• TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

•

Wzrastająca liczba samochodów i bardzo szybki  rozwój motoryzacji spowodował zapotrzebowanie na dobrze wykształconych fachowców z zakresu diagnostyki, naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych. Ale motoryzacja potrzebuje również pracowników zajmujących się sprzedażą samochodów, badaniami technicznymi, transportem, ubezpieczeniami komunikacyjnymi, rzeczoznawstwem i likwidacją szkód, wytwarzaniem i sprzedażą części zamiennych doradztwem w zakresie motoryzacji oraz obsługą rynku motoryzacyjnego.

Technik pojazdów samochodowych może pracować zarówno w serwisach samochodowych jako mechanik, mistrz, doradca serwisowy jak i w  firmach ubezpieczeniowych, leasingowych, transportowych, stacjach kontroli pojazdów, stowarzyszeniach branżowych, produkcyjnych i handlowych. Praca w zawodzie zapewnia duże możliwości indywidualnego rozwoju związane z postępem w branży motoryzacyjnej oraz dobre warunki zatrudnienia i płacy. Może również założyć własną działalność w zakresie motoryzacji.

Zawód technika pojazdów samochodowych można zdobyć po ukończeniu technikum samochodowego lub branżowej szkoły II stopnia. Technikum samochodowe - nauka trwa 5 lat – przygotowuje ucznia do zdawania MATURY oraz uzyskania DYPLOMU TECHNIKA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH. Jest szkołą średnią, techniczną.

Po ukończeniu szkoły i zdaniu matury absolwent może podjąć naukę na studiach wyższych. Naturalną ścieżką jest Wydział Samochodów i Maszyn  Roboczych Politechniki Warszawskiej lub inne kierunki techniczne ale nie tylko. Po ukończeniu szkoły i zdaniu 2 egzaminów zawodowych absolwent uzyskuje dyplom technika pojazdów samochodowych. Większość absolwentów kończy szkołę, zdaje egzamin maturalny, zdaje egzaminy zawodowe i uzyskuje wykształcenie średnie techniczne, z maturą i dyplom technika pojazdów samochodowych.

Zawód technika pojazdów samochodowych składa się z dwóch kwalifikacji.
        1. MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
                                                                                       lub
            MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych

2. MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych
        Egzamin potwierdzający kwalifikację MOT.05. lub MOT.02. odbywa się  pod koniec klasy IV.
        Egzamin potwierdzający kwalifikację MOT.06.  odbywa się w połowie klasy V.

Nasi uczniowie uczą się języka polskiego, języków obcych (angielskiego i niemieckiego) matematyki geografii, historii, chemii, fizyki, informatyki i innych przedmiotów ogólnych.
        Nauka zawodu obejmuje:
        • przedmioty zawodowe teoretyczne: podstawy konstrukcji maszyn, elektrotechnika i elektronika, silniki pojazdów samochodowych, podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych, organizację i zarzadzanie przedsiębiorstwem samochodowym i inne;
        • przedmioty zawodowe praktyczne: zajęcia praktyczne, pracownię diagnostyki pojazdów samochodowych, pracownię elektrotechniki i elektroniki samochodowej, praktyczną obsługa pojazdów samochodowych i inne.

Szkoła zapewnia również przygotowanie do uzyskania prawa jazdy kategorii B zgodnie z obowiązującymi przepisami: szkolenie teoretyczne oraz jazdy samochodem.

Zajęcia praktyczne odbywają się w renomowanych firmach – autoryzowanych serwisach różnych marek.
        Praktyka zawodowa odbywająca się w trakcie nauki szkolnej trwa 8 tygodni - 280 godzin  w klasie III i IV po 4 tygodnie.

Zawód technika pojazdów samochodowych zapewnia wiele możliwości odnalezienia się na rynku pracy w zależności od indywidualnych zainteresowań i chęci absolwenta.

• Niedziela 19.05.2024