie”, która obrazowała prawidłowe używanie petard i fajerwerków. Policjanci zaprezentowali także, jak skutecznie i bezpiecznie pomóc osobie wychłodzonej.
Nie mogło również zabraknąć policyjnych grup specjalnych takich jak: słynna grupa SPEED z nowoczesnym samochodem hybrydowym, sekcja obsługi zdarzeń drogowych, zespół bojowy oraz minersko-pirotechniczny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja codziennego i specjalistycznego wyposażenia Policji. Strażacy natomiast przygotowali symulację pożaru w wyniku rozszczelnienia butli z gazem oraz przybliżyli zasady prawidłowego korzystania z urządzeń elektrycznych i grzewczych.
Uczestnicy spotkania zainteresowani pracą w Policji mogli zdobyć szczegółowe informacje na temat procedur rekrutacyjnych na promocyjnym stoisku przygotowanym przez pracowników wydziału kadr. Swoje punkty informacyjne miały również inne wydziały: ruchu drogowego, pododdziału antyterrorystycznego, wywiadowczo-patrolowego oraz komisariatu rzecznego. Funkcjonariusze chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się kulisami swojej pracy.
http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/48592,By-swieta-i-Nowy-Rok-byly-bezpieczne.html
Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"
- 19.12.2018
- 12
Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęliśmy w listopadzie 2017 roku Narodowym Czytaniem „Wesela” S. Wyspiańskiego. Decyzję o wyborze „Przedwiośnia” S. Żeromskiego jako bohatera Narodowego Czytania AD 2018 przyjęliśmy z prawdziwym aplauzem, bo to pozwoliło nam zakończyć obchody klamrą kompozycyjną, którą była II edycja Narodowego Czytania w naszej szkole.
Za fundamentalne pytanie postawione w powieści Żeromskiego uznać można pełne niepokoju i obaw: „Co dalej z odrodzoną Polską?”. Tak więc, dramat Wyspiańskiego pisany w przededniu odzyskania niepodległości rozpoczął narodową dyskusję o przyszłości Polski, a dzieło Żeromskiego było jej kontynuacją już w Niepodległej.
W utworze nie ma gloryfikacji wolności. Na prawie 300 stronach powieści słowo „niepodległość” występuje zaledwie 3 razy, „wolność” – 9, Polak, patriotyzm – rzadko.
Według Żeromskiego wolność jest przede wszystkim wielkim, narodowym zobowiązaniem, bez sprawiedliwości i równości staje się niewolą. Pisarz krytykuje Polskę ksenofobiczną, obskurancką, wykluczającą. Żaden z bohaterów nie jest w pełni wyrazicielem poglądów autora, Żeromski nie utożsamiał się z nikim, rozkładał racje między różne postacie. „Przedwiośnie” jest wielogłosem o Polsce, która po 150 latach niewoli odzyskała niepodległość i wyrazem troski o jej przyszłość. Mimo upływu czasu jest to powieść niezwykle aktualna, ponadczasowa w swej mądrości i sposobie patrzenia - na Polskę właśnie !
7 grudnia 2018 roku Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w wymiarze szkolnym rozpoczął Dyrektor Szkoły Pan Piotr Zając. W role bohaterów powieści, takich jak: Cezary Baryka, Jadwiga i Seweryn Barykowie, Laura Kościeniecka, Lulek, Gajowiec, Wanda, wcielili się nauczyciele i uczniowie klas: czwartych i trzecich. Było nostalgicznie, patriotycznie, gdy wracaliśmy do rodowodu i szklanych domów, romantycznie, gdy przy dźwiękach Ordonki słuchaliśmy wyznań Cezarego i Laury, a czasami powiało grozą, gdy wraz z bohaterami wędrowaliśmy ulicami Baku ogarniętego żywiołem krwawej rewolucji. Nasz Cezary Baryka maszerował na Belweder motywowany niepokojącym rytmem słynnego „Bolera” Ravela, a wcześniej przybywał pod okienko, tańczył mazura, szedł jak malowany za Panią Wojenką. Wrażenia utrwalone zostały na fotografiach i krótkim filmiku. Zachęcamy do obejrzenia !