WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI „ROMANTYZM POLSKI. Patron Roku 2022”
- 06.12.2022
- 34
2 grudnia odbyła się w naszej szkole IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Finaliści mieli za zadanie przedstawić recytację wybranego przez siebie utworu twórcy reprezentującego polski romantyzm. Mógł to być wiersz, fragment dramatu, prozy…
Swą obecnością zaszczycił nas znany aktor i lektor filmowy – Pan Radosław Popłonikowski, który zgodził się objąć funkcję Przewodniczącego Komisji Konkursowej. Jury oceniało uczestników przede wszystkim za interpretację utworu, poprawność i ekspresję, ogólny wyraz artystyczny. W konkursie udział wzięło 23 uczniów ze szkół całego województwa mazowieckiego, którzy prezentowali swoją interpretację utworów romantycznych twórców. Wśród wybranych przez uczestników tekstów były m.in. fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Balladyny” i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego, „Zemsty” Aleksandra Fredry. Poziom recytacji był naprawdę wysoki, w wielu przypadkach można go nazwać mistrzowskim.
Po burzliwych obradach jury wyłoniło 3 laureatów i 2 wyróżnionych:
I miejsce – Monika Żaczkiewicz z Domu Kultury w Zwoleniu
II miejsce – Anna Rębacz z XIX LO w Warszawie
III miejsce – Faustyna Leguła z LO im. Piotra Skargi w Grójcu.
Wyróżnienia:
Jakub Grabowski
Tobiasz Krukowski z CLVII LO w Warszawie
Specjalne wyróżnienie Dyrektora ZSSiL nr 2 otrzymał uczeń naszej szkoły Mateusz Majcher z klasy 1BMW1. Nagrody ufundowali: organ prowadzący szkołę i główny organizator konkursu Pan Dyrektor Piotr Zając. Były to talony do CH „Arkadia”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Gdy emocje konkursowe opadły, a nagrody i wyróżnienia zostały wręczone, była chwila na indywidualne rozmowy z naszym Gościem, Panem Radosławem Popłonikowskim, który chętnie udzielał rad i wskazówek uczestnikom konkursu i ich opiekunom.
Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do naszej szkoły ponownie za rok, na piątą edycję Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego.
Zespół Edukacji Kulturalnej
Niecodzienna lekcja historii
- 02.12.2022
- 1
30 listopada uczniowie kl. 1PBM1, 1PMAN, 1PBM3 obejrzeli wystawę w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22. Na wystawie zgromadzono unikalne powstańcze eksponaty – np. skórzaną aktówkę gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, egzemplarze broni, zdjęcia oraz nagrane przez powstańców relacje, które można odsłuchać.
Po obejrzeniu wystawy młodzież wzięła udział w wyjątkowej lekcji historii. Swoimi wspomnieniami z Powstania Warszawskiego podzielili się kpt. Jerzy Mindziukiewicz ps. "Jur" bohaterski żołnierz Batalionu "Miotła", kpt. Jerzy Substyk ps. "Jurny" oraz P. Bogdan Bartnikowski, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.
Dziękujemy serdecznie za tę niecodzienną lekcję, za uświadomienie młodzieży jak ważne są również dziś, takie wartości jak odpowiedzialność, poświęcenie, współpraca a w szczególności bezcenna wolność.
Zagłosuj na ulubioną muzykę
- 30.11.2022
GŁOSUJCIE NA ULUBIONE GATUNKI MUZYCZNE! OD TEGO ZALEŻY CO BĘDZIECIE PRAWIE CODZIENNIE SŁYSZEĆ NA PRZERWACH!
Aby uniknąć narzekania na temat puszczanej muzyki, stworzyliśmy ankietę z gatunkami muzycznymi i przykładowymi artystami z poszczególnych gatunków. Głosujcie!
NARODOWE CZYTANIE 2022 - SACRUM i PROFANUM w SAMOCHODÓWCE
- 29.11.2022
- 30
Od bicia serca i modlitwy – do tańców, hulanek, a nawet zbrodni. Tak w skrócie można by ująć sedno tego, co w piątkowe przedpołudnie wydarzyło się w naszej szkole. 25 listopada 2022 r. IV edycję Narodowego Czytania rozpoczął przedstawiciel najwyższych władz dzielnicy Wola – Zastępca Burmistrza Pan Robert Rafałowski – absolwent szkoły, który uczynił nam ten zaszczyt, przyjął zaproszenie i uświetnił swą obecnością uroczystość szkolną. Przedstawił okoliczności wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, uznanych za symboliczny początek epoki Romantyzmu Polskiego. Czytanie wybranych ballad z tego tomu ( zgodnie z nową tradycją naszej szkoły – wzbogacone elementami inscenizacji ), wpisane zostało w konwencję jednego z programów telewizyjnych, publikowanych w wolnych mediach, przybrało formę wywiadu z autorem I tomu „Poezyj” – wieszczem Adamem Mickiewiczem. Gość zza światów ujawnił widzom nieznane dotąd sensacyjki i tajemnice własnego rodu, naświetlił genezę poszczególnych ballad, przybliżył to, co stało się tworzywem literackim powstałych 200 lat temu utworów. Od sacrum do profanum – taki tok wyznaczyła kolejność czytanych ballad, a były to: „Romantyczność”, „To lubię”, „Świtezianka”, „Lilie”, „Pani Twardowska”. Mistrz Adam wspominał, że napisał je dla przyjaciół, aby: „śmieszyć, tumanić, przestraszać”, wzruszać, bawić, ale też napominać, że „Nie ma zbrodni bez kary”. Aplauz widowni potwierdził, że autorom i wykonawcom IV edycji Narodowego Czytania udało się osiągnąć zamierzony cel – ożywić arcydzieło sprzed 200 lat. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowało się prawie 50 osób ( nauczycieli i uczniów ). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a wkrótce także krótkiego filmiku.
