• NARODOWE CZYTANIE 2023 - „Zemsta” A. Fredro - CASTING

        • 24.09.2023
        • Od 6 lat Zespół Edukacji Kulturalnej wraz z utalentowanymi uczniami naszej szkoły tworzą nową tradycję Narodowego Czytania w wymiarze szkolnym. Zaczęliśmy czytaniem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, następną lekturą - decyzją Prezydenta RP - było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Niespodziewany wybuch pandemii koronawirusa i jego konsekwencje, czyli zdalne nauczanie, pokrzyżowały nam plany, ale już w roku 2021 wznowiliśmy Narodowe Czytanie. Tym razem naszym bohaterem była tragifarsa kołtuńska Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. W role głównych postaci dramatu wcielili się uczniowie i nauczyciele, w sposób genialny oddając charakter dzieła. W roku 2022 tematem Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
          W tym roku będziemy czytać „Zemstę” Aleksandra Fredry w związku z ustanowieniem przez  Sejm RP roku 2023 Rokiem Aleksandra Fredry i 230. rocznicą urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich.
          Ogłaszamy „casting” dla nauczycieli i uczniów z dobrą dykcją, ale też z poczuciem humoru, którzy chcieliby wziąć udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, wcielić się m.in. w role: 
          Cześnika Raptusiewicza
          Klary — jego synowicy
          Rejenta Milczka
          Wacława — syna Rejenta
          Dyndalskiego — marszałka Cześnika
          Śmigalskiego — dworzanina Cześnika
          Mularzy, hajduków, pachołkół etc.

          Poszukujemy także „oprawców muzycznych”, kamerzystów i innych zainteresowanych inscenizacją.
          Sława i chwała gwarantowane, a uczniowie będą mieli okazję do zdobycia dodatkowej oceny z języka polskiego.

          Zgłoszenia przyjmują:
          Maria Roguś, sala 206
          Agnieszka Mroczkowska-Wiklak, sala 213

          Z A P R A S Z A M Y !
           

        • 84 ROCZNICA AGRESJI NA POLSKĘ

        • 20.09.2023
        •     
          „Bo dziś z „Ziemi Nieludzkiej”
          Gdzie spoczywają w Bogu
          Tylko w naszych modlitwach
          Do kraju wrócić mogą”
          Marian Jonkajtys


          Jak co roku od prawie 30 lat, 18 września 2023 roku reprezentacje szkół warszawskich przybyły pod Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, aby złożyć hołd ofiarom totalitaryzmu sowieckiego. Jedyną Ich winą było to, że byli Polakami i nie chcieli się wyrzec tożsamości narodowej, nawet za cenę utraty życia. Wagon kolejowy i podkłady upamiętniają miejsca zbrodni, haniebnych mordów zbiorowych, dokonanych między innymi w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, Smoleńsku. Na wspólną modlitwę licznie stawiły się poczty sztandarowe pod opieką nauczycieli warszawskich szkół. Nie zabrakło także naszej reprezentacji. W ciszy, skupieniu, myśleliśmy o tych milionach rodaków, którzy przeszli Golgotę Wschodu, na zawsze pozostali w syberyjskich śniegach lub bezkresnych stepach Kazachstanu. Wiązanki, płonące znicze to zaledwie drobne symbole pamięci o Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Najważniejszym wyrazem pamięci jest coroczna obecność młodzieży w tym szczególnym miejscu, sztafeta pokoleń ocalająca od zapomnienia, wielkie moralne zobowiązanie. „Jeśli zapomnę o  nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie.” ( A. Mickiewicz: III część „Dziadów” ).  

