Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego. Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy. Wszelkiej pomyślności
w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym życzy
Dyrekcja ZSSiL nr 2
Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego. Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy. Wszelkiej pomyślności
w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym życzy
Dyrekcja ZSSiL nr 2
27 grudnia 1918 roku w Poznaniu rozpoczęło się powstanie wielkopolskie –największe z polskich powstań narodowych zakończonych sukcesem.
Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była wizyta w Poznaniu wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. 27 grudnia 1918 roku Polacy gromadzili się pod budynkiem Bazaru, w którym zatrzymał się Paderewski. Niemcy zorganizowali kontrpochód.
Przed godziną 17 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał - wybuchło powstanie.
Celem powstania było uwolnienie Wielkopolski i Pomorza spod władzy niemieckiej. Pierwszym dowódcą powstania był Wielkopolanin, Stanisław Taczak. Od 16 stycznia 1919 roku dowództwo nad nowo utworzoną Armię Wielkopolską objął Józef Dowbor-Muśnicki.
Do 15 stycznia 1919 r. polskie oddziały wyzwoliły prawie całą Wielkopolskę.
Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. Powstanie zakończyło się sukcesem.
20 grudnia 2018 roku na terenie obiektu KSP na Szczęśliwicach klasy 1BRD, 2BRD i 3BRD wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyły w inauguracji akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Bezpieczne Święta i Nowy Rok” zorganizowanej przez Komendę Stołeczną Policji we współpracy z Państwową Strażą Pożarną i Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. W spotkaniu udział wzięli: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Bogdan Łasica.
Uczestników spotkania przywitał Wojewoda Mazowiecki, który podziękował komendantom za zorganizowanie przedsięwzięcia w trudnym dla nich okresie przedświątecznym i wspomniał, że Policja stołeczna co roku zaprasza na pokazy między innymi bezpiecznego spędzania zabawy sylwestrowej, w ramach którego w sposób spektakularny prezentuje skutki nieodpowiedzialnych zachowań. Wojewoda zaapelował jednocześnie, aby ten okres zabawy, był tylko zabawą, a nie momentem narażającym życie nasze i innych.
O odpowiedzialnym zachowaniu podczas zabawy sylwestrowej mówił również nadinsp. Paweł Dobrodziej, który wspomniał o skutkach lekceważącego podejścia do bezpieczeństwa, które jest ważne zarówno podczas podróżowania, jak i przy używaniu pirotechniki.
Do kwestii bezpieczeństwa odniósł się również st. bryg. mgr inż. Bogdan Łasica, który nadmienił, że jego formacja aktywnie włącza się w akcje, których celem jest promowanie bezpieczeństwa.
Następnie obejrzeliśmy specjalnie przygotowane przez stołecznych funkcjonariuszy pokazy: umiejętności czworonogów, tresury i posłuszeństwa psów policyjnych oraz wyszkolenia jeźdźców i koni. Niezwykle widowiskowa była prezentacja przygotowana przez pirotechnika Pawła Gajewskiego – reprezentującego Kampanię „Bezpieczne Strzelanie”, która obrazowała prawidłowe używanie petard i fajerwerków. Policjanci zaprezentowali także, jak skutecznie i bezpiecznie pomóc osobie wychłodzonej.
Nie mogło również zabraknąć policyjnych grup specjalnych takich jak: słynna grupa SPEED z nowoczesnym samochodem hybrydowym, sekcja obsługi zdarzeń drogowych, zespół bojowy oraz minersko-pirotechniczny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja codziennego i specjalistycznego wyposażenia Policji. Strażacy natomiast przygotowali symulację pożaru w wyniku rozszczelnienia butli z gazem oraz przybliżyli zasady prawidłowego korzystania z urządzeń elektrycznych i grzewczych.
Uczestnicy spotkania zainteresowani pracą w Policji mogli zdobyć szczegółowe informacje na temat procedur rekrutacyjnych na promocyjnym stoisku przygotowanym przez pracowników wydziału kadr. Swoje punkty informacyjne miały również inne wydziały: ruchu drogowego, pododdziału antyterrorystycznego, wywiadowczo-patrolowego oraz komisariatu rzecznego. Funkcjonariusze chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się kulisami swojej pracy.
http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/48592,By-swieta-i-Nowy-Rok-byly-bezpieczne.html
Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęliśmy w listopadzie 2017 roku Narodowym Czytaniem „Wesela” S. Wyspiańskiego. Decyzję o wyborze „Przedwiośnia” S. Żeromskiego jako bohatera Narodowego Czytania AD 2018 przyjęliśmy z prawdziwym aplauzem, bo to pozwoliło nam zakończyć obchody klamrą kompozycyjną, którą była II edycja Narodowego Czytania w naszej szkole.
