• Samochodówka dla Ukrainy!

        • 12.01.2023
        •  Kolejny raz, przy wsparciu zarówno uczniów, Rady Rodziców jak i zaprzyjaźnionych szkół, wysłaliśmy transport darów dla szkoły we Lwowie. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję. Dzięki Wam dzieciaki dostały słodkie upominki na Święta, chwilę radości w tym trudnym dla nich czasie i przede wszystkim wyposażyliśmy szkołę w agregat prądotwórczy, tak bardzo teraz potrzebny. Dziękujemy raz jeszcze.

        • „Kulturalna szkoła na Mazowszu”

        • 12.01.2023
        •  Klasa IV PTY skorzystała z bogatej oferty repertuarowej Teatru Polskiego w ramach programu „ Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Cena jednego biletu była preferencyjna- tylko 1zł.
          Ideą programu  jest upowszechnienie dziedzictwa kulturowego Mazowsza, jako zadania spełniającego niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne- rozwoju młodego człowieka.
          Uczniowie mieli okazję zobaczyć następujące sztuki:
           „Awantura w Chioggi”. Carlo Goldoni pokazał w sztuce wyraziste postaci i wielowymiarowy komizm. Opowieść o ludziach zamieszkujących  nadmorską miejscowość pozwala odbiorcy dostrzec wady i zalety tego społeczeństwa.

            „ Mąż i żona” Aleksandra Fredry to komedia ukazująca pogoń ludzi za rozkoszą. Mąż, żona, kochanek i pokojówka zdradzają się nawzajem, we wszystkich możliwych konfiguracjach i z ogromnym humorem. 

          „ Don Juan” Molièra to historia młodego człowieka, który słucha tylko własnych pragnień, sam dla siebie stanowi prawo. Jest w swych poszukiwaniach autentyczny, uczciwy i nieustępliwy.

          „ Romantyczność” Adama Mickiewicza ukazuje kulturową tradycję pogranicza. Autor odwołuje się do wierzeń, zakładających możliwość kontaktu świata żywych i umarłych.

          Wyjścia do teatru w klasie IV PTY stanowią doskonałą formę spędzania wolnego czasu, integrują młodzież, a co najważniejsze pobudzają do świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu.

          Uczniowie po obejrzeniu sztuki uzupełniali karty pracy, dotyczące danego  przedstawienia w języku niemieckim.  Taka forma pracy spotkała się ze sporym uznaniem młodzieży. Utrwalenie zagadnień z literatury oraz zgłębienie tematyki historycznej w języku obcym  przyczyniło się do rozwoju   uczniów na wielu poziomach oraz zbudowało pozytywne relacje w grupie. 

        • Konkurs fotograficzny „Okiem Mechanika” 

        • 12.01.2023
        • Konkurs fotograficzny „Okiem Mechanika” został rozstrzygnięty.

          Jury w składzie p. Lucyna Piesiak, p. Beata Wójcik oraz p. Jarosław Zbrzeźniak wyłoniło laureatów. Oceniano oryginalność tematu, kompozycję zdjęcia, umiejętność uchwycenia chwili i wrażenia estetyczne.
          Celem konkursu było promowanie twórczości fotograficznej młodzieży.

          15 grudnia pani Wicedyrektor Marta Mazur wręczyła uczniom dyplomy oraz karty podarunkowe do CH Westfield.


          Wyniki konkursu przedstawiają  się następująco: 
          I miejsce: Szymon Kułakowski, klasa BMW1, tytuł zdjęcia: „M110”
          II miejsce: Jan Walczak, klasa 2PIM, tytuł zdjęcia: „ Bolek i Lolek”
          III miejsce: Karol Szeląg, klasa 4GMA
           

        • Historia warta pamięci - zwycięska insurekcja.

        • 04.01.2023
        • W końcu grudnia przypadła 104. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. 

          Powstanie wielkopolskie to dobrze zorganizowana i zwycięska insurekcja, dzięki której Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę.

          26 grudnia 1918 roku pociąg z Ignacym Janem Paderewskim wjechał na poznański Dworzec Cesarski. Później wybitny pianista, mąż stanu i przyszły premier niepodległego już państwa polskiego z okna Hotelu Bazar wygłosił mowę, która stała się impulsem do wybuchu powstania.

