Zagłosuj na ulubioną muzykę
- 30.11.2022
GŁOSUJCIE NA ULUBIONE GATUNKI MUZYCZNE! OD TEGO ZALEŻY CO BĘDZIECIE PRAWIE CODZIENNIE SŁYSZEĆ NA PRZERWACH!
Aby uniknąć narzekania na temat puszczanej muzyki, stworzyliśmy ankietę z gatunkami muzycznymi i przykładowymi artystami z poszczególnych gatunków. Głosujcie!
NARODOWE CZYTANIE 2022 - SACRUM i PROFANUM w SAMOCHODÓWCE
- 29.11.2022
- 30
Od bicia serca i modlitwy – do tańców, hulanek, a nawet zbrodni. Tak w skrócie można by ująć sedno tego, co w piątkowe przedpołudnie wydarzyło się w naszej szkole. 25 listopada 2022 r. IV edycję Narodowego Czytania rozpoczął przedstawiciel najwyższych władz dzielnicy Wola – Zastępca Burmistrza Pan Robert Rafałowski – absolwent szkoły, który uczynił nam ten zaszczyt, przyjął zaproszenie i uświetnił swą obecnością uroczystość szkolną. Przedstawił okoliczności wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, uznanych za symboliczny początek epoki Romantyzmu Polskiego. Czytanie wybranych ballad z tego tomu ( zgodnie z nową tradycją naszej szkoły – wzbogacone elementami inscenizacji ), wpisane zostało w konwencję jednego z programów telewizyjnych, publikowanych w wolnych mediach, przybrało formę wywiadu z autorem I tomu „Poezyj” – wieszczem Adamem Mickiewiczem. Gość zza światów ujawnił widzom nieznane dotąd sensacyjki i tajemnice własnego rodu, naświetlił genezę poszczególnych ballad, przybliżył to, co stało się tworzywem literackim powstałych 200 lat temu utworów. Od sacrum do profanum – taki tok wyznaczyła kolejność czytanych ballad, a były to: „Romantyczność”, „To lubię”, „Świtezianka”, „Lilie”, „Pani Twardowska”. Mistrz Adam wspominał, że napisał je dla przyjaciół, aby: „śmieszyć, tumanić, przestraszać”, wzruszać, bawić, ale też napominać, że „Nie ma zbrodni bez kary”. Aplauz widowni potwierdził, że autorom i wykonawcom IV edycji Narodowego Czytania udało się osiągnąć zamierzony cel – ożywić arcydzieło sprzed 200 lat. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowało się prawie 50 osób ( nauczycieli i uczniów ). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a wkrótce także krótkiego filmiku.
Zbiórka karmy dla zwierząt
- 30.11.2022
Do 18 listopada 2022r w naszej szkole miała miejsce zbiórka karmy dla zwierząt przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 41 kg karmy. W konkursie na największą ilość zebranej karmy wygrała klasa 2 BMW 1. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję.
Z WIZYTĄ W TEATRZE POLSKIM NA MROŻKU I FREDRZE
- 23.11.2022
Ostatnio byliśmy w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. To jeden z bardziej znanych stołecznych teatrów znajdujący się w okolicach Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Istnieje od 1913 roku. Pierwszym przedstawieniem był wyreżyserowany przez Szyfmana „Irydion Krasińskiego”. Obecnie na deskach tego teatru możemy zobaczyć klasykę dramatu – sztuki Wyspiańskiego, Fredry czy Mrożka.
15 listopada klasa 4 GPIM miała okazję oglądać „Czekoladki dla prezesa”. Dzieło S. Mrożka przedstawia perypetie członków Spółdzielni „Jasna Przyszłość”, oczywiście z Prezesem na czele. Z barwnych, skrzących się charakterystycznym, abstrakcyjnym Mrożkowskim humorem opowiadań powstała uniwersalna opowieść - aktualna metafora kondycji świata. Wszelkie podobieństwo bohaterów do prawdziwych postaci jest przypadkowe, a przytoczone sytuacje są fikcyjne i powstały w głowie autora w latach sześćdziesiątych minionego wieku. Niemniej twórcy spektaklu przypominają, że zawsze i wszędzie jest jakaś Spółdzielnia i jakiś Prezes.
Z kolei 20 listopada czyli pewnego niedzielnego popołudnia pasjonaci teatru z klas 4GYA oraz 4 GPIM podziwiali „Męża i żonę”. Była to zabawna i elegancka, zarazem groźna i drapieżna, słodka, ale zaprawiona goryczą erotyczna komedia pióra hrabiego Aleksandra Fredry. Przenikliwość komediopisarza w podglądaniu ludzi będących w pogoni za rozkoszą nie ma sobie równych w literaturze. Z powodu „stępionego zmysłu moralnego” męża, żony, kochanka i pokojówki, którzy zdradzają się nawzajem we wszelkich możliwych konfiguracjach, widzowie mogli wędrować wraz z nimi przez mistrzowsko i z ogromnym humorem oddane piekło, czyściec i raj spraw damsko-męskich.
