19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim.
Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także jednym z pierwszych powstań w okupowanej przez Niemców Europie. . Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego całkowitej likwidacji. Spotkali się ze zbrojnym oporem bojowników żydowskich.
W pierwszych dniach walk udało się im utrzymać swoje pozycje. Niemcy, paląc systematycznie dom po domu, likwidowali poszczególne punkty oporu. Na skutek braku uzbrojenia i osamotnienia walczących, powstanie wygasało. 16 maja 1943 r. Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem, a następnie cały teren getta zrównali z ziemią.
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
76 rocznica wybuchu powstania w getcie
- 17.04.2019
Gra miejska „Warszawa w latach 1918-1939”
- 17.04.2019
W dniu 5 kwietnia 2019 roku reprezentanci naszej szkoły wzięła udział w uroczystym wręczeniu nagród, które odbyło się w CKZiU nr 1 przy ul. Księcia Janusza 45/47
Uczniowie ZSSiL nr 2 zajęli trzecie miejsce. Gratulacje!!!!!
W czasie uroczystości miało miejsce ciekawe spotkanie ze „Świadkami Historii”- osobami, które przeżyły obozy koncentracyjne oraz brały udział w Powstaniu Warszawskim. Młodzież miała okazję wysłuchać wspomnień gości jak również zadawać pytania.
Bardzo cieszymy się, że nasi uczniowie mają szerokie spektrum zainteresowań, które mogą rozwijać w naszej placówce. Zapraszamy wszystkich uczniów od udziału w konkursach, to dobra zabawa i możliwość zaprezentowania swojej wiedzy.
Młodzieżowy Turniej Motoryzacji
- 17.04.2019
W dniu 16 kwietnia 2019 roku odbył się Młodzieżowy Turniej Motoryzacji dla szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy i powiatów ościennych. Reprezentacja naszej szkoły w składzie:
Rafał Kielak - 3 Su
Tomasz Krawczyk - 3 Su
Bartłomiej Nowakowski - 3 Su
Jakub Sokołow - 3 Su
osiągnęła bardzo dobre wyniki w poszczególnych konkurencjach i zakończyła konkurs na III miejscu.
Konkurs składał się z :
części teoretycznej – prawo o ruchu drogowym i historia motoryzacji
części praktycznej – czynności kontrolno-obsługowe, przygotowanie samochodu do jazdy, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem osobowym, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.Uczestnikom konkursu – gratulujemy
13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
- 13.04.2019
W pierwszych dniach marca 1940 r. władze sowieckie zadecydowały o wymordowaniu ponad 20. tysięcy obywateli polskich – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych, naukowców – kwiat naszej państwowości.
Miejscami śmierci były: las Katyński koło Smoleńska i więzienie NKWD w Smoleńsku ( 4404 jeńców z Kozielska), więzienie NKWD w Charkowie ( 3809 jeńców ze Starobielska) , więzienie NKWD w Kalininie ( 6288 jeńców z Ostaszkowa). 7305 więźniów zamordowano w więzieniach NKWD na sowieckiej Ukrainie i Białorusi. Mordowano skrytobójczo, strzałami z broni krótkiej w tył głowy.
Jednocześnie sowieckie władze podjęły decyzję o deportacji do Kazachstanu rodzin skazanych na śmierć polskich jeńców wojennych i więźniów. Deportacja ta objęła około 66 tys. żon, dzieci , rodziców oraz braci i sióstr .
Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r.
Uchwałą z 14 listopada 2007 Sejm RP ustanowił przez aklamację dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
JAK ZOSTAĆ MISTRZEM ORTOGRAFII?
- 08.04.2019
- 5
XIX WOJEWÓDZKI KONKURS ORTOGRAFICZNY - JAK ZOSTAĆ MISTRZEM ORTOGRAFII?
Odpowiedź na to pytanie mogli poznać uczestnicy gali konkursowej, która odbyła się w siedzibie naszej szkoły w sobotnie przedpołudnie. Na uroczystość wręczenia dyplomów laureatom i finalistom XIX Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod Honorowym Patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, przybyło ponad 300 osób, w sali konferencyjnej zabrakło miejsc siedzących. Wśród gości było 63 laureatów oraz ponad 97 finalistów konkursu – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Dumą napawa nas fakt, że obok licealistów ze szkół o profilu humanistycznym, tytuł finalistów konkursu sprawdzającego nie tylko znajomość ortografii, ale także meandrów polszczyzny – uzyskało 3 uczniów naszej szkoły samochodowej: Mateusz Renik, Grzegorz Wilk, Kacper Nowakowski. Miłość do języka ojczystego z pewnością nobilituje, dlatego serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich do szlachetnej rywalizacji o tytuł Mistrza „Ortografii na medal” w następnych edycjach konkursu!
