BYLIŚMY NA MROŻKU W TEATRZE POLSKIM
- 16.06.2023
Tegoroczny sezon w Teatrze Polskim zamknęliśmy wizytą na Mrożku. Pasjonaci teatru z klas 4PTOY( którzy zostali w tym roku absolutnymi rekordzistami odwiedzania teatrów - w tym szczególnie Teatru Polskiego -spośród klas naszej szkoły) , 3 PIM oraz 3MAN mieli okazję zobaczyć trzy jednoaktówki tego twórcy – trzy różne scenki, trzy różne miejsca i jeszcze więcej postaci. To prawie normalny świat w absurdalnym wymiarze. Jak w przypadku „ Karola” – historii o czekaniu przez Dziadka i Wnuka na wroga. Kim jest Karol, komu i jak zaszkodził, czym się niechlubnie wsławił – nie wiadomo. Będzie wiadomo, kiedy Dziadek go rozpozna. Jest tylko jeden problem. Dziadek nie widzi, a musi strzelić do Karola. Stąd wizyta u okulisty.
W utworze „Na pełnym morzu” trzech panów dryfuje na tratwie i będą musieli stanąć przed koniecznością zjedzenia jednego z nich. Póki co, bohaterowie prowadzą kulturalną dysputę o demokracji i powinnościach jednostki wobec społeczeństwa.
„Zabawa” – tu podobnie mamy trzech bohaterów pragnących wziąć udział w tytułowej zabawie. Ktoś się bawi – ich nie zaproszono. Mało tego, nawet kiedy już przyszli, nikt nie otwiera. Ich frustracja rośnie, postanawiają więc siłą sforsować drzwi do „lepszego świata”..
Sławomir Mrożek był polskim dramaturgiem, powieściopisarzem, eseistą i rysownikiem. Urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie koło Krakowa w Polsce, a zmarł 15 sierpnia 2013 roku we Francji. Jest on uważany za jednego z najważniejszych polskich pisarzy i dramaturgów XX wieku. Jego twórczość charakteryzuje się satyrą społeczną, absurdem, groteską i czarnym humorem. Początkowo był związany z teatrem, gdzie tworzył liczne sztuki, które zdobyły ogromną popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. W latach 50. Mrożek pracował jako rysownik i karykaturzysta dla polskiej prasy. Później zajął się także pisaniem opowiadań, powieści i esejów. Jego prace często ukazywały absurdalne i surrealistyczne sytuacje, które prowokowały do refleksji nad kondycją człowieka i społeczeństwa. W 1963 roku Mrożek opuścił Polskę i osiedlił się we Francji, gdzie spędził większość swojego życia. Emigracja ta była związana z jego niezgadzaniem się z ówczesnym reżimem komunistycznym w Polsce. Pomimo życia na emigracji, Mrożek nadal tworzył i zdobywał uznanie jako pisarz i dramaturg.
Jednoaktówki Mrożka nie straciły od czasu swojego powstania (1960-1962) na świeżości. Świetne dialogi, zaskakujące zwroty akcji i Mrożkowskie poczucie humoru są wiecznie żywe, a tematyka i jej ujęcie nadal aktualne. Mrożek dołącza do grona klasyków polskiej literatury wnosząc uniwersalne spojrzenie nie tylko na naszą przeszłość, ale też, jak się okazuje, naszą współczesność.
Fikcja sceny i realność życia nadal są niebezpiecznie blisko…
WYWIAD SAMOCHODÓWKI Z WAŻNĄ OSOBĄ W SZKOLE
- 16.06.2023
Jest codziennie na swoim posterunku. Od wczesnego ranka. Wita nas uśmiechem, otwiera nam szkolne drzwi, obserwuje osoby przekraczające próg szkoły. Dba o nasze bezpieczeństwo. Nasza szkolna „ciocia”. Ważna osoba w naszej szkole. Do rozmowy zaprosiliśmy szkolną woźną, Panią Elżbietę Stelmaszczyk.
Krzysztof Bomblis: Co należy do Pani codziennych obowiązków w pracy?
Elżbieta Stelmaszczyk: Do moich obowiązków należy m.in. pilnowanie szkolnej portierni i sprzątanie wyznaczonego odcinka budynku szkoły.
Dominik Tyc: Ile lat pracuje Pani w naszej szkole?
E. S.: Już 23 lata.
K. B.: Kim chciała Pani zostać, gdy była Pani dzieckiem?
E. S.: Od zawsze lubiłam szyć. Gdy byłam mała chciałam zostać krawcową, nawet ukończyłam szkołę w tym kierunku, natomiast życie potoczyło się inaczej.
D. T.: Czy zawsze spóźniają się ci sami uczniowie? A nauczyciele?
E. S.: Nie zawsze spóźniają się ci sami uczniowie. Tak samo jak wy się spóźniacie, tak samo spóźniają się nauczyciele. Różne sytuacje się zdarzają.
