BohaterON w Naszej Szkole
- 14.02.2023
ZSSiL nr 2, uczestnicząc w akcji „BohaterON – włącz historię!”, dołączył do działań w ramach ogólnopolskiej kampanii upamiętniającej i honorującej uczestników Powstania Warszawskiego.
Uczniowie klasy I MAN w ramach zajęć z wychowawcą uczestniczyli w projekcie „BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE”.
Zadaniem szkolnego koordynatora było zorganizowanie zajęć dotyczących Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej oraz sporządzenie wymaganego regulaminem sprawozdania. Ważnym i również obowiązkowym elementem przeprowadzonych lekcji było przygotowanie i opublikowanie wpisu w formie elektronicznej kartki.Nasz wpis można zobaczyć tutaj:
https://dumnizpowstancow.pl/mapa?id=97db1088-e2ea-45bc-935e-9e8e8fa4897aJako szkoła, od lat tworzymy aktywną społeczność dumną z Powstańców Warszawskich, dokładając cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach, którzy ponad 78 lat temu poświęcili swoją młodość, nierzadko również zdrowie i życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Warto przypomnieć, że w bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie:
- 1. listopada 2022r złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na 177 Mogiłach Powstańców Warszawskich,
- uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22 (zwiedzili muzeum i spotkali się z Powstańcami).
Swoją obecnością zaznaczyliśmy również uroczyste otwarcie Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Międzyszkolny konkurs ,, Historia warszawskiej Woli”
- 08.02.2023
- 1
Konkurs pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola oraz Muzeum Polin
2 lutego 2023 r. odbył się w naszej szkole II etap międzyszkolnego konkursu ,,Historia warszawskiej Woli”. Konkurs zaadresowany był do uczniów wolskich szkół ponadpodstawowych, otrzymał patronat Burmistrza Dzielnicy Wola oraz Muzeum Polin.
Uczniowie wolskich szkół w 3 osobowych zespołach, musieli się zmierzyć z zadaniami, dotyczącymi wiedzy o historii Woli, topografii dzielnicy, znajomości architektury, a także umiejętności literackich . Zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Fototechnicznych , II miejsce zajęli uczniowie Technikum Budowlanego nr 5 im. prof. Stefana Bryły a III miejsce XLV LO im. Romualda Traugutta. Laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!
Historia Woli liczy sobie ponad siedem wieków. W tym czasie dzielnica przeszła dynamiczny proces rozwoju. Na przestrzeni wieków zmieniła się z terenów wiejskich w przemysłowe, na których w dwudziestoleciu międzywojennym działało ponad 800 fabryk i zakładów. Była wtedy najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem w stolicy, który został podczas wojny niemal doszczętnie zrównany z ziemią. W ramach podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości chcieliśmy ,aby obfitująca w wydarzenia historyczne dzielnica pozostała w pamięci młodzieży uczącej się w wolskich szkołach .
https://wola.um.warszawa.pl/ i https://www.facebook.com/MiejskaWola/
Wizyta w Teatrze Polskim
- 07.02.2023
- 2
W niedzielny wieczór liczną grupą udaliśmy się do Teatru Polskiego, aby obejrzeć „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Uczniowie klas maturalnych: 4GBMW1, 4GMAN, 4GTOY, 4GYAM – w przeciwieństwie do Stomila z pierwszej części spektaklu – stawili się w teatrze pozapinani i eleganccy. Gdy przebrzmiał trzeci dzwonek i zgasły światła, widzowie z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów dramatu Mrożka.
„Tango” to utwór opowiadający o świecie naznaczonym piętnem rozkładu wszelkich wartości. Bunt przeciwko rozpadowi norm i utopijne dążenie do uporządkowania rzeczywistości kończą się klęską, co stanowi o gorzkiej wymowie tego arcydzieła polskiej literatury i teatru.
W folderze prezentującym spektakl czytamy: W „Tangu” dwa zwierciadła – sztuki i rzeczywistości – odbijają światy, które wzajemnie się sobie przyglądają. Jesteśmy świadkami dramatu, a może farsy? Ludzkiej, rodzinnej, społecznej, politycznej? „Tango” to utwór, który może śmieszyć, do czasu... A wyobraźnia podpowiada, że finał tej historii jest początkiem innej opowieści, której bohaterami możemy być my sami.
I z taką refleksją opuszczaliśmy teatr po obejrzeniu sztuki.
Zespół Edukacji Kulturalnej
HISTORIA WARTA PAMIĘCI – POWSTANIE STYCZNIOWE
- 23.01.2023
160 lat temu, 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX wieku polski zryw narodowy przeciwko Rosji.
Powstanie Styczniowe spowodowane zostało narastającym terrorem jaki państwo rosyjskie siało na ziemiach polskich. Objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i w mniejszym stopniu Ukrainy. Poparła je także ludność polska z zaborów pruskiego i austriackiego. Spotkało się również ze zrozumieniem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.
Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.
Powstanie Styczniowe przyspieszyło uwłaszczenia chłopów w Królestwie, ogromnie rozszerzyło i umocniło polską świadomość narodową, wpływając na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. W walce z zaborcą zjednoczyło rodzący się nowoczesny naród. Polacy, mimo porażki militarnej, wyszli z powstania styczniowego wewnętrznie wzmocnieni.
