Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiego parlamentaryzmu i powodem do dumy dla Polaków.
Została uchwalona w wyniku obrad Sejmu Czteroletniego. Miała na celu reformę systemu politycznego Rzeczypospolitej. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną wprowadzała trójpodział władzy, zniosła konfederacje, liberum veto i wolną elekcję. Nad dokumentem pracowali między innymi: Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Stanisław August Poniatowski . Konstytucja została obalona w wyniku zawiązania przez część magnatów konfederacji targowickiej i przegranej wojny z Rosją.
Miała wyjątkowe znaczenie nie tylko dla Polski, lecz także historii powszechnej. Uchwalenie Ustawy Rządowej było wydarzeniem tak przełomowym, że cała Europa okrzyknęła je swego czasu rewolucją. Jest niezwykle cennym materiałem historycznym i ważnym dokumentem prawnym. Uważana za jeden z najważniejszych symboli niepodległości Polski.
Od 1990 roku 3 Maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 listopada 2020 ustanowiono rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.