K. B.: Jakie są Pani uwagi płynące z obserwacji młodzieży?
E. S.: Niestety, ale kultura dzisiejszej młodzieży jest coraz to gorsza , z roku na rok jest coraz gorzej, natomiast zdarzają się osoby kulturalne, nie można wszystkich sprowadzać do wspólnego mianownika.
D. T.: Co chciałaby Pani przekazać uczniom naszej szkoły?
E. S.: Chciałabym tylko, żeby nasi uczniowie mieli większy zapał do nauki , jak i więcej szacunku do osób starszych.
K. B, D. T.: Weźmiemy sobie te uwagi do serca. Dziękujemy Pani za rozmowę.
Wywiad przygotowali i opracowali Krzysztof Bomblis, Dominik Tyc i Filip Robert z klasy 3 PIM, wsparcie w opracowaniu Agnieszka Olszewska
Turniej Piłki Nożnej
- 09.06.2023
- 2
W dniu 02.06 nauczyciele WF zorganizowali turniej piłki nożnej z okazji Dnia Dziecka. Turniej rozgrywany był na dwóch boiskach na 4 małe bramki. Drużyny liczyły po 4 zawodników, w tym 1 rezerwowy. Do rozgrywek zgłosiło się 11 drużyn, które zostały podzielone na 3 grupy. Turniej stał na dobrym, piłkarskim poziomie, zawodnicy wykazali się dobrą techniką użytkową oraz strzelili mnóstwo ładnych bramek. Najlepsze 3 drużyny zostały uhonorowane medalami oraz nagrodami. Najlepszym strzelcem (18 bramek) został Adam Popielarski z klasy 1c reprezentujący zespół FC Ponalewce.
Klasyfikacja końcowa meczy finałowych:
- FC FLORKI (Zamojski Piotr, Muzychuk Fedir, Maliszewski Hubert, Szczepański Mikołaj – II PC)
- FC PONALEWCE (Sumka Oliwier-3PB1, Domagała Tomasz, Popielarski Adam-1c, Zych Igor-1a)
- FC WYC (Zwierzchowski Cezary, Laskowski Krystian, Golec Fabian, Kurek Ignacy – 1BM3)
- MŁOTY (Jaremek Tadeusz, Luśnia Kacper, Dubiński Piotr, Piechucki Szymon – 1TY2)
Pozostałym zespołom: KARTOFLISKA (4PTY), ŁAMAGI (1b), BRAZYLIANA STYLES (3BM2), FC KOMARY (2 PC), SAME KOTY (2BM1), WAKACYJNY LOT (1 BM2), BEZ NAZWY (1 PIM) bardzo dziękujemy za udział w turnieju. Kolejna edycja w następnym roku szkolnym.
VI Międzyszkolne Mistrzostwa Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w pływaniu
- 09.06.2023
We wtorek 23.05 w naszej szkole odbyły się VI Międzyszkolne Mistrzostwa Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w pływaniu. Na zawodach gościliśmy: Zespół Szkół Fototechnicznych, Zespół Szkół nr 7 oraz Zespół Szkół Gastronomicznych. Każda reprezentacja stratowała w konkurencjach z podziałem na chłopców i dziewczęta. Zawodnicy rywalizowali w pływaniu na dystansie 40 metrów stylem dowolnym, klasycznym i grzbietowym, a na koniec odbyła się widowiskowa konkurencja sztafetowa.
Naszą szkołę reprezentowali, wśród dziewcząt: Maria Wierzbicka 2PC, Kinga Słowińska 2 PIM, Marta Szymoniak 2 PC oraz Anastazja Jarońska 1 MAN, natomiast wśród chłopców: Emil Włodarski 1 PW, Jan Walczak 2 PIM, Mateusz Piskor 4 PPM, Vladyslav Ilchyshyn 1 BMW2 oraz Krzysztof Stańczyk 1 BMW1.
Nasi zawodnicy w konkurencjach indywidualnych uzyskali wiele czołowych lokat, natomiast sztafeta chłopców zdobyła złoty medal. Miło nam poinformować, że po raz pierwszy w historii naszej Szkoły udało się wystartować w sztafecie dziewcząt. Nasze Panie po ciężkiej walce zdobyły 3 miejsce.
Na koniec w imieniu Pana Dyrektora Piotra Zająca, Nauczyciele Wychowania Fizycznego rozdali najlepszym zawodnikom medale, dyplomy i nagrody rzeczowe.
Kolejne Mistrzostwa w pływaniu już w następnym roku szkolnym!
