• „Der  Handschuh”

• 20.03.2024
      • W dniu 19.03.2023r. odbył się szkolny konkurs pięknego czytania w języku niemieckim: ”Das Lesen stärkt die Seele”. Uczniowie czytali balladę Friedricha Schillera: „Der Handschuh”. (Rękawiczka)

Jury w składzie p. Lucyna Piesiak oraz p. Barbara Maliszewska wyłoniło laureatów konkursu:

I miejsce: Arian Padshakh 4BMW1

II miejsce: Dawid Grochal 2TY2

III miejsce: Dominik Grzymała 4BMW1

Gratulujemy!!!

• Wewnątrzszkolny konkurs "Fizyka w fotografii"

• 14.03.2024
      • Drodzy Uczniowie,

zapraszamy do udziału w wewnątrzszkolnym konkursie fizycznym "Fizyka w fotografii". Konkurs polega na wykonaniu:

1. ciekawego zdjęcia zjawiska fizycznego (zdjęcie musi być ofoliowane, format A4)

2. krótkiego opisu zjawiska na oddzielnej kartce.

Termin oddania prac - 16 kwietnia 2024 r.

Prace należy składać do nauczycieli fizyki - p. Jolanty Wysockiej lub p. Barbary Kasprzak

• Z Wizytą W Sejmie RP

• 12.03.2024
      • 26 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Sejm RP. Pani Przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała uczniom o historii polskiego parlamentaryzmu oraz budynku polskiego Sejmu. Grupa zobaczyła najważniejsze sejmowe pomieszczenia oraz została zapoznana z zasadami pracy parlamentu.

• Konkurs pięknego czytania w języku niemieckim

• 04.03.2024
      • „Lesen stärkt die Seele”

Voltaire

Konkurs  „ Lesen stärkt die Seele” jest kierowany do uczniów ZSSiL nr 2 w Warszawie.

Uczniowie  podczas konkursu będą czytać utwór:  „Der Handschuh” („Rękawiczka”)  eine Ballade  von Friedrich Schiller.

Cele konkursu:

- zainteresowanie uczniów kulturą Niemiec

-  uwrażliwienie na piękno języka literackiego

- podnoszenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, dykcji oraz poprawnej wymowy

- przygotowanie uczniów do wystąpień publicznych

Jury będzie oceniało uczestników konkursu według następujących kryteriów:

- płynność czytania

- wymowa i intonacja

- ogólny wyraz artystyczny

Chętni proszeni są o zgłaszanie się do pani Lucyny Piesiak do dnia 15 marca, sala 30w.

Konkurs odbędzie się dnia 19 marca o godzinie  9:45 w Sali Konferencyjnej .

Na laureatów czekają nagrody!!!

Serdecznie zapraszamy.

• 05.03.2024
      •

Choć taka perspektywa jest kusząca, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO obchodzony jest 21 lutego. Został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Śmierć młodych ludzi wyzwoliła tak powszechny i silny opór obywatelski, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego.

21 lutego br. uczciliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO organizując w naszej szkole konkurs, w którym wzięli udział uczniowie klas 1BMW2 i 2BMW3. Zmierzyli się oni z zadaniami dotyczącymi ortografii, frazeologii i semantyki języka polskiego. Autorki testu, panie Edyta Dobrzańska i Agata Fluder, zadbały, by pytania konkursowe były urozmaicone i ciekawe.

Najlepszymi umiejętnościami językowymi i wiedzą o języku polskim wykazali się:

Oliwier Maliszewski, klasa 1BMW2

Mateusz Polak, klasa 2BMW3

Stanisław Białek, klasa 2BMW3

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że poprawną i piękną polszczyzną posługują się na co dzień – nie tylko od święta 😊

Agnieszka Mroczkowska-Wiklak

Maria Roguś

• Zdaniem specjalisty

• 19.02.2024
      • W ramach bardzo interesującego cyklu porad dla kierowców, na portalu Oponeo.pl ukazała się ciekawa rozmowa Pana Jarosława Zbrzeźniaka na temat roli układu rozrządu oraz jego prawidłowej obsługi  wpływającej na trwałość i niezawodność silnika.

Artykuł znajdziecie pod adresem: https://www.oponeo.pl/artykul/wymiana-rozrzadu

Zachęcamy do zapoznania się tą i wieloma innymi poradami na stronach oponeo.pl

• Giuseppe Verdi ”Traviata”

• 19.02.2024
      • 16 marca uczniowie naszej szkoły podziwiali operę  Giuseppe Verdiego „Traviatę” . Libretto powstało na podstawie  „Damy Kameliowej” Aleksandra Dumasa, syna.  W Trawiacie przedstawiono  smutną  historię kurtyzany zakochanej w młodym poecie Alfredzie, ukazano podwójne standardy  moralne rządzące w społeczeństwie oraz  deprawującą siłę pieniądza.
        Uczniowie  otrzymali  zestaw zadań  w języku niemieckim, w celu utrwalenia treści tego niesamowitego dzieła.

• MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

• 16.02.2024
      • “BE SMART and COOL, BE BEST at SCHOOL” edycja 2024

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w międzyszkolnym konkursie z języka angielskiego orgaznizowanego przez naszą szkołę.

Konkurs jest bezpłatny, skierowany do uczniów zawodowych szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie Warszawy.

Składa się z II etapów.

W I etapie konkursu - w dniu 18.03.2024r; mogą brać udział wszyscy zainteresowani uczniowie. Od uczestników wymagana jest wiedza z zakresu treści zawartych w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych z języka angielskiego.

W II etapie - w dniu 15.04. 2024r; zwycięzcy przedstawiają prezentację Power Point na temat “My hobby, my passion”. Prezentacja powinna zawierać maks.15 slajdów i trwać maks. 15 minut.

Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie swojego udziału do 11 marca u nauczycieli języka angielskiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !! CENNE NAGRODY CZEKAJĄ!!

Regulamin konkursu w załączniku.

regulamin_konkursu_Be_smart....odt

• Sobota 27.04.2024