Aby rozwiać nasze wątpliwości związane z obrazoburczym hasłem futurysty F.Marinettiego, dzień 15 marca 2019 roku ustanowiliśmy Świętem Polskiej Poezji. W skromnych murach Alma Mater Samochodowej za sprawą finalistów Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego zagościli skamandryci. Przyjęciem zaproszenia do honorowego przewodniczenia komisji konkursowej zaszczycił nas Pan Leszek Teleszyński – wybitny aktor scen warszawskich, niezapomniany książę Bogusław Radziwiłł z filmu „Potop”, ordynat Michorowski z „Trędowatej”, senator Kowalski z serialu „Złotopolscy” i świetny odtwórca wielu innych ról.
Młodzież recytowała wiersze poetów Skamandra poświęcone Niepodległej, zarówno te z pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości, jak i powstałe w czasie II wojny światowej oraz napisane już na emigracji. Poziom występów oceniony został przez jury bardzo wysoko. Wiele z interpretacji uznano za mistrzowskie pod względem ekspresji, dykcji, ogólnego wyrazu artystycznego.
Po burzliwych obradach jurorzy przyznali pierwsze miejsce Patrycji Pękale za zaprezentowanie wiersza A.Słonimskiego pt. „Alarm”. Laureaci dwóch następnych miejsc to Adam Gruszewski i Natalia Dabińska. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci bonów prezentowych do Empiku. Wyłoniono także trójkę uczestników, którym przyznano wyróżnienia. Otrzymali je: Aleksandra Kozak, Adrian Szczytowski i Rita Stefanowicz.
Specjalne wyróżnienie Pana Leszka Teleszyńskiego otrzymał uczeń naszej szkoły Mikołaj Sidorowicz, przygotowany przez polonistkę p. Marię Roguś. Wyróżnieni otrzymali piękne wydania albumowe.
Emocje, jakie towarzyszyły występom, wrażenia estetyczne, jakich dostarczyli recytatorzy, a także fakt, że uczestnicy konkursu reprezentowali różne typy szkół, również techniczne, budują przekonanie, że wprawdzie motoryzacja prowadzi ciągły dialog z kulturą, ale pozycja Nike z Samotraki jest niezagrożona w obszarze piękna! Podbudowani tym spostrzeżeniem organizatorzy nie wykluczają II edycji konkursu w następnym roku szkolnym.