Rola języków obcych we współczesnym świecie jest nieoceniona. Przypomina o tym Europejski Dzień Języków obchodzony corocznie 26 września. Z tej okazji uczniowie klasy III SUZUKI wzięli udział w lekcji języka estońskiego. Lekcję prowadził pracownik z Ambasady Estonii za pośrednictwem Skype’a.
Czy języki europejskie mogą jeszcze czymś zaskoczyć dzisiejszą młodzież? Język estoński okazał się bardzo egzotyczny a najwięcej radości wywołał oryginalny zapis i wymowa, niespotykana nigdzie indziej. Uczniowie mięli okazję poznać najważniejsze informacje związane z kulturą Estonii, językiem estońskim a przede wszystkim w niekonwencjonalny sposób nauczyć się podstawowych zwrotów w języku estońskim
Europejski Dzień Języków
- 21.11.2018
Wycieczka do Sejmu
- 21.11.2018
Aby zobaczyć jak wygląda proces stanowienia prawa w Polsce w dniu 8 października 2018 roku wybraliśmy się do Parlamentu. Z przewodnikiem zwiedziliśmy kolejno: hall główny, na którym znajduje się makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablica upamiętniająca parlamentarzystów - ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W trakcie ciekawego wykładu na temat polskiego parlamentaryzmu zwiedziliśmy Salę Kolumnową, główną Salę Posiedzeń Sejmu i przeszliśmy się "korytarzem marszałkowskim". Odwiedziliśmy również Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, usytuowany u zbiegu ul. Wiejskiej i Matejki, naprzeciwko siedziby Sejmu i Senatu RP. Monument składa się z trzech zazębiających się bloków symbolizujących naród polski, rząd RP na emigracji i Armię Krajową. Umieszczono na nim nazwy wszystkich instytucji Polskiego Państwa Podziemnego i nazwiska jego przywódców. Na dolnej ścianie widnieje napis „Tobie Ojczyzno – Armia Krajowa”. U podstawy pomnika widnieje znak Polski Walczącej – kotwica. Pomnik godnie upamiętnia żołnierzy polskiego Państwa Podziemnego, których poświęcenie i ofiara były przemilczane i pomniejszane w okresie komunistycznym.
uczniowie klasy I BRD/PORSCHE
Wolskie Podchody Niepodległościowe
- 21.11.2018
- 11
4 października 2018 odbyła się w Naszej Szkole uroczysta Gala podsumowująca realizowany przez nas, w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, międzyszkolny projekt „Wolskie Podchody Niepodległościowe”. Była to też okazja do wręczenia nagród uczestnikom gry miejskiej.
W projekcie brały udział następujące placówki:
➢ Zespół Szkół Fototechnicznych
➢ Zespół Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka
➢ Technikum Budowlane nr 5 im. prof. Stefana Bryły
➢ CXXVIII Liceum dla Dorosłych
➢ CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza
➢ Zespół Szkół Samochodowych Licealnych nr 2
W okresie od marca do października 2018r uczestnicy projektu brali udział w cyklicznych spotkaniach, dotyczących głównie okresu Powstania Warszawskiego. Mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać wybitne osobowości, świadków historii:
➢ Pana Stanisława Brzosko (Powstaniec) – spotkanie 15 marca 2018r.
➢ Panią Wandę Traczyk Stawską (Powstaniec) – spotkanie 12 kwietnia 2018r.