MOTOSERCE 2023
- 30.05.2023
- 9
W dniu 27.06.2023r. odbyła się XV edycja akcji MOTOSERCE. Zebrano 73,5 litra krwi. W akcji brali udział uczniowie naszej szkoły z klas: 3BMW1, 1YPC i 3MAN promując szkołę, a w szczególności klasy motocyklowe. Firma Yamaha udostępniła na ekspozycję dwa motocykle, które cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Dziękujemy i do zobaczenia za rok.
Polsko-Niemiecka Wymiana Uczniów
- 29.05.2023
- 7
Miło nam poinformować, że właśnie zakończył się w naszej szkole tegoroczny projekt międzynarodowej wymiany młodzieży. Po dwuletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z czasem pandemii wróciliśmy do kontynuowania naszej tradycji polsko-niemieckiej wymiany uczniów.
Od 22 do 27 maja gościła u nas grupa uczniów z naszej partnerskiej szkoły z Niemiec, BBS w Buxtehude i wspólnie z naszymi uczniami realizowała projekt "Warszawa kiedyś i dziś". W tym czasie grupa poznała naszą piękną Warszawę zarówno od strony historycznej odwiedzając np. Muzeum Warszawy czy Muzeum Powstania Warszawskiego, ale również kulturalnej podczas Youngtimer Warsaw, ogniska nad Wisłą czy spaceru z naszym przewodnikiem Panem Tomaszem Wilczyńskim po Starówce i Szlakiem Żydowskim po Muranowie. Już we wrześniu młodzież z naszej szkoły ruszy do Niemiec w ramach rewizyty.
Dziękujemy serdecznie za wsparcie finansowe i merytoryczne Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Dzielnicy Warszawa-Wola.
ERLKÖNIG
- 29.05.2023
24. 05. 2023 odbył się szkolny konkurs czytania w języku niemieckim: ” Das Lesen stärkt die Seele”. Uczniowie czytali balladę Johanna Wolfganga Goethego: „ Der Erlkönig”. (Król Olch)
Jury w składzie p. Lucyna Piesiak oraz p. Barbara Maliszewska wyłoniło laureatów konkursu:
I miejsce: Arian Padshakh 3BMW1
II miejsce: Krystian Pacholski 3MAN
III miejsce: Paweł Pietraszek 3BMW1Gratulujemy!!!
FINAŁ KONKURSU LITERACKIEGO „ZDĄŻYĆ PRZED TECHNOLOGICZNYM ALZHEIMEREM”
- 25.05.2023
Do wyścigu z tym groźnym wykluczeniem stanęło 68 śmiałków – uczniów naszej szkoły. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu recenzji książki wypożyczonej ze szkolnej biblioteki, zachęcającej do przeczytania i w ciekawy sposób uzasadniającej wybór. Uczestnicy konkursu do dyspozycji mieli aż około 10 000 tytułów. Wybory odzwierciedlają zróżnicowane preferencje czytelnicze, bo recenzowano książki z dziedziny fantasy, science fiction, biografie sławnych sportowców, kierowców Formuły 1, sensacyjne, obyczajowe, literaturę faktu, ale nie zabrakło także lektur szkolnych, które uznano za godne polecenia.
Jury konkursu ( M. Roguś, A. Mroczkowska-Wiklak, E. Dobrzańska, J. Fluder ) wyłoniło laureatów i wyróżnionych – autorów najciekawszych recenzji:
I miejsce – Mateusz Majcher
II miejsce – Jan Janiszewski
III miejsce - Szymon Kułakowski i Miłosz Tutulak
Wyróżnienia: Maksymilian Jakubiak, Dawid Amerski, Mateusz Rowicki, Rafał Czerwonka, Zuzanna Mika, Kacper Walendziak, Marta Wierzbicka, Radosław Leszko, Olaf Remiszewski.
Dyplomy i oceny z języka polskiego to jedynie materialny wymiar gratyfikacji za udział w konkursie, bo najważniejsze jest poczucie, że zrobiliśmy coś dla siebie, podjęliśmy próbę ucieczki przed technologicznym alzheimerem.
W Tygodniu Języka Polskiego gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie zwycięzcom ! Mamy nadzieję, że to dopiero początek Waszej fascynującej przygody z książką, wszak „Kto czyta, żyje wielokrotnie”.
Zespół Edukacji Kulturalnej i Biblioteka
XXX Edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych"
- 16.05.2023
Z dumą informujemy, że Szkolne Koło Wolontariatu ZSSiL nr 2 zostało laureatem Jubileuszowej XXX Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych".
Nasi uczniowie Piotr Smogorzewski - kl.2BM2, Maja Walawander - kl.2BM2 oraz Marcin Góralczyk - kl.4PPM pod opieką Pani Agnieszki Lubaś uczestniczyli w dniu dzisiejszym w gali wręczenia nagród, która odbyła się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana i godnie reprezentowali naszą szkołę na tej prestiżowej uroczystości.
Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danych