• Historia warta pamięci - zwycięska insurekcja.

        • 04.01.2023
        • W końcu grudnia przypadła 104. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. 

          Powstanie wielkopolskie to dobrze zorganizowana i zwycięska insurekcja, dzięki której Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę.

          26 grudnia 1918 roku pociąg z Ignacym Janem Paderewskim wjechał na poznański Dworzec Cesarski. Później wybitny pianista, mąż stanu i przyszły premier niepodległego już państwa polskiego z okna Hotelu Bazar wygłosił mowę, która stała się impulsem do wybuchu powstania.

          Walki rozpoczęły się 27 grudnia kilka minut przed godziną 17. Powstańcy w kolejnych dniach zdobyli strategiczne części miasta. Ostatni punkt niemieckiego oporu w Poznaniu (Ławicę) przejęli 6 stycznia.

          Powstańcami najpierw dowodził Stanisław Taczak, a od 16 stycznia Józef Dowbor Muśnicki. To on poprowadził nowo utworzoną Armię Wielkopolską do zwycięstwa nad Niemcami.

          W szczytowym momencie w szeregach Wielkopolan walczyło 120 tysięcy żołnierzy.
          Zryw zakończył się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Ziemie zajęte przez powstańców przyznał II Rzeczpospolitej traktat wersalski podpisany w czerwcu 1919 roku.
          Więcej pod linkami:
          1) https://www.youtube.com/watch?v=KLJZakUUTZU
          2) https://pw.ipn.gov.pl/
          3) https://www.poznan.pl/powstanie/


           

        • Szlachetna Paczka 2022

        • 19.12.2022
        • W tym roku nasza szkoła  po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Wspólnie  przygotowaliśmy 10 dużych paczek, które w Weekend Cudów pojechały do Pani Sary.  W paczkach znalazły się: wymarzony blender, ubrania, pampersy dla dorosłych, artykuły szkolne , środki chemiczne oraz pościel.  Udało nam się przygotować wszystkie prezenty na czas! 
          Nasze paczki wywołały radość i uśmiech, ale przede wszystkim dały nadzieję na lepszą przyszłość i wiarę w  drugiego człowieka.. Zapraszamy do przeczytania wrażeń Pani Sary i Wolontariusza z Weekendu Cudów, w trakcie którego nasze  paczki dotarły  do Rodziny.
          Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki: 
          W niedzielne południe pojechaliśmy do ośrodka, w którym przebywa pani Sara. Wnieśliśmy wszystkie paczki do jednego z pomieszczeń i czekaliśmy na kobietę. Po kilku minutach pani Sara weszła do pomieszczenia i zobaczywszy wszystkie paczki, stanęła w progu osłupiała. Przez kilka pierwszych minut powtarzała "łał, łał, łał" oraz "czy to wszystko na pewno jest tylko dla mnie?". Ilość pudeł z rzeczami zdecydowanie zrobiła na niej ogromne wrażenie. Po kilkunastu zapewnieniach, że to na pewno nie pomyłka, pani Sara z naszą pomocą przystąpiła do rozpakowywania paczek. Otworzyliśmy dwie pierwsze paczki, w których były pampersy dla dorosłych, a pani Sara pierwsze co powiedziała to: "ale tego dużo, to wszystko musiało dużo kosztować". Powtarzała, że dzięki pampersom, będzie mogła poczuć się bardziej komfortowo, ponieważ wcześniej nie było jej stać na ich zakup. Cieszyła się, że taki bogaty zapas wystarczy jej na dłuższy czas. Po tym, kiedy z jednego z pudeł wyciągnęliśmy blender, ze strony pani Sary usłyszeliśmy westchnienie radości, powiedziała "w końcu będę mogła robić sobie zupki i koktajle!". Na widok kołdry pani Sara powiedziała: "widać, że jest dobrej jakości" oraz żartowała "wygląda na tak ciepłą, że mogłabym chodzić w niej na zewnątrz". Kobiecie spodobał się też koc i bardzo miękki materiał, z jakiego został wykonany. Na widok środków higienicznych, śmiała się, że jest tego tak dużo, że nie wie kiedy to wszystko zużyje.
          Słowo od Rodziny
          Pani Sara prosiła, aby z całego serca Państwu podziękować. Podkreślała, że potrzebnych jest na świecie więcej ludzi o tak dobrych sercach. Mówiła, że od teraz będzie zawsze modlić się o Państwa zdrowie. Życzy również Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego w nowym roku. Również liczy, że kiedyś uda się zorganizować wspólne spotkanie.
          Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom: rodzicom, uczniom, oraz pracownikom Szkoły, którzy przyczynili się do zebrania darów  w akcji. 