        • WARSZAWA  Z  KLASĄ 

        • 18.09.2023
        • Sobotni wieczór spędziliśmy w towarzystwie Wolanda i jego świty. Trzygodzinny spektakl w Teatrze Buffo był niemałym wyzwaniem zarówno dla twórców, jak i odbiorców. Nieprawomyślna – w czasach programowego ateizmu – powieść M. Bułhakowa wymagała od adaptatorów ciekawych pomysłów: scenograficznych, choreograficznych, wokalnych… I tego nie zabrakło, podobnie jak uzdolnionych aktorów wcielających się w postacie fantastyczne ( kota Behemota, Helli, Asasella i ich wodza Wolanda ) oraz realistyczne, na czele z Mistrzem i fruwającą nad widzami szaloną Małgorzatą. W tej roli wystąpiła niezmiennie piękna i wszechstronnie utalentowana Gwiazda Buffo Natasza Urbańska. Problematyka „Mistrza i Małgorzaty” poraża swoją aktualnością, szczególnie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę i w przeddzień kolejnej rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Terror, czystki polityczne, zamykanie w psychuszce myślących inaczej niż władza – to wszystko wraca i skłania do refleksji nad mechanizmami rządzącymi światem.
          Wątki biblijne, faustowskie, świat ponadzmysłowy dają jednak nadzieję na to, że zło wprawdzie nie zniknie, ale ostateczne zwycięstwo dobra nie jest wykluczone ( wszak Woland i jego świta - ku zaskoczeniu odbiorców dzieła - sprzyjają dobrym, a szkodzą złym ). Subiektywna ocena spektaklu w skali od 1 do 6 – pięć, ale były też szóstki. Polecamy!     

        • Szkolny konkurs fotograficzny „OKIEM MECHANIKA”

        • 12.09.2023
        • Szkolny konkurs fotograficzny dla młodzieży Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie

          Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Okiem mechanika”.

          W tym roku szkolnym skupiamy  się  na temacie: „W mieście”

          Róbcie zdjęcia pojazdów znajdujących  się na terenie miasta. Powodzenia!

          Szczegóły:

          1.W konkursie udział mogą wziąć tylko oryginalne  prace autora.

          2. Uczestnicy prezentują w swoich pracach to, co uważają za najciekawsze. Może to być zdjęcie  dowolnego auta, motoru  lub jakiejś części mechanicznej, urządzenia czy narzędzia. To od autora zależy, co „uchwyci w kadr”. Fotografie mogą być modyfikowane przy użyciu programów graficznych.

          3. Każdy uczestnik konkusu może przysłać maksymalnie 2 zdjęcia.

          4. Do pracy należy dołączyć metryczkę zawierającą: tytuł, dane autora  imię i nazwisko, klasę)

          5. Rodzice uczniów niepełnoletnich powinni wysłać zgodę na uczestnictwo swojego dziecka w konkursie, na adres: konkurszssilnr2@gmail.com

          6. Przystąpienie do konkursu następuje poprzez przekazanie organizatorowi zdjęć. Przekazanie/wysyłanie zdjęć  jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację.

          7. Część fotografii zostanie zaprezentowana w gablocie szkolnej.

          8. Prosimy o zachowanie bezpieczeństwa podczas robienia zdjęć.

          7. Autorzy najlepszych prac otrzymają dyplomy i nagrody w postaci voucherów do CH „ Westfield”

          8. Termin składania prac: od 18 września 2023 do 20 maja  2024.

          9. Prace proszę wysyłać na adres: konkurszssilnr2@gmail.com

          Zapraszamy do udziału!

        • Karta Ucznia

        • 09.09.2023
        • Drodzy Rodzice!

          Z dniem 1 października dzieci, które rozpoczęły naukę w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej, nie będą posiadały uprawnień do darmowych przejazdów na podstawie Karty Ucznia. W celu dalszego korzystania z komunikacji miejskiej konieczne jest wyrobienie nowej Spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej (SWKM).

          Zachęcamy do jak najszybszego złożenia wniosku o nową Kartę, aby uniknąć kolejek
          w Punktach Obsługi Pasażerów na przełomie września i października.

          Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską (SWKM) można wyrobić na kilka sposobów podanych poniżej.

          1. Poprzez elektroniczny Punkt Obsługi Pasażerów (e-POP) – sama Karta, bez uprawnień Karty młodej warszawianki/Karty młodego warszawiaka.

          Wejdź na stronę https://e-pop.wtp.waw.pl i wypełnij wniosek o SWKM. Przygotuj dane dziecka oraz jego zdjęcie*.