Spotkanie ze świadkami historii
- 05.04.2019
2 kwietnia 2019 grupa uczniów z naszej szkoły mogła uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu ze świadkami historii, uczestnikami Powstania Warszawskiego.
Ponownie mieliśmy zaszczyt gościć Panią Wandę Traczyk Stawską, pseudonim „Pączek”, której tym razem towarzyszył Pan Stanisław Brzosko, pseudonim „Socha”.
Nasi goście to wyjątkowe i fantastyczne osoby, które, mimo sędziwego wieku, stale znajdują czas i siły, by być dla młodego pokolenia najlepszą lekcją historii.
Pani Wando, Panie Stanisławie – DZIĘKUJEMY!
Warsztaty z MAN
- 03.04.2019
- 23
28 marca odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Jedziemy z prądem”. Tym razem swoje osiągnięcia w zakresie elektromobilności przedstawiła marka MAN. Naszymi gośćmi byli: Pan Patryk Witkowski – kierownik ds. szkoleń, Pan Wojciech Ziemniak- trener techniczny i specjalista e-mobility oraz Pan Jacek Spychała – trener ekonomicznej jazdy z MAN TRUCK & BUS POLSKA.
Warsztaty składały się z trzech części - prezentacji dokonań marki MAN w zakresie elektromobilności, pokazu elektrycznego samochodu dostawczego w warunkach warsztatowych oraz jazdy elektrycznym samochodem dostawczym i ciągnikiem siodłowym na boisku szkolnym.
MAN produkuje autobusy Lion’s City Hybrid wykorzystywane również przez komunikację miejską w Warszawie. Nowością jest wyposażenie ich w kondensatory – zamiast baterii – ukryte w nietypowym, pofalowanym i uniesionym od przodu dachu. Kondensatory pobierają energię podczas hamowania i oddają ją podczas przyspieszania. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku pojazdów hamujących przed przystankiem i rozpędzających się do niedużej prędkości po ruszeniu na następny przystanek. Takie rozwiązanie eliminuje baterie i pozwala to aby nie magazynować energii tylko na bieżąco ją wykorzystywać.
MAN produkuje również autobusy całkowicie elektryczne Lion’s City Electric.
Prezentowane samochody dostawcze eTGE z silnikiem elektrycznym przeznaczone do transportu dystrybucyjnego w miastach mają zasięg do 160 km oraz ładowność od 950 do 1700 kilogramów i są już seryjnie produkowane.
Samochód ciężarowy eTGM testowany obecnie w Austrii ma 12 akumulatorów, i zasięg do 200 kilometrów. Elektryczne MAN-y będą pojazdami miejskimi, mogącymi pracować na przykład w miejskiej dystrybucji.
Przedstawiony został również projekt koncepcyjny samochodu ciężarowego Cite – pierwszej konstrukcji zaprojektowanej z przeznaczeniem do napędów elektrycznych. Zwracał uwagę wygląd pojazdu – bardzo nisko osadzona kabina kierowcy i wygodne odsuwane drzwi.
Uczniowie mieli również niepowtarzalną okazję znaleźć się w kabinie ciągnika siodłowego TGX 18.500 i sprawdzić jak manewruje się takim pojazdem oraz przejechać się samochodem dostawczym eTGE.
Goście z firmy MAN pokazali naszej młodzieży jak wygląda obecnie i jak będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości transport ludzi i towarów. Bardzo dziękujemy.
EDUKACJA KULTURALNA
- 02.04.2019
PUPA. ŁYDKA. GĘBA. KUPA.