Za fundamentalne pytanie postawione w powieści Żeromskiego uznać można pełne niepokoju i obaw: „Co dalej z odrodzoną Polską?”. Tak więc, dramat Wyspiańskiego pisany w przededniu odzyskania niepodległości rozpoczął narodową dyskusję o przyszłości Polski, a dzieło Żeromskiego było jej kontynuacją już w Niepodległej.
W utworze nie ma gloryfikacji wolności. Na prawie 300 stronach powieści słowo „niepodległość” występuje zaledwie 3 razy, „wolność” – 9, Polak, patriotyzm – rzadko.
Według Żeromskiego wolność jest przede wszystkim wielkim, narodowym zobowiązaniem, bez sprawiedliwości i równości staje się niewolą. Pisarz krytykuje Polskę ksenofobiczną, obskurancką, wykluczającą. Żaden z bohaterów nie jest w pełni wyrazicielem poglądów autora, Żeromski nie utożsamiał się z nikim, rozkładał racje między różne postacie. „Przedwiośnie” jest wielogłosem o Polsce, która po 150 latach niewoli odzyskała niepodległość i wyrazem troski o jej przyszłość. Mimo upływu czasu jest to powieść niezwykle aktualna, ponadczasowa w swej mądrości i sposobie patrzenia - na Polskę właśnie !
7 grudnia 2018 roku Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w wymiarze szkolnym rozpoczął Dyrektor Szkoły Pan Piotr Zając. W role bohaterów powieści, takich jak: Cezary Baryka, Jadwiga i Seweryn Barykowie, Laura Kościeniecka, Lulek, Gajowiec, Wanda, wcielili się nauczyciele i uczniowie klas: czwartych i trzecich. Było nostalgicznie, patriotycznie, gdy wracaliśmy do rodowodu i szklanych domów, romantycznie, gdy przy dźwiękach Ordonki słuchaliśmy wyznań Cezarego i Laury, a czasami powiało grozą, gdy wraz z bohaterami wędrowaliśmy ulicami Baku ogarniętego żywiołem krwawej rewolucji. Nasz Cezary Baryka maszerował na Belweder motywowany niepokojącym rytmem słynnego „Bolera” Ravela, a wcześniej przybywał pod okienko, tańczył mazura, szedł jak malowany za Panią Wojenką. Wrażenia utrwalone zostały na fotografiach i krótkim filmiku. Zachęcamy do obejrzenia !
W dniu 19 grudnia 2018 roku o godzinie 17.00 odbędą się zebrania z rodzicami dotyczące:
- w klasach IV technikum przedstawienie Rodzicom wyników klasyfikacji za I semestr,
- w klasach I, II, III technikum oraz klas szkoły branżowej - informacja dla Rodziców o zagrożeniach ocenami niedostatecznymi za I semestr.
W dniu 01 grudnia 2018r. na stacji Toyota Podlasie w Łodzi odbył się finał cyklu Mistrzowie Toyoty, który mogliśmy obserwować dzięki zaproszeniu Toyota Motor Poland. W finale odbyły się równolegle dwa konkursy:
XI Konkurs Mechanik Toyoty
I Konkurs Doradca Klienta Biznesowego Toyoty.
Do finału XI Konkursu Mechanik Toyoty zakwalifikowało się 5 uczestników i są to Panowie: Jacek Polkowski (Toyota Chodzeń, salon Czerniakowska), Grzegorz Michalczuk (Toyota Walder, salon Chwaszczyno), Michał Kruczek (Toyota Radość), Przemysław Malinowski (Carolina Toyota Wola) oraz Michał Rostkowski (Carolina Toyota Wola).
Podczas finału konkursu mogliśmy obserwować zmagania Mechaników Toyoty wykonujących złożone, trudne i wymagające ogromnej wiedzy ćwiczenia, jakie przygotowali organizatorzy:
- diagnostyka układu wtryskowego dodatku do paliwa w modelu Toyota Proace,
- brak możliwości uruchomienia silnika 2.0 diesel w modelu Toyota Avensis,
- diagnostyka hybrydowego układu napędowego w modelu Toyota Rav4,
- wymiana pompy wysokiego ciśnienia w silniku 1 GD,
- multimedia.
XI Konkurs Mechanik Toyoty 2018 wygrał Pan Grzegorz Michalczuk, drugie miejsce zajął Pan Przemysław Malinowski, a trzecie Pan Marcin Kruczek.
Jest nam niezmiernie miło, że wśród finalistów konkursu są Mechanicy opiekujący się naszymi uczniami odbywającymi Praktyki Zawodowe u warszawskich przedstawicieli Toyoty.
Zwycięzcom gratulujemy!