          Jako sposób odbioru Karty możesz wskazać dowolny stacjonarny Punkt Obsługi Pasażerów (POP) lub wybrać wysyłkę karty na wskazany we wniosku adres zamieszkania. Wybierając opcję wysyłki na wskazany adres podczas wypełniania wniosku, musisz wybrać termin spotkania online z pracownikiem ZTM. Spotkanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji MS Teams.

          Na spotkanie online przygotuj dokument potwierdzający tożsamość dziecka.

          Wyrobiona SWKM zostanie wysłana na wskazany we wniosku adres zamieszkania
          za pośrednictwem operatora Poczta Polska.

          Wybierając odbiór karty w dowolnym POP, po zaakceptowaniu wniosku przez pracownika ZTM, otrzymasz maila z informacją, że wniosek został przyjęty i w celu odbioru Karty należy udać się do dowolnego POP.

          W POP SWKM otrzymasz od razu, okazując dokument potwierdzający tożsamość dziecka.

          2. Bezpośrednio w Punkcie Obsługi Pasażerów – zarówno SWKM, jak i uprawnienia Karty młodej warszawianki/Karty młodego warszawiaka.

          Potrzebne dokumenty:

          • dokument potwierdzający tożsamość dziecka oraz rodzica/opiekuna prawnego,
          • zdjęcie* dziecka w formie elektronicznej lub papierowej.

          W przypadku chęci uzyskania uprawnienia Karty młodej warszawianki/Karty młodego warszawiaka (e-hologramu) należy dodatkowo przedłożyć poniższe dokumenty:

          • wniosek o Kartę młodej warszawianki/Kartę młodego warszawiaka, dostępny na stronie:
            https://www.wtp.waw.pl/wp-content/uploads/sites/2/2023/05/Wniosek.pdf,
          • w przypadku braku zameldowania rodzica/opiekuna prawnego na pobyt stały na terenie m.st. Warszawy, należy okazać do wglądu jeden z poniższych dokumentów:
            • pierwszą stronę złożonego PIT-u za ubiegły rok zawierającą warszawski adres zamieszkania wraz ze stemplem warszawskiego urzędu skarbowego, poświadczającą rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie m.st. Warszawy;
            • urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego zawierającą warszawski adres zamieszkania składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO rozliczonym
              w urzędzie skarbowym na terenie m.st. Warszawy;
            • zaświadczenie z warszawskiego urzędu skarbowego potwierdzające złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w ubiegłym roku wraz z warszawskim adresem zamieszkania.

          Dodatkowo do wglądu należy okazać dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka / dzieci) w sytuacji wnioskowania o Kartę młodej warszawianki/ młodego warszawiaka po raz pierwszy.

          W przypadku gdy dziecko/dzieci posiada/ją zameldowanie na terenie Warszawy istnieje możliwość, na wniosek rodzica, sprawdzenia pokrewieństwa na podstawie bazy ewidencji ludności.

          3. Za pośrednictwem miejskiego portalu e-usług Moja Warszawa, przy wykorzystaniu profilu zaufanego, dla dziecka powyżej 13-go roku życia – sama Karta, bez uprawnień Karty młodej warszawianki/Karty młodego warszawiaka.

          Aby złożyć wniosek w tej formie, należy załączyć zdjęcie dziecka w formie elektronicznej. Profil zaufany musi należeć do dziecka.

          Wyrobiona SWKM zostanie wysłana na wskazany we wniosku adres zamieszkania
          za pośrednictwem operatora Poczta Polska.

          Wybierając odbiór karty w dowolnym POP, po zaakceptowaniu wniosku przez pracownika, otrzymasz maila z informacją, że wniosek został przyjęty i w celu odbioru Karty należy udać się do dowolnego POP.

          4. Wysyłając wniosek w wersji papierowej na adres:

          Zarząd Transportu Miejskiego
          ul. Grochowska 316/320
          03-839 Warszawa
          z dopiskiem „Wniosek o  SWKM”

          Wniosek o SWKM dostępny jest na stronie https://www.wtp.waw.pl/wp-content/uploads/sites/2/2022/06/Wniosek-o-wydanie-Spersonalizowanej-Warszawskiej-Karty-Miejskiej-SWKM.pdf. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie* w formie papierowej.