          Walki rozpoczęły się 27 grudnia kilka minut przed godziną 17. Powstańcy w kolejnych dniach zdobyli strategiczne części miasta. Ostatni punkt niemieckiego oporu w Poznaniu (Ławicę) przejęli 6 stycznia.

          Powstańcami najpierw dowodził Stanisław Taczak, a od 16 stycznia Józef Dowbor Muśnicki. To on poprowadził nowo utworzoną Armię Wielkopolską do zwycięstwa nad Niemcami.

          W szczytowym momencie w szeregach Wielkopolan walczyło 120 tysięcy żołnierzy.
          Zryw zakończył się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Ziemie zajęte przez powstańców przyznał II Rzeczpospolitej traktat wersalski podpisany w czerwcu 1919 roku.
          Więcej pod linkami:
          1) https://www.youtube.com/watch?v=KLJZakUUTZU
          2) https://pw.ipn.gov.pl/
          3) https://www.poznan.pl/powstanie/


           

        • Szlachetna Paczka 2022

        • 19.12.2022
        • W tym roku nasza szkoła  po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Wspólnie  przygotowaliśmy 10 dużych paczek, które w Weekend Cudów pojechały do Pani Sary.  W paczkach znalazły się: wymarzony blender, ubrania, pampersy dla dorosłych, artykuły szkolne , środki chemiczne oraz pościel.  Udało nam się przygotować wszystkie prezenty na czas! 
          Nasze paczki wywołały radość i uśmiech, ale przede wszystkim dały nadzieję na lepszą przyszłość i wiarę w  drugiego człowieka.. Zapraszamy do przeczytania wrażeń Pani Sary i Wolontariusza z Weekendu Cudów, w trakcie którego nasze  paczki dotarły  do Rodziny.
          Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki: 
          W niedzielne południe pojechaliśmy do ośrodka, w którym przebywa pani Sara. Wnieśliśmy wszystkie paczki do jednego z pomieszczeń i czekaliśmy na kobietę. Po kilku minutach pani Sara weszła do pomieszczenia i zobaczywszy wszystkie paczki, stanęła w progu osłupiała. Przez kilka pierwszych minut powtarzała "łał, łał, łał" oraz "czy to wszystko na pewno jest tylko dla mnie?". Ilość pudeł z rzeczami zdecydowanie zrobiła na niej ogromne wrażenie. Po kilkunastu zapewnieniach, że to na pewno nie pomyłka, pani Sara z naszą pomocą przystąpiła do rozpakowywania paczek. Otworzyliśmy dwie pierwsze paczki, w których były pampersy dla dorosłych, a pani Sara pierwsze co powiedziała to: "ale tego dużo, to wszystko musiało dużo kosztować". Powtarzała, że dzięki pampersom, będzie mogła poczuć się bardziej komfortowo, ponieważ wcześniej nie było jej stać na ich zakup. Cieszyła się, że taki bogaty zapas wystarczy jej na dłuższy czas. Po tym, kiedy z jednego z pudeł wyciągnęliśmy blender, ze strony pani Sary usłyszeliśmy westchnienie radości, powiedziała "w końcu będę mogła robić sobie zupki i koktajle!". Na widok kołdry pani Sara powiedziała: "widać, że jest dobrej jakości" oraz żartowała "wygląda na tak ciepłą, że mogłabym chodzić w niej na zewnątrz". Kobiecie spodobał się też koc i bardzo miękki materiał, z jakiego został wykonany. Na widok środków higienicznych, śmiała się, że jest tego tak dużo, że nie wie kiedy to wszystko zużyje.
          Słowo od Rodziny
          Pani Sara prosiła, aby z całego serca Państwu podziękować. Podkreślała, że potrzebnych jest na świecie więcej ludzi o tak dobrych sercach. Mówiła, że od teraz będzie zawsze modlić się o Państwa zdrowie. Życzy również Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego w nowym roku. Również liczy, że kiedyś uda się zorganizować wspólne spotkanie.
          Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom: rodzicom, uczniom, oraz pracownikom Szkoły, którzy przyczynili się do zebrania darów  w akcji. 

        • La Bohéme

        • 15.12.2022
        • Dnia 9 grudnia  klasa 4PTY odwiedziła Teatr Wielki Operę Narodową w Warszawie. Uczniowie oglądali jedną z najczęściej grywanych oper świata  „La Bohéme”  Giacomo Pucciniego.