Agnieszka Olszewska
Szlachetna Paczka 2022
- 23.11.2022
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Samorząd Uczniowski serdecznie zachęca wszystkich do włączenia się w inicjatywę. W tym roku wspomożemy Panią Sarę.
Pani Sara mieszka w Polsce już ponad 30 lat. Z powodu prześladowań musiała uciec z dzieckiem ze swojej ojczyzny. Pani Sara cierpi na wiele chorób, które utrudniały jej pracę. Kobieta obecnie mieszka w schronisku dla osób chorych i bezdomnych. Ma bardzo skromną emeryturę.
Trzy kluczowe potrzeby Pani Sary
1. Laptop
2. Blender kielichowy
3. Pampersy dla dorosłych
Pozostałe potrzeby Pani Sary: mydło/żel myjący, szampon, pasta do zębów, kurtka (Zimowe) rozmiar: XL, Uwagi: Rozmiar 44-46, kolor dowolny, byle nie czarna lub nie bardzo jasna, Kozaki/buty zimowe rozmiar: 38, Uwagi: Rozmiar 38/39, kolor ciemny brąz lub czarne, na płaskiej podeszwie, bez zamka, najlepiej bez żadnych zapięć lub sznurowane (aby w razie opuchniętych stóp łatwo było je założyć), materiały szkolne: zeszyty, bloki, nożyczki, piórnik, przybory do pisania, zszywacz, linijka, ołówek, długopisy, kołdra, pościel (poszwy, prześcieradło), koc, ręczniki.
Dary można przynosić do sali nr 14 do p. Marty Chrostek Zbiórka trwa do 9 grudnia 2022 r. do godz. 12:00.
Nowoczesne metody diagnostyki pojazdów
- 14.11.2022
W środę 9 listopada uczniowie naszej szkoły, dzięki współpracy z Uczelnią Techniczno-Handlową im. Heleny Chodkowskiej, mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie na temat nowoczesnej diagnostyki pojazdów samochodowych. Zostali również zapoznani z pojazdem, który bierze udział w wyścigach samochodowych. Wykład poprowadził Prodziekan ds. kierunku Transport dr inż. Piotr Wróblewski.
Narodowe Święto Niepodległości
- 10.11.2022
Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych.
Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując Marszałkowi całą władzę nad tworzącym się państwem.
Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski .
Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający ten ważny dla Polaków dzień .
Jak się uczyć, żeby się nauczyć?
- 08.11.2022
7 listopada w ramach współpracy z Uczelnią Techniczno-Handlową im. Heleny Chodkowskiej, odbył się w naszej szkole wykład połączony z ćwiczeniami pod tytułem: "Jak się uczyć, żeby się nauczyć?". Uczniowie, mogli dowiedzieć się jak pracuje ludzki mózg, jakie okoliczności sprzyjają jego efektywnej pracy i w jaki sposób można przyspieszyć przyswajanie wiedzy. Wykład i ćwiczenia przeprowadziła dr Magdalena Ścigała.
32 Bieg Niepodległości
- 07.11.2022
Zapraszamy wszystkich chętnych na wspólny bieg patriotyczny. Zbierzmy się wszyscy razem, tym bardziej, że START jest obok naszej szkoły - Zespółu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie. Pokażmy się jako jedność, zorganizujemy banery, flagi i inne. Pobiegnijmy lub dopingujmy. Zbiórka pod szkołą od 09:00.
09:00 Otwarcie depozytów
10:00 Start Mili Niepodległości
11:11 Start Biegu Niepodległości
12:30 Dekoracje
14:30 Zamknięcie depozytówRejestracja (do 10.11.2022r.): Link
Rada Rodziców
Prelekcja „Podaruj Kroplę Nadziei”
- 07.11.2022
W dniu dzisiejszym tj. 4 listopada 2022 r., już po raz dziesiąty gościł w naszej szkole Pan Jan Faberski ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej. Nasz gość jest wieloletnim honorowym dawcą krwi i w ramach programu edukacyjnego pt. „PODARUJ KROPLĘ NADZIEI” rozpowszechnia ideę honorowego dawstwa krwi. Temat dzisiejszego spotkania – „Krwiodawstwo propozycją ważnej postawy w dorosłym życiu” miał na celu uświadomienie młodzieży, że decyzja o staniu się krwiodawcą, to początek nowej drogi… drogi do zyskania ogromnej satysfakcji - że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas czwartych, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji.
W ciągu naszej dziesięcioletniej współpracy z Panem Janem Faberskim w prelekcjach uczestniczyło około 1500 uczniów naszej szkoły. Dziękujemy za poświęcony czas, życzliwość
i zaangażowanie. Życzymy dużo zdrowia… i do zobaczenia za rok.Edyta Dobrzańska
Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danych