W piątkowy wieczór Grupa Miłośników Melpomeny podjęła niemałe wyzwanie uczestniczenia w spektaklu pt. „Ferdydurke”, wystawianym na deskach warszawskiego Teatru na Woli. Mimo późnej pory, specyfiki twórczości W.Gombrowicza i samej osobowości autora – świadomego prowokatora – sala przysłowiowo pękała w szwach. Widownię stanowili głównie uczniowie szkół średnich. Podziwem może napawać fakt, że nawet w chwilach przedłużającej się, nużącej ciszy na scenie, gdy Józio ospale budził się ze swego snu, a następnie ubierał się i rozbierał, lub gdy uczniowie ze szkoły dyrektora Piórkowskiego zapadali w kilkuminutowy stupor i letarg, nikt z widowni nie zwątpił, nie wyszedł demonstracyjnie z teatru. Brawurowo zagrany akt pierwszy uświadomił nam, że w naszej szkole jest wielu niesfornych Miętusów i chyba trochę mniej „niewinnych chłopiąt” podobnych do Syfona. Niestety, nadzieje na to, że dwa kolejne akty będą równie wciągające, okazały się płonne. Powiało nudą. Na stancji u Młodziaków „Łydka” była mało obecna, a w dworku wujostwa Hurleckich „Gęba” nie na tyle wyrazista, aby zakończenie dorównało początkowi. Na koniec warto podkreślić, iż kupa – w swej plastycznej postaci - była obecna na scenie przez cały spektakl, nagrodzony przez młodych widzów rzęsistymi oklaskami. Bardziej wytrawni teatromani pewnie pomyśleli, że bez szkody dla przedstawienia i ogólnego wyrazu artystycznego, spektakl trwający ponad 3 godziny można by było skrócić do 2 i w ten sposób uniknąć pewnych dłużyzn. W skali sześciogwiazdkowej przyznajemy szkolne 3+ !
POZNAŃ MOTOR SHOW 2019
- 02.04.2019
- 27
29 marca uczniowie klas: 1BRD/Porsche, 1PIM, 1Yamaha/PW, 2PW, 2BRD, 3A pojechali na wycieczkę na targi motoryzacyjne.
Jak zwykle Targi pokazały wszystko to co dzieje się w motoryzacji w ostatnim czasie. Można było zobaczyć koncepcyjne modele ALFA ROMEO TONALE , Volkswagen I,D,Crozz oraz Smart VISION EQ FORTWO.
Niemal każdy z producentów przedstawił nowości w segmencie aut elektrycznych i hybrydowych: Audi e-tron (408 KM i zasięg 400 km), Mercedes EQC, Nissan Leaf Nismo RC (dwa silniki elektryczne, napęd na obie osie, przyspieszenie 0-100km w 3,4 s) , Kia Niro, Hyundai Ionic i Kona, Volkswageny( ID, Buzz, Cargo)oraz Skoda, Seat, Fiat i inne .
Nie zabrakło również modeli o napędzie konwencjonalnym Dodge Challenger SRT Hellcat, Audi RS4+, BMW Alpina B7, Cupra Ateca i inne. Zaprezentowano również pojazdy terenowe :nowego Suzuki Jimmy, nietypowego Rolls-Royce Culliman oraz Range Rovera Evoque.
Bardzo licznie reprezentowane były modele Mercede-Benz:CLA Shooting Breake, GLE 53, GLC, nowa klas B i limuzyna klasy A, terenówka klasy G, AMG GT R PRO, AMG Gt 4 DOOR .Coupe.
Dużo samochodów przedstawiło również Audi, Volkswagen, Seat i Skoda.
Osobną część targów zajmowały samochody zabytkowe. Piękne klasyki : DKW, Rolls-Royce, Mercedesy, Ferrari oraz polskie pojazdy: Warszawa, Fiat 126P i inne
Bogato reprezentowane były również Kampery i wszelkiego rodzaju pojazdy turystyczne oraz motocykle.
Dodatkowo wiele firm wystawiło wszelkiego rodzaju akcesoria i gadżety.
Trudno wymienić wszystko co można było zobaczyć na targach. Na pewno każdy mógł znaleźć coś dla siebie, coś co wprawiło go w zachwyt wyglądem, parametrami technicznymi, osiągnięciami.
Konkursu matematyczno-fizyczno-chemiczny CHEMATFI„S”EK
- 30.03.2019
W dniu 27 marca 2019 r. o godz. 10.00 w ZS nr 36 im. M. Kasprzaka odbył się II etap III edycji konkursu dzielnicowego matematyczno-fizyczno-chemicznego CHEMATFI„S”EK. Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym w konkursie wzięły udział 6-osobowe zespoły uczniów ze szkół:
* ZS Fototechnicznych
* ZS nr 7 im. Sz. Bońkowskiego
* ZS nr 32 im. K. Baczyńskiego
* ZS nr 2 – Zespół Szkół Samochodowych
* ZS nr 36 im. M. Kasprzaka
Uczniowie reprezentujący ZSSiL nr 2 zajęli 3 miejsce w tym konkursie.
Szkołę w konkursie reprezentowali:
Dudek Mateusz, Grochowski Jakub, Grzybowski Maciej, Stefanik Aleksander, Nachyła Patryk - uczniowie klasy 1YPW oraz Skredutenas Wiktor z klasy 1PC.Gratulujemy.