20 lutego klasa I PIM odwiedziła firmę AUTOGALA - autoryzowany serwis i salon Volvo.
Mieliśmy okazję obejrzeć najnowsze modele prezentowane w salonie oraz dowiedzieć się jakie systemy montowane w samochodach mają dbać o bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Poza standardowymi układami wspomagającymi kierowcę Volvo oferuje automatyczne wyhamowanie pojazdu przed przeszkodą, ostrzeganie przed pieszymi, utrzymywania pojazdu na właściwym pasie ruchu bez ingerencji kierowcy, monitorowanie i reakcję na zagrożenie stwarzane przez pojazd jadący z tyłu. Żadna inna marka nie jest tak mocno utożsamiana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym jak Volvo.
Dowiedzieliśmy się jak wybiera się wyposażenie i kompletację nowego samochodu, oglądaliśmy wersje kolorystyczne i materiałowego każdego elementu wnętrza i powłoki lakierowej.
Oglądaliśmy również serwis naprawiający samochody. Patrząc na specjalistyczne przyrządy i urządzenia, panującą czystość i porządek, sprawną organizację pracy oraz rozmawiając z pracownikami uczniowie mówili, że w przyszłości chętnie podjęliby prace w tym lub podobnym serwisie.
Volvo podkreśla, że najważniejsi są dla nich ludzie – wszystko co projektują, konstruują, budują i serwisują zaczyna się od ludzi. Dzięki takiej filozofii systematycznie wzrasta sprzedaż aut tej marki.
WIZYTA U AUTORYZOWANEGO DEALERA VOLVO
- 27.02.2019
- 2
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
- 26.02.2019
Od roku 1999 na całym świecie 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w celu upamiętnienia śmierci pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
W bieżącym roku szkolnym obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole trwały cały tydzień. W dniach 18 – 22 lutego w ramach Tygodnia Języka Polskiego poloniści przeprowadzili lekcje okolicznościowe, na których zapoznali uczniów z genezą święta. Tematem głównym była historia naszego języka, zasługi wybitnych twórców dla kształtowania polszczyzny literackiej. Wędrówkę z językiem polskim przez stulecia zakończyliśmy oglądem współczesnego stanu Ojczystego. Szczególną uwagę poświęciliśmy zjawiskom negatywnym, czyli wulgaryzacji i natrętnej anglicyzacji języka polskiego. Stwierdzenia, że: „Dobry zwyczaj nie pożyczaj… za dużo!” oraz „Mówimy tak, jak myślimy”, ale też „Myślimy tak, jak mówimy” stały się hasłami przewodnimi naszych lekcji języka polskiego.
Tydzień Języka Polskiego zakończyliśmy konkursem językowym. Dwudziestu śmiałków – Klasowych Mistrzów Ortografii – stanęło w szranki, aby walczyć o tytuł znawcy języka polskiego, który „Z polszczyzną jest za Pan Brat”. Oprócz tradycyjnego dyktanda należało m.in. wyjaśnić znaczenie słów trochę zapomnianych ( np. huncwot, mitręga, gromki ), rozszyfrować znaczenie frazeologizmów ( np. smalić cholewki ), rozwiązać ortograficzny rebus. Zwycięzcy otrzymają nagrody i będą reprezentować szkołę w finale Wojewódzkiego Konkursu Ortgraficznego „Ortgrafia na Medal”.
Zespół Edukacji Kulturalnej
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
- 19.02.2019
„Z POLSZCZYZNĄ ZA PAN BRAT”
22 lutego 2019 r., w godz. 11.30-13.00 (sala konferencyjna) odbędzie się szkolny finał Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego oraz test językowy "Czy znasz język ojczysty?".
Zgłoszenia przyjmuje biblioteka szkolna i nauczyciele języka polskiego.
Zapraszamy wszystkich chętnych!!!
WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI
- 12.02.2019
Poeci Skamandra dla/o NIEPODLEGŁEJ
Finał konkursu odbędzie się 15 marca 2019 roku w sali konferencyjnej Zespołu szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie ( Al. Jana Pawła II 69), w godzinach 10.00 – 13.00 .
Zapraszamy
Organizatorzy
156 rocznica powstania styczniowego
- 24.01.2019
156 lat temu wybuchło powstanie styczniowe , polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 r. wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 000 ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje, a przede wszystkim aktywna rusyfikacja.
Yamaha Niken już w naszej szkole
- 23.01.2019
- 2
Do naszej szkoły właśnie został dostarczony rewolucyjny trójkołowiec Niken. Jesteśmy pierwszą szkołą w Europie, która otrzymała do celów dydaktycznych ten model Yamahy. Motocykl, bazujący na opracowanej przez japoński koncern unikalnej technologii Leaning Multi Wheel (LMW) – wielu pochylanych kół – zapewnia całkowicie nowe doznania z jazdy, szczególnie w zakrętach, na nierównym podłożu czy – jak obecnie – śliskich nawierzchniach. Dwa pochylane przednie koła, podwójne widelce upside-down z łącznie czterema amortyzatorami i muskularna sylwetka nadają Nikenowi dominujący i nowoczesny wygląd, odzwierciedlający jego nowy, rewolucyjny charakter.
Konkurs "Mój wymarzony zawód"
- 19.01.2019
Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego, działające w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń, organizuje IV edycję Warszawskiego Konkursu Wiedzy o Zawodach „Mój wymarzony zawód”.
Celem konkursu jest promowanie wiedzy o zawodach oraz zachęcanie uczniów do aktywnego konstruowania własnej kariery zawodowej.
W ubiegłym roku laureatem konkursu był uczeń naszej szkoły - Stanisław Jeżewski. ZOBACZ
Więcej informacji na stronie internetowej - LINK lub na naszej stronie w zakładce - KONKURSY
Nowy plan lekcji
- 18.01.2019
Od poniedziałku 21 stycznia 2019 roku obowiązuje nowy plan lekcji, z którym można zapoznać się na stronie szkoły lub w dzienniczku elektronicznym.
Wspomnienie w drugą rocznicę śmierci
- 13.01.2019
14 stycznia 2019 r. mija druga rocznica śmierci Pana Tadeusza Wojciechowskiego, wieloletniego dyrektora naszej szkoły. W Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 pracował 45 lat, funkcję dyrektora pełnił przez 30 lat.
W drugą rocznicę śmierci wspominamy Dyrektora, dla którego szkoła była jak drugi dom. Pozostawił w niej trwałe ślady swojej działalności. Żyje w naszych wspomnieniach.
Pamiętamy...
Konkurs - Eko Gwiazda 2018
- 08.01.2019
Zapraszamy uczniów wszystkich klas naszej szkoły do udziału w konkursie Eko Gwiazda. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do refleksji nad stanem środowiska naturalnego oraz kształtowanie ich świadomości ekologicznej. Zadaniem tegorocznej edycji Eko Gwiazdy, jest nagranie filmu o długości od 1,5 do 2,5-minuty, w którym uczniowie opowiedzą, jak prawidłowo zutylizowane baterie - odzyskany z nich materiał, może być ponownie wykorzystany. Ponadto, poinformują koleżanki i kolegów o zagrożeniach wynikających z nieprawidłowej utylizacji baterii oraz akumulatorów.
Termin zgłoszenia do 11.01.2019, termin nadsyłania prac konkursowych - filmów: 8.02.2019.
W konkursie mogą brać udział zespoły jedno - lub dwuosobowe. Nagrodą główną dla ucznia/uczniów oraz opiekuna jest weekendowy wyjazd do Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.
Informacje i potrzebne materiały znajdziecie także na stronie internetowej: www.ekogwiazda.pl i na naszej stronie
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o szybki kontakt z wicedyrektorem Ireneuszem Bąkiem.