Choć taka perspektywa jest kusząca, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO obchodzony jest 21 lutego. Został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Śmierć młodych ludzi wyzwoliła tak powszechny i silny opór obywatelski, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego.
21 lutego br. uczciliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO organizując w naszej szkole konkurs, w którym wzięli udział uczniowie klas 1BMW2 i 2BMW3. Zmierzyli się oni z zadaniami dotyczącymi ortografii, frazeologii i semantyki języka polskiego. Autorki testu, panie Edyta Dobrzańska i Agata Fluder, zadbały, by pytania konkursowe były urozmaicone i ciekawe.
Najlepszymi umiejętnościami językowymi i wiedzą o języku polskim wykazali się:
Oliwier Maliszewski, klasa 1BMW2
Mateusz Polak, klasa 2BMW3
Stanisław Białek, klasa 2BMW3
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że poprawną i piękną polszczyzną posługują się na co dzień – nie tylko od święta 😊
Agnieszka Mroczkowska-Wiklak
Maria Roguś