Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę wkładów i zniczy.
Prosimy o składanie zniczy lub wkładów do biblioteki szkolnej.
Akcja trwać będzie do 25 października!!!
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
- 14.10.2019
Idee Oświecenia wpłynęły na grono patriotycznie nastawionych twórców i myślicieli w XVIII wiecznej Rzeczypospolitej. W swoich dziełach wskazywali oni słabe strony państwa polsko-litewskiego i zwracali uwagę na potrzebę jego zreformowania. Ich zdaniem szlachta posiadała nadmierne przywileje, a zrywanie obrad sejmu za pomocą liberum veto (prawo do wypowiadania posłuszeństwa królowi przez szlachtę) katastrofalnie osłabiło Rzeczpospolitą.
Austria, Rosja i Prusy wykorzystały sprzyjającą sytuację i w 1772 r. dokonały
I rozbioru Rzeczypospolitej. W jego wyniku państwo polsko – litewskie utraciło 30% terytorium i 35% ludności.14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej (KEN).
Była to pierwsza w Polsce i w ogóle w Europie świecka władza oświatowa, powstała po rozwiązaniu zakonu jezuitów. W 1775 r. KEN powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych. Jego zadaniem było opracowywanie programów i podręczników szkolnych, w rzeczywistości sprawowało ono opiekę nad całym procesem edukacyjnym. KEN działała do 1794 r.Elementarz dla szkół parafialnych (1785 r.)
Podaruj Kroplę Nadziei
- 08.10.2019
W piątek 4 października 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Janem Faberskim ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej. Nasz gość w ramach programu edukacyjnego pt. „PODARUJ KROPLĘ NADZIEI” przeprowadził prelekcję promującą ideę honorowego dawstwa krwi. Dziękujemy za ogromną pasję i zaangażowanie w edukowanie młodego pokolenia.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas 2PIM/Porsche, 2bm, 2MAN, 2Y/PW.
Pamiętajmy – człowiek jest jedynym źródłem wspaniałego leku jakim jest krew!Zapraszamy ponownie
Edyta Dobrzańska, Joanna Fluder
Gala Nagród WAWA BOHATEROM
- 04.10.2019
Nasza Szkoła została wyróżniona za pracę w wolontariacie.
2 października 2019 roku w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się gala Nagród WAWA BOHATEROM. Zwycięzców wyłoniono spośród 29 organizacji, fundacji, stowarzyszeń i szkół, zgłoszonych do konkursu m.in. przez powstańców, widzów TVP 3 Warszawa oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.W tym roku przyznano trzy równorzędne nagrody Statuetki WAWA BOHATEROM 2019. Wyróżnienia otrzymali: Ochotniczy Korpus Opiekuńczy PCK, Wojska Obrony Terytorialnej i Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie.
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
- 03.10.2019
Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 października br. została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Więcej informacji - link
EDUKACJA KULTURALNA czyli BIGOS W TEATRZE NARODOWYM - UCZTA DUCHOWA I KULINARNA
- 30.09.2019
W ostatnią sobotę września wielbiciele Melpomeny z naszej szkoły rozpoczęli nowy sezon teatralny wizytą w Teatrze Narodowym. W grupie 32 osób obejrzeliśmy spektakl pt. „Ułani”. Sztuka napisana przez Jarosława Marka Rymkiewi- cza w sposób nieco obrazoburczy rozprawia się z mitami narodowymi. Autor odwołuje się do twórczości wieszczów romantycznych, ale także do mistrza groteski i kpiny Witolda Gombrowicza, a nawet do poezji Juliana Tuwima ( Mariusz Benoit na zadzie rumaka recytuje… „Lokomotywę” ). Wiersz o żabo-bocianie w Muzeum Wszech-Ułaństwa Polskiego wywołuje – szczególnie u nastoletniego widza – pewną konsternację i niepewność co do intencji artystów. Jednak trwa to tylko chwilę, bo już zapraszają nas do zwiedzenia wyżej wspomnianego muzeum, wypróbowania rekwizytów interaktywnych, sfotografowania się na „Kanapie Omdleń”, a przede wszystkim degustacji staropolskiego bigosu, przygotowanego według receptury autora „Pana Tadeusza”. A wszystko to miało miejsce w Świątyni Sztuki, czyli Teatrze Narodowym.Szkolna Grupa Teatralna
Warsztaty w Poliglotce
- 30.09.2019
W piątkowe popołudnie uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach językowych, zorganizowanych z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Warsztaty zorganizowała Poliglotka - biblioteka na Woli. Uczniowie, pod opieką Elżbiety Haczyk, mieli możliwość sprawdzenia się w niuansach językowych języka angielskiego. Okazało się, że niuanse te nie sprawiły im większych kłopotów. Gratulujemy :)
Szkoła z pomysłem
- 26.09.2019
24 września w Centrum Nauki Kopernik odbyła się Jubileuszowa X Gala samorządowych projektów systemowych, mających na celu jakościowy rozwój szkół. Galę otworzyła Pani Renata Kaznowska – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Podczas uroczystości warszawskim szkołom zostały przyznane Certyfikaty Prezydenta m.st. Warszawy WARS i SAWA, potwierdzające osiągnięcie pożądanego standardu opieki nad uczniem uzdolnionym oraz Honorowe Wyróżnienia Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem”.
Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ nasza szkoła otrzymała Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy w konkursie „Szkoła z pomysłem”. Znaleźliśmy się w gronie laureatów - 11 warszawskich szkół, których działania doceniła komisja konkursowa.
Do konkursu zgłosiliśmy realizowany od października 2018 roku projekt „Jedziemy z prądem”, którego celem jest zapoznanie młodzieży szkół samochodowych z nowymi rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w zakresie napędów hybrydowych i elektrycznych w różnych markach samochodów oraz budowanie świadomości proekologicznej. Zaproszeni goście reprezentujący poszczególne marki przedstawiają swoje dokonania i prezentują samochody. W poprzednim roku szkolnym odbyły się warsztaty z Toyotą, MAN, Nissan, Hyundai, Kia, BMW. Zakończenie projektu planujemy w październiku 2019 roku.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu za ich wysiłek. Bardzo cieszymy się z otrzymanego wyróżnienia, które mobilizuje nas do dalszych działań i realizacji kolejnych projektów.Artykuł na stronie Biura Edukacji m.st. Warszawa - link
Międzynarodowa wymiana młodzieży
- 26.09.2019
- 6
Grupa młodzieży z naszej szkoły, pod opieką pani Agnieszki Lubaś oraz pana Łukasza Morgasia, brała udział w tygodniowym pobycie w Niemczech w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Wspólnie ze swoimi niemieckimi kolegami uczyli się, zwiedzali i pracowali.
W czasie pobytu w Niemczech mieliśmy okazję zobaczenia fabryki Mercedesa w Bremie, spędzenia całego dnia wspólnie z niemieckimi partnerami w serwisach samochodowych, w których nasi koledzy na co dzień pracują oraz wspólnie diagnozowaliśmy i naprawialiśmy błędy w instalacji elektrycznej, przy tej okazji uczestniczyliśmy w zajęciach na sali praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół w Buxtehude. Wspólne gotowanie pokazało, że nasi uczniowie mają również talenty kulinarne.
Cały projekt trwał od 23.09.2019 do 28.09.2019. Wróciliśmy zmęczeni ale bardzo usatysfakcjonowani i z motywacją do nauki języków obcych.
Serdecznie dziękujemy Miastu Stołecznemu Warszawa oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy młodzieży za pomoc w sfinansowaniu międzynarodowej wymiany młodzieży w naszej szkole.