1 kwietnia miałem okazję oglądać z klasą sztukę pod tytułem „Awantura w Chioggi” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Autorem tego utworu jest włoski prawnik Carlo Goldoni, który od wczesnych lat był do tego stopnia zafascynowany literaturą, że zaczął pisać własne komedie. Przez całe swoje życie napisał ich aż ponad 200. Najpopularniejszymi jego dziełami są: „Griselda”, „Momolo” i „Sługa dwóch panów”.
Akcja dzieła rozgrywa się we włoskim portowym miasteczku Chioggia. Sztuka opowiada o awanturze, której prowodyrkami były plotkujące kobiety. To one następnie wciągnęły do lokalnej kłótni swoich mężczyzn. Głównymi bohaterami są Antonio, Titta-Nane, Beppe i Fortunato, którzy są rybakami. Zaś Lucietta, Pasqua, Libera, Orsetta, Checca, które są kumoszkami, tkają koronki przed domami czekając na powrót swoich mężów, kochanków i narzeczonych z połowu. Dziewczyny są chorobliwie zazdrosne o swoich mężczyzn. Awanturę podsyca niejaki Gamajda. Do konfliktu dołącza przybyły z Wenecji zastępca sędziego, który próbuje załagodzić zaistniałą sytuację.
Komizm w tym dziele pojawia się w scenie z panem Fortunato oraz zastępcą sędziego podczas przesłuchiwania w sprawie ataku na Gamajdę. Bardzo zabawny jest sposób mówienia rybaka, który się ciągle jąkał i niewyraźnie mówił. Podczas akcji dominują kobiety, prowodyrki zaistniałej awantury. Komedia ma charakter dynamiczny. Na scenie pojawiają się bójki, wyzwiska oraz kłótnie między mieszkańcami miasta – i oczywiście mamy szczęśliwe zakończenie.
Nie jest to moja pierwsza ani ostatnia wizyta w tym teatrze, tym bardziej serdecznie polecam tę sztukę wszystkim osobom, które poszukują na scenie komizmu z nutą powagi oraz niespodziewanych zwrotów akcji.
Aleksander Nosarzewski, Adam Antys, kl. IV G YA