24 listopada w naszej szkole odbyła się V edycja Narodowego Czytania. Po „Weselu”, „Przedwiośniu”, „Moralności pani Dulskiej” i „Balladach i romansach” przyszedł czas na „Zemstę”. W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich, a Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry.
Uroczystość rozpoczął i słowo wstępne wygłosił Pan Dyrektor Piotr Zając. Dlaczego wybraliśmy „Zemstę”? Wielu uważa, że jest to arcydzieło polskiej literatury, klasyka komedii – łączącej komizm sytuacyjny z komizmem słowa, przerysowane postacie z naszym prawdziwym wizerunkiem. W role bohaterów „Zemsty” brawurowo wcielili się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, starając się oddać ducha każdej z granych postaci. Odtwórcy ról włożyli w nie całe swoje serce, dzięki czemu licznie przybyli widzowie przenieśli się w świat przepełniony intrygami i knowaniami zwaśnionych sąsiadów, których los osadził w jednym zamku. Spór o mur, wzajemne złośliwości Cześnika i Rejenta, wyzwania na pojedynek, rozmowy Raptusiewicza i Milczka za pośrednictwem Papkina, pisanie listu ze słynnym „mocium panie” czy redagowanie testamentu – to sceny zapadające w pamięć. W tle rozgrywa się także zakazana historia miłosna bratanicy Cześnika, Klary i syna Rejenta, czyli Wacława. Na szczęście – jak to w komedii – wszystko kończy się dobrze, a odwieczni antagoniści ze słowami „Zgoda! Zgoda!” podają sobie ręce. W finałowej scenie zabrzmiał polonez, do którego wspólnie ruszyli fredrowscy bohaterowie, dyrekcja i widzowie.
Aplauz widowni potwierdził, że autorom i wykonawcom V edycji Narodowego Czytania udało się osiągnąć zamierzony cel – ożywić dzieło sprzed niemal 200 lat.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a wkrótce także krótkiego filmiku.
Zespół Edukacji Kulturalnej