Historia szkoły
Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2
jest jedną z najstarszych szkół zawodowych w Warszawie.
-
Rodowodem swym sięga roku 1917, kiedy jako Królewsko-Polska Rzemieślnicza Szkoła siedzibę swą miała na Pradze - starej dzielnicy Warszawy.
-
Nazwa szkoły, profil kształcenia i miejsce usytuowania budynków szkolnych wielokrotnie zmieniały się.
-
W roku 1937 w nazwie pojawiło się to, co w następnym pięćdziesięcioleciu miało się stać specyfiką szkoły - otrzymała ona miano Państwowego Gimnazjum Mechanicznego.
-
Do wybuchu II wojny światowej cieszyła się dużym powodzeniem i wywierała niemały wpływ na organizację życia kulturalnego dzielnicy. W tym okresie szkołę opuściło ok. 2500 absolwentów.
-
W czasie okupacji - mimo usunięcia z programu kilku przedmiotów, takich jak: geografia, historia - kontynuowała swą działalność. Główny gmach szkoły przy ulicy Targowej został zajęty przez Niemców już we wrześniu 1939 roku, toteż zajęcia odbywały się m.in. w lokalu Szkoły Handlowej przy ul. Królewskiej. W czasie okupacji naukę ukończyło ok. 300 absolwentów.
-
Po wojnie w roku 1950 w związku z potrzebami powstałej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu zmieniono profil kształcenia i nazwę na Technikum Budowy Samochodów.
-
W lutym 1953 roku Technikum przyjęło imię Czesława Orłowskiego - działacza Związku Walki Młodych.
-
Od 1960 roku wprowadzono jako specjalność dominującą: eksploatację i naprawę samochodów, zmieniono także nazwę na: Technikum Samochodowe.
-
Powołanie komitetu Budowy Szkoły przy Al. Jana Pawła II 69 nastąpiło w roku 1966, a w 1970 roku budynek został oddany do eksploatacji.
Współczesna działalność szkoły
-
W roku 1975 szkoła otrzymała nazwę: Zespół Szkół Samochodowych Nr 2.
-
Obecnie w szkole naukę pobiera ok. 900 uczniów. Uczniowie zaczynają od alfabetu mechanika czyli umiejętności typu: obróbka skrawaniem, szlifowanie, aby stopniowo dojść do czynności wymagających wyższego wtajemniczenia, a więc: diagnostyki, napraw głównych, napraw bieżących.
-
W roku 1992 w ramach Ogólnoświatowego Toyota Technical Education Program utworzono w naszej szkole ciąg klas autorskich pod patronatem Toyota Motor Poland.
-
Od 1998 roku możemy się poszczycić patronatem firmy Mobil Oil Poland.
-
W roku 2001 nawiązano także współpracę z Peugeot Polska w efekcie czego powstała klasa autorska Peugeot oraz pracownia dydaktyczna, która będzie wykorzystywana do praktycznej nauki zawodu.
-
W roku 2004 nawiązano wspólpracę z Mercedes-Benz Polska i powstały klasy autorskie pod patronatem tej firmy.
-
W roku 2007 patronat nad klasami autorskimi objęła firma MAN.
-
W roku 2008 powstała pierwsza klasa motocyklowa pod patronatem firmy Suzuki Motor Poland.
-
Dzięki współpracy z tak renomowanymi firmami nasi uczniowie mają okazję odbywać zajęcia nie tylko na terenie naszych warsztatów szkolnych, ale także w autoryzowanych stacjach obsługi.
-
Rok 2009 to czas w którym szczególnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nasza szkoła jako jedyna szkoła zawodowa w Europie została sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
-
W roku 2010 nawiązano ścisłą współpracę z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, która obejmie patronatem klasę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
-