          Wyrobiona SWKM będzie do odbioru w POP Grochowska.

          Dziecko, które ukończyło 13 rok życia o SWKM może zawnioskować samodzielnie.

           

          *zdjęcie powinno być: legitymacyjne, wykonane w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle, aktualne (wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy); składane w formie elektronicznej: w formacie JPG lub PNG, w minimalnej rozdzielczości 200×259 pikseli, wielkość pliku nie większa niż 2 MB; składane w formie papierowej: w formacie 3,5x4,5 cm.

        • MOTO EVENT - 16.09.2023

        • 09.09.2023
        • Cech Rzemiosł Motoryzacyjnych w Warszawie zaprasza na MOTO EVENT - Poznaj zawody motoryzacyjne. Wydarzenie odbędzie sie 16.09.2023r. w godz. 10.00-14.00 na terenie Automobilklubu Polskiego w Warszawie przy ul. Powstańców Śląskich 127.

          Zapraszamy.

        • Certyfikaty zawodowe

        • 07.09.2023
        • Od poniedziałku 11.09.2023r. absolwenci klas 3 szkoły branżowej, którzy zdali egzamin zawodowy będą mogli odebrać certyfikat kwalifikacji w sekretariacie uczniowskim. Uczniowie klas 5 będą odbierali certyfikaty w czasie zajęć z wychowawcą.

        • Kiermasz podręczników używanych

        • 06.09.2023
        • Kiermasz używanych podręczników odbędzie się w dniach 20-21 września na długiej przerwie ( godz. 13.15- 13.35) w sali konferencyjnej.

          • Uczniowie chcący kupić lub odsprzedać podręczniki przychodzą do sali konferencyjnej w wyznaczonym terminie i dokonują transakcji
          • Podręczniki należy wycenić według własnego uznania, uwzględniając jednak stopień zużycia
             
        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

        • 05.09.2023
        • Jak co roku z początkiem września przyszedł czas powrotu do szkoły. W dniu wczorajszym uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. W związku z uroczystością, która odbyła się w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2, serdecznie witamy w Naszej Szkole wszystkich uczniów. Pan Dyrektor inaugurując nowy rok szkolny przywitał uczniów klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Swoją obecnością uświetnili uroczystość zaproszeni goście, przedstawiciele władz dzielnicy, pracodawcy współpracujący ze szkołą oraz rodzice. Pan Robert Rafałowski, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy wygłosił okolicznościowe przemówienie do uczniów klas pierwszych, życząc im samych sukcesów.

          Rok szkolny 2023/2024 czas zacząć. Powodzenia!

    • Partnerzy

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie
      • Al. Jana Pawła II 69, 01-038 Warszawa Poland
      • (22) 515 56 00 - Centrala (22) 515 56 11 - Dyrektor Naczelny - Piotr Zając (22) 515 56 12 - Sekretariat Dyrektora (22) 515 56 13 - Sekretariat Uczniowski (22) 515 56 14 - Wicedyrektor - Marta Mazur (22) 515 56 15 - Wicedyrektor - Tomasz Jadacki (22) 515 56 16 - Wicedyrektor - Agnieszka Lubaś (22) 515 56 17 - Kierownik Gospodarczy - Marta Kurowska (22) 515 56 18 - Kierownik Szkolenia Prakt. - Marek Rechnio (22) 515 56 20 - Pedagog - Iwona Ostrowska-Obrocka (22) 515 56 21 - Psycholog - Ewa Smolińska (22) 515 56 22 - Pedagog - Kamilla Dobrzeniecka (22) 515 56 23 - Pedagog - Arkadiusz Stawski (22) 515 56 24 - Pielęgniarka Szkolna (22) 515 56 26 - Pokój Nauczycielski (22) 515 56 34 - Stacja Kontroli Pojazdów
    • Logowanie

  • Niedziela 28.04.2024