        • La Bohéme

        • 15.12.2022
        • Dnia 9 grudnia  klasa 4PTY odwiedziła Teatr Wielki Operę Narodową w Warszawie. Uczniowie oglądali jedną z najczęściej grywanych oper świata  „La Bohéme”  Giacomo Pucciniego.

          Uczestnictwo w przedstawieniu operowym było dużym przeżyciem i w znacznym stopniu poszerzyło horyzonty uczniów. Wizyta w Operze uwrażliwiła młodzież  na kulturę, sztukę i piękną muzykę.  Spektakularna scenografia tworzyła okazałe  tło dla wspaniałej muzyki i głosów artystów.

          La Bohéme to opowieść o wielkich emocjach, rozstaniach i powrotach, o bezwzględnym przeznaczeniu i utracie. Sztuka ukazuje obraz społeczności artystów w wielkim mieście. Utwór pokazuje, że miłość nie zawsze zwycięża i niestety zdarza się, że przegrywa z chorobą i śmiercią.
           

        • WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI „ROMANTYZM POLSKI. Patron Roku 2022”

        • 06.12.2022
        • 2 grudnia odbyła się w naszej szkole IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Finaliści mieli za zadanie przedstawić recytację wybranego przez siebie utworu twórcy reprezentującego polski romantyzm. Mógł to być wiersz, fragment dramatu, prozy…

          Swą obecnością zaszczycił nas znany aktor i lektor filmowy – Pan Radosław Popłonikowski, który zgodził się objąć funkcję Przewodniczącego Komisji Konkursowej. Jury oceniało uczestników przede wszystkim za interpretację utworu, poprawność i ekspresję, ogólny wyraz artystyczny. W konkursie udział wzięło 23 uczniów ze szkół całego województwa mazowieckiego, którzy prezentowali swoją interpretację utworów romantycznych twórców. Wśród wybranych przez uczestników tekstów były m.in. fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Balladyny” i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego, „Zemsty” Aleksandra Fredry. Poziom recytacji był naprawdę wysoki, w wielu przypadkach można go nazwać mistrzowskim.

          Po burzliwych obradach jury wyłoniło 3 laureatów i 2 wyróżnionych:

          I miejsce – Monika Żaczkiewicz z Domu Kultury w Zwoleniu

          II miejsce – Anna Rębacz z XIX LO w Warszawie

          III miejsce – Faustyna Leguła z LO im. Piotra Skargi w Grójcu.

          Wyróżnienia:

          Jakub Grabowski

          Tobiasz Krukowski z CLVII LO w Warszawie

          Specjalne wyróżnienie Dyrektora ZSSiL nr 2 otrzymał uczeń naszej szkoły Mateusz Majcher z klasy 1BMW1. Nagrody ufundowali: organ prowadzący szkołę i główny organizator konkursu Pan Dyrektor Piotr Zając. Były to talony do CH „Arkadia”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

          Gdy emocje konkursowe opadły, a nagrody i wyróżnienia zostały wręczone, była chwila na indywidualne rozmowy z naszym Gościem, Panem Radosławem Popłonikowskim, który chętnie udzielał rad i wskazówek uczestnikom konkursu i ich opiekunom.

          Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do naszej szkoły ponownie za rok, na piątą edycję Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego.

          Zespół Edukacji Kulturalnej

        • Niecodzienna lekcja historii

        • 02.12.2022
        • 30 listopada uczniowie kl. 1PBM1, 1PMAN, 1PBM3 obejrzeli wystawę w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22. Na wystawie zgromadzono unikalne powstańcze eksponaty – np. skórzaną aktówkę gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, egzemplarze broni, zdjęcia oraz nagrane przez powstańców  relacje, które można odsłuchać.

          Po obejrzeniu wystawy młodzież wzięła udział w wyjątkowej lekcji  historii. Swoimi wspomnieniami z Powstania Warszawskiego podzielili się kpt. Jerzy Mindziukiewicz ps. "Jur" bohaterski żołnierz Batalionu "Miotła", kpt. Jerzy Substyk ps. "Jurny" oraz P. Bogdan Bartnikowski, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.