Samochodówka dla Ukrainy!
- 12.01.2023
Kolejny raz, przy wsparciu zarówno uczniów, Rady Rodziców jak i zaprzyjaźnionych szkół, wysłaliśmy transport darów dla szkoły we Lwowie. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję. Dzięki Wam dzieciaki dostały słodkie upominki na Święta, chwilę radości w tym trudnym dla nich czasie i przede wszystkim wyposażyliśmy szkołę w agregat prądotwórczy, tak bardzo teraz potrzebny. Dziękujemy raz jeszcze.
„Kulturalna szkoła na Mazowszu”
- 12.01.2023
Klasa IV PTY skorzystała z bogatej oferty repertuarowej Teatru Polskiego w ramach programu „ Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Cena jednego biletu była preferencyjna- tylko 1zł.
Ideą programu jest upowszechnienie dziedzictwa kulturowego Mazowsza, jako zadania spełniającego niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne- rozwoju młodego człowieka.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć następujące sztuki:
„Awantura w Chioggi”. Carlo Goldoni pokazał w sztuce wyraziste postaci i wielowymiarowy komizm. Opowieść o ludziach zamieszkujących nadmorską miejscowość pozwala odbiorcy dostrzec wady i zalety tego społeczeństwa.„ Mąż i żona” Aleksandra Fredry to komedia ukazująca pogoń ludzi za rozkoszą. Mąż, żona, kochanek i pokojówka zdradzają się nawzajem, we wszystkich możliwych konfiguracjach i z ogromnym humorem.
„ Don Juan” Molièra to historia młodego człowieka, który słucha tylko własnych pragnień, sam dla siebie stanowi prawo. Jest w swych poszukiwaniach autentyczny, uczciwy i nieustępliwy.
„ Romantyczność” Adama Mickiewicza ukazuje kulturową tradycję pogranicza. Autor odwołuje się do wierzeń, zakładających możliwość kontaktu świata żywych i umarłych.
Wyjścia do teatru w klasie IV PTY stanowią doskonałą formę spędzania wolnego czasu, integrują młodzież, a co najważniejsze pobudzają do świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu.
Uczniowie po obejrzeniu sztuki uzupełniali karty pracy, dotyczące danego przedstawienia w języku niemieckim. Taka forma pracy spotkała się ze sporym uznaniem młodzieży. Utrwalenie zagadnień z literatury oraz zgłębienie tematyki historycznej w języku obcym przyczyniło się do rozwoju uczniów na wielu poziomach oraz zbudowało pozytywne relacje w grupie.
Konkurs fotograficzny „Okiem Mechanika”
- 12.01.2023
Konkurs fotograficzny „Okiem Mechanika” został rozstrzygnięty.
Jury w składzie p. Lucyna Piesiak, p. Beata Wójcik oraz p. Jarosław Zbrzeźniak wyłoniło laureatów. Oceniano oryginalność tematu, kompozycję zdjęcia, umiejętność uchwycenia chwili i wrażenia estetyczne.
Celem konkursu było promowanie twórczości fotograficznej młodzieży.15 grudnia pani Wicedyrektor Marta Mazur wręczyła uczniom dyplomy oraz karty podarunkowe do CH Westfield.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Szymon Kułakowski, klasa BMW1, tytuł zdjęcia: „M110”
II miejsce: Jan Walczak, klasa 2PIM, tytuł zdjęcia: „ Bolek i Lolek”
III miejsce: Karol Szeląg, klasa 4GMA
Historia warta pamięci - zwycięska insurekcja.
- 04.01.2023
W końcu grudnia przypadła 104. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego.
Powstanie wielkopolskie to dobrze zorganizowana i zwycięska insurekcja, dzięki której Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę.
26 grudnia 1918 roku pociąg z Ignacym Janem Paderewskim wjechał na poznański Dworzec Cesarski. Później wybitny pianista, mąż stanu i przyszły premier niepodległego już państwa polskiego z okna Hotelu Bazar wygłosił mowę, która stała się impulsem do wybuchu powstania.
Walki rozpoczęły się 27 grudnia kilka minut przed godziną 17. Powstańcy w kolejnych dniach zdobyli strategiczne części miasta. Ostatni punkt niemieckiego oporu w Poznaniu (Ławicę) przejęli 6 stycznia.
Powstańcami najpierw dowodził Stanisław Taczak, a od 16 stycznia Józef Dowbor Muśnicki. To on poprowadził nowo utworzoną Armię Wielkopolską do zwycięstwa nad Niemcami.
W szczytowym momencie w szeregach Wielkopolan walczyło 120 tysięcy żołnierzy.
Zryw zakończył się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Ziemie zajęte przez powstańców przyznał II Rzeczpospolitej traktat wersalski podpisany w czerwcu 1919 roku.
Więcej pod linkami:
1) https://www.youtube.com/watch?v=KLJZakUUTZU
2) https://pw.ipn.gov.pl/
3) https://www.poznan.pl/powstanie/
Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danych