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą w przyszłości finalistami Konkursów Toyoty…
27 listopada 2018 w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie sali dydaktycznej przeznaczonej do kształcenia młodzieży z klas technicznych o profilu mechanika motocyklowego pod patronatem Yamaha Motor. W ceremonii otwarcia wzięli udział Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Pani Mariola Zielińska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola, reprezentanci Yamaha Motor Europe - Pan Rob Swerissen i Pan Arno Sunnotel, Pan Piotr Piszcz - dyrektor obsługi posprzedażnej Yamaha Motor Europe – Oddział w Polsce, dyrekcja i uczniowie szkoły, warszawscy dealerzy marki oraz zaproszeni goście.
Dzisiejsza ceremonia otwarcia sali dydaktycznej sfinalizowała półroczny etap przygotowań do współpracy między Zespołem Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie i polskim oddziałem Yamaha Motor Europe. Wcześniej, już na początku września naukę rozpoczęła młodzież klas technicznych pierwszej i drugiej z grupami o profilu mechanika motocyklowego. Z myślą o nich została przygotowana sala dydaktyczna, która spełnia wymogi wizualne i wyposażenia autoryzowanego serwisu Yamaha. Dzięki temu przyszli mechanicy będą mogli zdobywać praktyczną wiedzę w warunkach podobnych do tych, na jakie mogą liczyć na praktykach zawodowych w serwisach marki, a następnie w pracy. Na warsztatach będą korzystać z przekazanych przez importera motocykli: turystycznego FJR1300, nakedów MT-07 oraz MT-09 i skuterów XMAX 300 i TMAX oraz jako jedyni w Europie z najnowszego trójkołowca Niken.
26 listopada 2018 r. w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów 278 stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019 ze szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy i powiatów okołowarszawskich. Naszą Szkołę reprezentował uczeń z klasy 3 PC Mateusz Renik W uroczystości wzięli udział m.in: Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty, Dorota Skrzypek Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Marek Suski – Szef Gabinetu Politycznego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Joanna Szczawińska – Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej, Artur Standowicz – Wicewojewoda Mazowiecki i Stanisław Dawidziuk – Prezydent Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.
Wydarzenie uświetnił występ artystyczny chóru LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie, który rozpoczął swój występ od odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Życzymy Mateuszowi dalszych sukcesów i rozwijania swoich pasji.
Zapraszamy do zapoznania się z Wystawą Polacy z Wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku, która będzie znajdowała się w naszej szkole do końca roku. Wystawa Polacy z Wyboru to wspólny projekt Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Domu Spotkań z Historią.
Niemcy byli obecni w Warszawie od początków istnienia miasta, a ich migracja nasiliła się w XVIII (gdy na polskim tronie zasiadali przedstawiciele saskiej dynastii Wettynów) i XIX wieku. W Warszawie – inaczej niż w Łodzi, czy Katowicach, gdzie do 1945 roku istniała zwarta i zorganizowana mniejszość niemiecka – przybysze z Niemiec szybko wtapiali się w społeczeństwo polskie, stając się Polakami i warszawianami. Wystawa przedstawia wkład imigrantów pochodzenia niemieckiego w rozwój architektury, przemysłu, nauki i kultury stolicy, prezentuje proces stopniowej i dobrowolnej asymilacji rodzin, które nie tylko oddały wielkie zasługi miastu swoją codzienną pracą, lecz także zapisały piękną kartę solidarności z polskimi dążeniami narodowymi (walka o niepodległość w I wojnie światowej, podczas okupacji i Powstania Warszawskiego).
Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pana Tomasza Markiewicza, kuratora wystawy oraz współautora albumu Polacy z wyboru, który został przekazany do szkolnej biblioteki. Tragiczne wydarzenia XX wieku, a zwłaszcza okupacja niemiecka podczas II wojny światowej, zepchnęły na drugi plan w świadomości warszawian fakt, że Warszawa przez stulecia była miastem wielokulturowym, w którym pokojowo żyły różne narodowości. Wystawa przypomina o tych zapomnianych kartach historii stolicy, pokazuje Niemców, którzy przybywali do Warszawy przez ostatnie dwieście lat, ale nie w mundurach wrogich armii, lecz dobrowolnie i w pokojowych zamiarach. W przygotowaniu wystawy dużą pomoc okazali potomkowie niemieckich rodzin mieszkający dziś w Warszawie.
Wystawa dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych osób po wcześniejszym zgłoszeniu na adres email: agatak13@wp.pl lub pod numerem telefonu: 698-406-026
Zapraszamy
Powstanie listopadowe inaczej wojna polsko-rosyjska 1830-1831 roku, to polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a zakończyło się 21 października 1831 roku. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i Litwę.W rocznicę wybuchu powstania obchodzony jest Dzień Podchorążego dla upamiętnienia spiskowców ze Szkoły Podchorążych którzy rozpoczęli powstanie. Po upadku powstania car Mikołaj I Romanow wypowiedział sławetne słowa: "Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków".
Jednak mylił się!
Powered by aSc EduPage