21 czerwca 2018r. uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „Powstanie w dzielnicach” w Muzeum Powstania Warszawskiego, połączonej ze spacerem po Cmentarzu Powstańców Warszawskich, z niezwykłym przewodnikiem w postaci Pani Wandy Traczyk Stawskiej. 20 września 2018r. mieliśmy okazję wzięcia udziału w warsztatach w Centrum Interpretacji Zabytków, poświęconych architekturze i urbanistyce w przedwojennej, pięknej Warszawy i tej w trakcie, i tuż po Powstaniu Warszawskim. Finałem projektu była gra miejska „Wolskie Podchody Niepodległościowe”, która odbyła się 27 września 2018r. Uczestnicy projektu wzięli udział w podchodach i musiały, kierując się specjalnie do tego celu sporządzoną mapą, w jak najkrótszym czasie dotrzeć do 4 punktów kontrolnych, związanych z tematyką projektu. Na każdej stacji można było zdobyć punkty za prawidłowe odpowiedzi na wylosowane pytania. Oprócz prawidłowych odpowiedzi na pytania każda z drużyn otrzymywała dodatkowe punkty za czas, w którym udało jej się przebyć wyznaczoną trasę. W wyniku rywalizacji następujące szkoły zajęły zwycięskie pozycje:
miejsce I – CXXVIII Liceum dla Dorosłych
miejsce II – CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza
miejsce III – Technikum Budowlane Nr 5 im. prof. Stefana Bryły
Podczas Gali 4 października 2018r. wszyscy uczestnicy spotkali się po raz ostatni, wymienili doświadczenia, podsumowali pracę i podzielili się wrażeniami z realizacji projektu.
Raz jeszcze serdecznie gratulujemy Zwycięzcom, natomiast wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w „Wolskich Podchodach Niepodległościowych” i stworzenie przemiłej atmosfery w czasie trwania całego projektu.
79. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę
- 23.11.2018
Bo dziś z „Ziemi Nieludzkiej”
Gdzie spoczywają w Bogu
Tylko w naszych modlitwach
Do kraju wrócić mogą
Marian Jonkajtys
17 września 2018 r. w 79. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę wzięliśmy udział w patriotycznej uroczystości pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Przybyliśmy ze Sztandarem Szkoły, aby złożyć hołd wielu milionom naszych Rodaków pomordowanych na „nieludzkiej ziemi”. Ze wzruszeniem słuchaliśmy słów przypominających o cierpieniach Polaków prześladowanych w XIX i XX wieku. Podkłady kolejowe w sposób symboliczny upamiętniają miejsca zbrodni, takie jak: Syberia, Katyń, Miednoje i setki innych. Hymn i słowa poetyckie towarzyszące uroczystości skłaniały do zadumy nad wielkością i słabością ludzkiej natury, ale przede wszystkim przypominały o Poległych i Pomordowanych na Wschodzie – Współczesnej Golgocie Polaków.
100 rocznica Powstania Wielkopolskiego
- 22.11.2018
- 3
5 października klasa III PW wzięła udział w konferencji z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego zorganizowanej przez Dowódcę 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen broni Józefa Dowbor-Muśnickiego płk dr Roberta Kosowskiego oraz Dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dr Jana Tarczyńskiego w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wysłuchaliśmy ciekawych wystąpień poświęconych postaci generała Dowbor- Muśnickiego – Patrona i Przywódcy Powstania Wielkopolskiego , sytuacji politycznej w latach 1918-1919 w Niemczech i ich wpływu na powstańczy zryw Wielkopolski, form kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim a także udziału wojsk wielkopolskich w bitwie o Warszawę.
Konferencję zakończyło uroczyste otwarcie wystawy o gen. broni Józefie Dowbor- Muśnickim oraz prezentacja sztandarów historycznych Wojsk Wielkopolskich.
Mistrzostwa w biegach przełajowych
- 22.11.2018
Miło nam poinformować o sukcesach jakie odnieśli nasi uczniowie w mistrzostwach w biegach przełajowych. W mistrzostwach dzielnicy Wola w biegu przełajowym na 3000m Daniel Juszkowiec z klasy IV BRD zajął I miejsce, a na II miejscu uplasował się Mateusz Banaszek z klasy II az.
