Warszawa wczoraj i dziś
4 czerwca rozpoczął się w naszej szkole projekt wymiany młodzieży „Warszawa wczoraj i dziś”, współfinansowany przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży. W ramach projektu mamy przyjemność gościć grupę młodzieży ze szkoły w Buxtehude w Niemczech. Celem wymiany jest zapoznanie młodzieży niemieckiej z polskim systemem szkolnictwa zawodowego poprzez aktywny udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych na terenie naszych warsztatów i współpracujących serwisów oraz bliższe poznanie naszej historii, kultury oraz miasta, a także nawiązanie nowych znajomości.
Z ramienia Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 projekt prowadzony jest przez Panią Agnieszkę Lubaś i Monikę Pawliszewska, natomiast ze strony szkoły BBS Buxtehude koordynatorem jest Pan Ulrich Stahl i Pani Lena Niedzballa.
Projekt rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych i oficjalnego powitania przez Pana Dyrektora Piotra Zająca. Oto krótka fotorelacja z pierwszych dni naszej wspólnej przygody.
Za nami kolejne dni polsko niemieckiego projektu Warszawa Wczoraj i Dziś. Tym razem skoncentrowaliśmy się na historii naszego kraju i miasta. We wtorek uczestnicy wymiany dostali za zadanie znalezienie 5 miejsc na Starym Mieście. W zespołach polsko niemieckich poszukiwali Domu Kata, Piekiełka, ulicy Krzywe Koło, ulicy Kanonia, Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
W środę odwiedziliśmy wspólnie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla wszystkich uczestników była to niezwykła lekcja historii. Nasi niemieccy koledzy byli pod wielkim wrażeniem nowoczesnych środków przekazu, którymi udało się opowiedzieć naszą wspólną tragiczną przeszłość.
W czwartek udaliśmy się na wspólny spacer po Muranowie. Odwiedziliśmy Muzeum Polin, Umschlagplatz, Bunkier Anielewicza na ulicy Miłej, Skwer Willego Brandta, oraz ocalały fragment muru getta przy ulicy Złotej.W zawodowym aspekcie naszej wymiany możemy pochwalić się wizytą w Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Mińskiej w Warszawie, gdzie dzięki uprzejmości Dyrektora Stanisława Karolkiewicza i Wicedyrektora Gabriela Giziewicza mogliśmy zobaczyć tę placówkę. W naszej szkole goście uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach z przedmiotów zawodowych prowadzonych przez panią Urszulę Jastrzębską i pana Jarosława Zbrzeźniaka oraz mieli okazję zobaczyć, dzięki panu Markowi Rechnio i Adamowi Tyszkiewiczowi, jak wygląda przykładowy egzamin z kwalifikacji M12.
W piątek, w przedostatni dzień projektu „Warszawa wczoraj i dziś” odwiedziliśmy autoryzowany serwis Audi-Porsche-VW przy ul. Sekundowej w Warszawie. Tam uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Cały obiekt wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Po południu natomiast uczestniczyliśmy w pożegnalnym grillu, podziwiając panoramę Starego Miasta z prawego brzegu Wisły, a na zakończenie dnia zabraliśmy naszych gości do multimedialnego parku fontann, gdzie podziwialiśmy tegoroczny pokaz zatytułowany „Książe Niedźwiedź”. Po krótkim podsumowaniu całego przedsięwzięcia pożegnaliśmy się z łezką w oku w sobotni poranek.
Z niecierpliwością czekamy na 22 października 2018, wtedy my jedziemy z rewizytą do naszych niemieckich partnerów.
Podziękowania dla Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Miasta Stołecznego Warszawy, które wsparły finansowo nasz projekt.
Park fontann
Z niecierpliwością czekamy na 22 października 2018, wtedy my jedziemy z rewizytą do naszych niemieckich partnerów.
Podziękowania dla Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Miasta Stołecznego Warszawy, które wsparły finansowo nasz projekt.