          Uczestnictwo w przedstawieniu operowym było dużym przeżyciem i w znacznym stopniu poszerzyło horyzonty uczniów. Wizyta w Operze uwrażliwiła młodzież  na kulturę, sztukę i piękną muzykę.  Spektakularna scenografia tworzyła okazałe  tło dla wspaniałej muzyki i głosów artystów.

          La Bohéme to opowieść o wielkich emocjach, rozstaniach i powrotach, o bezwzględnym przeznaczeniu i utracie. Sztuka ukazuje obraz społeczności artystów w wielkim mieście. Utwór pokazuje, że miłość nie zawsze zwycięża i niestety zdarza się, że przegrywa z chorobą i śmiercią.
           

        • WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI „ROMANTYZM POLSKI. Patron Roku 2022”

        • 06.12.2022
        • 2 grudnia odbyła się w naszej szkole IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Finaliści mieli za zadanie przedstawić recytację wybranego przez siebie utworu twórcy reprezentującego polski romantyzm. Mógł to być wiersz, fragment dramatu, prozy…

          Swą obecnością zaszczycił nas znany aktor i lektor filmowy – Pan Radosław Popłonikowski, który zgodził się objąć funkcję Przewodniczącego Komisji Konkursowej. Jury oceniało uczestników przede wszystkim za interpretację utworu, poprawność i ekspresję, ogólny wyraz artystyczny. W konkursie udział wzięło 23 uczniów ze szkół całego województwa mazowieckiego, którzy prezentowali swoją interpretację utworów romantycznych twórców. Wśród wybranych przez uczestników tekstów były m.in. fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Balladyny” i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego, „Zemsty” Aleksandra Fredry. Poziom recytacji był naprawdę wysoki, w wielu przypadkach można go nazwać mistrzowskim.

          Po burzliwych obradach jury wyłoniło 3 laureatów i 2 wyróżnionych:

          I miejsce – Monika Żaczkiewicz z Domu Kultury w Zwoleniu

          II miejsce – Anna Rębacz z XIX LO w Warszawie

          III miejsce – Faustyna Leguła z LO im. Piotra Skargi w Grójcu.

          Wyróżnienia:

          Jakub Grabowski

          Tobiasz Krukowski z CLVII LO w Warszawie

          Specjalne wyróżnienie Dyrektora ZSSiL nr 2 otrzymał uczeń naszej szkoły Mateusz Majcher z klasy 1BMW1. Nagrody ufundowali: organ prowadzący szkołę i główny organizator konkursu Pan Dyrektor Piotr Zając. Były to talony do CH „Arkadia”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

          Gdy emocje konkursowe opadły, a nagrody i wyróżnienia zostały wręczone, była chwila na indywidualne rozmowy z naszym Gościem, Panem Radosławem Popłonikowskim, który chętnie udzielał rad i wskazówek uczestnikom konkursu i ich opiekunom.

          Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do naszej szkoły ponownie za rok, na piątą edycję Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego.

          Zespół Edukacji Kulturalnej

    • Partnerzy

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie
      • Al. Jana Pawła II 69, 01-038 Warszawa Poland
      • (22) 515 56 00 - Centrala (22) 515 56 11 - Dyrektor Naczelny - Piotr Zając (22) 515 56 12 - Sekretariat Dyrektora (22) 515 56 13 - Sekretariat Uczniowski (22) 515 56 14 - Wicedyrektor - Marta Mazur (22) 515 56 15 - Wicedyrektor - Tomasz Jadacki (22) 515 56 16 - Wicedyrektor - Agnieszka Lubaś (22) 515 56 17 - Kierownik Gospodarczy - Marta Kurowska (22) 515 56 18 - Kierownik Szkolenia Prakt. - Marek Rechnio (22) 515 56 20 - Pedagog - Iwona Ostrowska-Obrocka (22) 515 56 21 - Psycholog - Ewa Smolińska (22) 515 56 22 - Pedagog - Kamilla Dobrzeniecka (22) 515 56 23 - Pedagog - Arkadiusz Stawski (22) 515 56 24 - Pielęgniarka Szkolna (22) 515 56 26 - Pokój Nauczycielski (22) 515 56 34 - Stacja Kontroli Pojazdów
    • Logowanie

  • Piątek 10.05.2024