4 października 2018 roku na terenie AWF odbyły się mistrzostwa Warszawy w biegach przełajowych. Nasi uczniowie Daniel Juszkowiec i MAteusz Banaszek znaleźli się w czołówce zajmując odpowiednio III i IV miejsce.
Rada do spraw kompetencji w sektorze motoryzacyjnym z uwzględnieniem elektromobilności
- 22.11.2018
Miło nam poinformować, że Pani Urszula Jastrzębska, nauczycielka w naszej szkole, członkiem Rady do spraw kompetencji w sektorze motoryzacyjnym z uwzględnieniem elektromobilności. Rada została powołana w celu przygotowania zmian w systemie kształcenia tak, aby szkoły i uczelnie wyższe przygotowywały pracowników, którzy sprostają wyzwaniom nowoczesnej motoryzacji .
Głównym celem projektu jest wypracowanie rozwiązań i dopasowanie sytemu kształcenia do zapotrzebowania szeroko rozumianego sektora motoryzacyjnego obejmującego produkcję, handel i usługi. W skład Rady wchodzą przedstawiciele biznesu, edukacji i administracji.
Poprzez uczestniczenie w pracach Rady nasza Szkoła będzie miała możliwość wymiany doświadczeń z innymi placówkami edukacyjnymi oraz przedsiębiorcami z branży motoryzacyjnej oraz bieżącego dostępu do wypracowywanych rozwiązań.
Honorowe oddawanie krwi
- 22.11.2018
W dniu 3 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się AKCJA HONOROWEGO ODDAWANIA KRWI. Drugi raz oddawaliśmy krew dla byłego, wieloletniego nauczyciela naszej szkoły Pana Jana Kawińskiego, leczonego w Klinice Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Pobór krwi przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
I w tym roku zgłosiło się wielu uczniów i nauczycieli naszej szkoły, dobrych ludzi, którzy bezinteresownie odpowiedzieli na nasz apel. Łącznie zgłosiło się 47 osób, krew oddało 25 osób, pobrano 11,25 litrów krwi.Dziękujemy!!!
Panu Janowi Kawińskiemu cała społeczność szkolna życzy dużo zdrowia!!!
Odłóż smartfon i żyj
- 22.11.2018
W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w konferencji prasowej, która rozpoczyna akcję malowania napisu ostrzegawczego "Odłóż smartfon i żyj" przed 240 przejściami dla pieszych. Na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i Al. Solidarności akcję malowania zainaugurowali: Wiceprezydent m.st. Warszawy - pani Renata Kaznowska, Prezes Tramwajów Warszawskich - pan Wojciech Bartelski i Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich - pan Łukasz Puchalski.
Akcja jest częścią X edycji kampanii Bądźmy Razem Bezpieczni.
"Polska winkelriedem narodów
- 23.11.2018
2 października 2018 roku Grupa Teatralna rozpoczęła nowy sezon teatralny. Tym razem 46 osób wieczorową porą udało się do Teatru Narodowego na „Kordiana” w reżyserii sławnego Jana Englerta. Dramat Juliusza Słowackiego należy do ścisłego kanonu romantycznych snów o Polsce wolnej, niepodległej i demokratycznej. Dwugodzinny spektakl nie po raz pierwszy zaskoczył nas nowatorstwem rozwiązań artystycznych i technicznych. W „Przygotowaniu” diabły z przeróżnych piekielnych substancji powołują do życia nie generała Chłopickiego, Skrzyneckiego czy Lelewela, lecz generała Jaruzelskiego, Wałęsę a nawet Władysława Gomułkę. Wiarołomnych Wiolett jest kilka, a Laury są dwie: jedna u kresu swojej ziemskiej podróży, druga młoda, kusząca, domniemana przyczyna próby samobójczej Kordiana. Młody bohater na chmurze przenosi się do Polski, aby stać się polskim Winkelriedem. Spektakl nie pozostawia nikogo obojętnym, bo problemy Kordiana są bliskie także współczesnej młodzieży.