Zbiórka karmy dla zwierząt
- 30.11.2022
Do 18 listopada 2022r w naszej szkole miała miejsce zbiórka karmy dla zwierząt przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 41 kg karmy. W konkursie na największą ilość zebranej karmy wygrała klasa 2 BMW 1. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję.
Z WIZYTĄ W TEATRZE POLSKIM NA MROŻKU I FREDRZE
- 23.11.2022
Ostatnio byliśmy w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. To jeden z bardziej znanych stołecznych teatrów znajdujący się w okolicach Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Istnieje od 1913 roku. Pierwszym przedstawieniem był wyreżyserowany przez Szyfmana „Irydion Krasińskiego”. Obecnie na deskach tego teatru możemy zobaczyć klasykę dramatu – sztuki Wyspiańskiego, Fredry czy Mrożka.
15 listopada klasa 4 GPIM miała okazję oglądać „Czekoladki dla prezesa”. Dzieło S. Mrożka przedstawia perypetie członków Spółdzielni „Jasna Przyszłość”, oczywiście z Prezesem na czele. Z barwnych, skrzących się charakterystycznym, abstrakcyjnym Mrożkowskim humorem opowiadań powstała uniwersalna opowieść - aktualna metafora kondycji świata. Wszelkie podobieństwo bohaterów do prawdziwych postaci jest przypadkowe, a przytoczone sytuacje są fikcyjne i powstały w głowie autora w latach sześćdziesiątych minionego wieku. Niemniej twórcy spektaklu przypominają, że zawsze i wszędzie jest jakaś Spółdzielnia i jakiś Prezes.
Z kolei 20 listopada czyli pewnego niedzielnego popołudnia pasjonaci teatru z klas 4GYA oraz 4 GPIM podziwiali „Męża i żonę”. Była to zabawna i elegancka, zarazem groźna i drapieżna, słodka, ale zaprawiona goryczą erotyczna komedia pióra hrabiego Aleksandra Fredry. Przenikliwość komediopisarza w podglądaniu ludzi będących w pogoni za rozkoszą nie ma sobie równych w literaturze. Z powodu „stępionego zmysłu moralnego” męża, żony, kochanka i pokojówki, którzy zdradzają się nawzajem we wszelkich możliwych konfiguracjach, widzowie mogli wędrować wraz z nimi przez mistrzowsko i z ogromnym humorem oddane piekło, czyściec i raj spraw damsko-męskich.
Agnieszka Olszewska
Szlachetna Paczka 2022
- 23.11.2022
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Samorząd Uczniowski serdecznie zachęca wszystkich do włączenia się w inicjatywę. W tym roku wspomożemy Panią Sarę.
Pani Sara mieszka w Polsce już ponad 30 lat. Z powodu prześladowań musiała uciec z dzieckiem ze swojej ojczyzny. Pani Sara cierpi na wiele chorób, które utrudniały jej pracę. Kobieta obecnie mieszka w schronisku dla osób chorych i bezdomnych. Ma bardzo skromną emeryturę.
Trzy kluczowe potrzeby Pani Sary
1. Laptop
2. Blender kielichowy
3. Pampersy dla dorosłych
Pozostałe potrzeby Pani Sary: mydło/żel myjący, szampon, pasta do zębów, kurtka (Zimowe) rozmiar: XL, Uwagi: Rozmiar 44-46, kolor dowolny, byle nie czarna lub nie bardzo jasna, Kozaki/buty zimowe rozmiar: 38, Uwagi: Rozmiar 38/39, kolor ciemny brąz lub czarne, na płaskiej podeszwie, bez zamka, najlepiej bez żadnych zapięć lub sznurowane (aby w razie opuchniętych stóp łatwo było je założyć), materiały szkolne: zeszyty, bloki, nożyczki, piórnik, przybory do pisania, zszywacz, linijka, ołówek, długopisy, kołdra, pościel (poszwy, prześcieradło), koc, ręczniki.
Dary można przynosić do sali nr 14 do p. Marty Chrostek Zbiórka trwa do 9 grudnia 2022 r. do godz. 12:00.
Nowoczesne metody diagnostyki pojazdów
- 14.11.2022
W środę 9 listopada uczniowie naszej szkoły, dzięki współpracy z Uczelnią Techniczno-Handlową im. Heleny Chodkowskiej, mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie na temat nowoczesnej diagnostyki pojazdów samochodowych. Zostali również zapoznani z pojazdem, który bierze udział w wyścigach samochodowych. Wykład poprowadził Prodziekan ds. kierunku Transport dr inż. Piotr Wróblewski.
Narodowe Święto Niepodległości
- 10.11.2022
Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych.
Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując Marszałkowi całą władzę nad tworzącym się państwem.
Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski .
Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający ten ważny dla Polaków dzień .