           Dziękujemy serdecznie za tę niecodzienną lekcję, za uświadomienie młodzieży jak ważne są również dziś, takie wartości jak odpowiedzialność, poświęcenie, współpraca a w szczególności bezcenna wolność.

        • Zagłosuj na ulubioną muzykę

        • 30.11.2022
        • GŁOSUJCIE NA ULUBIONE GATUNKI MUZYCZNE! OD TEGO ZALEŻY CO BĘDZIECIE PRAWIE CODZIENNIE SŁYSZEĆ NA PRZERWACH!

          Aby uniknąć narzekania na temat puszczanej muzyki, stworzyliśmy ankietę z gatunkami muzycznymi i przykładowymi artystami z poszczególnych gatunków. Głosujcie!

           

           

        • NARODOWE CZYTANIE 2022 - SACRUM i PROFANUM w SAMOCHODÓWCE

        • 29.11.2022
        •        
          Od bicia serca i modlitwy – do tańców, hulanek, a nawet zbrodni. Tak w skrócie można by ująć sedno tego, co w piątkowe przedpołudnie wydarzyło się w naszej szkole. 25 listopada 2022 r. IV edycję Narodowego Czytania rozpoczął przedstawiciel najwyższych władz dzielnicy Wola – Zastępca Burmistrza Pan Robert Rafałowski – absolwent szkoły, który uczynił nam ten zaszczyt, przyjął zaproszenie i uświetnił swą obecnością uroczystość szkolną. Przedstawił okoliczności wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, uznanych za symboliczny początek epoki Romantyzmu Polskiego. Czytanie wybranych ballad z tego tomu ( zgodnie z nową tradycją naszej szkoły – wzbogacone elementami inscenizacji ), wpisane zostało w konwencję jednego z programów telewizyjnych, publikowanych w wolnych mediach, przybrało formę wywiadu z autorem I tomu „Poezyj” – wieszczem Adamem Mickiewiczem. Gość zza światów ujawnił widzom nieznane dotąd  sensacyjki i tajemnice własnego rodu, naświetlił genezę poszczególnych ballad, przybliżył to, co stało się tworzywem literackim powstałych 200 lat temu utworów. Od sacrum do profanum – taki tok wyznaczyła kolejność czytanych ballad, a były to: „Romantyczność”, „To lubię”, „Świtezianka”, „Lilie”, „Pani Twardowska”. Mistrz Adam wspominał, że napisał je dla przyjaciół, aby: „śmieszyć, tumanić, przestraszać”, wzruszać, bawić, ale też napominać, że „Nie ma zbrodni bez kary”. Aplauz widowni potwierdził, że autorom i wykonawcom IV edycji Narodowego Czytania udało się osiągnąć zamierzony cel – ożywić arcydzieło sprzed 200 lat. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowało się prawie 50 osób ( nauczycieli i uczniów ). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a wkrótce także krótkiego filmiku.    

    • Partnerzy

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie
      • Al. Jana Pawła II 69, 01-038 Warszawa Poland
      • (22) 515 56 00 - Centrala (22) 515 56 11 - Dyrektor Naczelny - Piotr Zając (22) 515 56 12 - Sekretariat Dyrektora (22) 515 56 13 - Sekretariat Uczniowski (22) 515 56 14 - Wicedyrektor - Marta Mazur (22) 515 56 15 - Wicedyrektor - Tomasz Jadacki (22) 515 56 16 - Wicedyrektor - Agnieszka Lubaś (22) 515 56 17 - Kierownik Gospodarczy - Marta Kurowska (22) 515 56 18 - Kierownik Szkolenia Prakt. - Marek Rechnio (22) 515 56 20 - Pedagog - Iwona Ostrowska-Obrocka (22) 515 56 21 - Psycholog - Ewa Smolińska (22) 515 56 22 - Pedagog - Kamilla Dobrzeniecka (22) 515 56 23 - Pedagog - Arkadiusz Stawski (22) 515 56 24 - Pielęgniarka Szkolna (22) 515 56 26 - Pokój Nauczycielski (22) 515 56 34 - Stacja Kontroli Pojazdów
    • Logowanie

  • Poniedziałek 20.05.2024