• Motoryzacja na lekcjach języka polskiego
      • Motoryzacja na lekcjach języka polskiego

      • 05.03.2021 07:58
      • Na jednej z lekcji języka polskiego uczniowie klasy II G YAMAHA mieli możliwość zapoznać się ze zjawiskiem makaronizacji. Przy okazji mówienia o tym wielowiekowym językowym zjawisku nasycania tekstów i języka zapożyczeniami z innego języka na przykładzie pamiętnikarskich tekstów Jana Chryzostoma Paska, a także innych tekstów– wielu uczniów zauważyło, że makaronizacja ma się dobrze i obecnie występuje pod postacią anglicyzacji. Jest to regularne nasycanie współczesnej polszczyzny licznymi wyrazami z języka angielskiego, szczególnie w najnowszych technologiach.
      • Następnie uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem napisania tekstu na ocenę o objętości od 60-100 słów na temat kierunków rozwoju motoryzacji w XXI wieku. Należało poddać go zabiegowi makaronizacji.

        Oto kilka najlepszych tekstów:

        W XXI wieku motoryzacja jest bardzo rozbudowanym tematem. Cały czas poszukiwane są nowe technologie, rozwiązania mające sprawić, że dotychczasowe pojazdy będą lepsze, bezpieczniejsze. W obecnych czasach duży nacisk jest kładziony na ekologię, środowisko. Powstawanie samochodów elektrycznych, hybrydowych, biopaliw. Cały ten ecoworship. Oczywiście poszukiwane są też rozwiązania, które sprawią, że samochody będą miały lepsze osiągi, czy będą oszczędniejsze. Tu pojawia się miejsce dla downsizingu, rightsizingu czy intercoolera. Jeśli już wspominamy o pieniądzach, to nie zapominajmy o idei car-sharingu, która jest obecnie coraz popularniejsza wśród osób nieposiadających własnego auta.

        Alicja Pawlak

         

        W XXI wieku motoryzacja bardzo się rozwinęła dzięki najnowszym technologiom. Electric cary podbijają światowe rynki, producenci chcą mieć samochody elektryczne i hybrydowe. Rozwój motoryzacji nie zamyka się na dużych firmach, ludzie chcą być oryginalni i fresh, więc w swoich garażach rozwijają tuning mocowy i optyczny. Chcą, aby ich show cary dobrze się prezentowały na motoryzacyjnych spotach. Zakładają lepsze car audio, zawieszenie gwintowane, aby ich auto było w stylu stance, czyli było obniżone. Zakładają body kity, aby poprawić wygląd, obniżają opory powierza i środek ciężkości, ponieważ chcą bawić się w drifting. Uzyskują fitmant, bo wszystko idealnie do siebie pasuje.

        Jakub Ryniec

         

        Motoryzacja w XXI w. obrała kierunek green fuel. Na rynku electric cars dużo mówi się o batterypack’ach (powerbank’ach), które nie wystarczają na przejechanie nawet 500km. Obecnie na rynku jest niewiele tzw. green cars, które mogą przejechać 700km. W Polsce mamy mało punktów charging’owych i niewielka ilość z nich pracuje w trybach speed charging. Najwydajniejszymi stacjami ładowania w Polsce są stacje Tesla motors, które zapewniają ładowanie do pełna w zaledwie 1,5 godziny (inne stacje tzw. green points ładują electric car w ok. 6 godzin).

        Jakub Haligowski

         

        Motoryzacja nie pójdzie w jednym lecz w kilka kierunków. Tymczasowo największe światowe trendy, skupiają się na tuningu sowich motorów spalinowych. Nie pozostawia jednak wątpliwości sprawa tego , że na rynku widzimy coraz więcej aut o napędzie elektrycznym. Pojazdy te charakteryzują się kompletnie inną konstrukcją silnika, przez co oszczędzić można sporo na elementach takich jak chłodnie, intercolery czy też kompresory. Takie jednak rozwiązania nie odnajdują się tymczasowo w sportach motorowych, gdzie w cenie jest elegancki body kit, dober car audio z porządnym subwooferem w bagażniku oraz potężny silnik spalinowy. Era downsizingu skupia jednak uwagę światowych producentów do opracowywania napędów wodorowych.

        Mateusz Michalik

         

        W XXIw. motoryzacja bardzo szybko się rozwija. Cały czas wprowadza się nowe technologie mające na celu poprawienie osiągów pojazdów. Prowadzi się różne crash testy, aby cały czas podnosić poziom bezpieczeństwa pojazdów.Wprowadzane są systemy CarPlay umożliwiające synchronizowanie telefonów z komputerami samochodów. W tych czasach duży nacisk kładzie się na ekologię. Producenci wprowadzają samochody elektryczne i hybrydowe a w spalinowych wprowadza się systemy Start/Stop - włączające i wyłączające silnik automatycznie - co ma na celu ograniczenie poziomu emisji CO2. Wprowadza się również Car-Sharing, który staje się coraz popularniejszy wśród osób nie posiadających samochodu.

        Piotr Mackiewicz

         

        W XXI wieku samochody są głównym środkiem transportu, przez co nastąpił przełom w technologii napędów. Zastosowano m.in. silniki elektryczne i hybrydowe, samochody z takimi napędami nazywane są green vehicle, ponieważ nie zanieczyszczają środowiska. W przypadku silników elektrycznych problemem jest jeszcze niedostateczny dostęp do stacji ładujących quick-charge. Z każdym rokiem auta są bardziej tuningowane oraz bezpieczniejsze poprzez montowanie systemów m.in. ABS, ASR. Powstają również pojazdy wielozadaniowe łączące w sobie cechy sportowe, off-roadowe oraz luksusowe, w których stosuje się jeszcze wymyślniejsze systemy jak np. Drive Alert, night vision. Jednocześnie bardzo popularny stał się system hill holder ułatwiający ruszanie na wzniesieniach.

        Maciej Gumienny

         

        Aktualnie każda marka próbuje przyciągnąć do siebie jak najwięcej potencjalnych klientów. Jednym z bardziej gorących tematów w wszechobecnej motoryzacji jest ekologia. Stosowanych jest wiele zabiegów i systemów wpływających na konsumpcję spalania paliwa i wydzielania substancji szkodliwych. Są to między innymi downsizing, oraz systemy milehybrid. Pierwsze pojęcie oznacza stosowanie coraz mniejszych silników, które mają w teorii mieć mniejsze spalanie lecz są bardziej wysilane i ich żywotność dyrastycznie spada. Kolejnym systemem montowanym w większości nowych modeli to milehybrid, czyli wspomaganie jednostki spalinowej z elektryczną. Pozwala to na przejechanie jak największego dystansu z mniejszym zużyciem paliwa. Są również stosowane pakiety performance poprawiające wygląd.

        Aleksander Nosarzewski

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie
      • Al. Jana Pawła II 69, 01-038 Warszawa Poland
      • (22) 515 56 00 - Centrala (22) 515 56 11 - Dyrektor Naczelny - Piotr Zając (22) 515 56 12 - Sekretariat Dyrektora (22) 515 56 13 - Sekretariat Uczniowski (22) 515 56 14 - Wicedyrektor - Marta Mazur (22) 515 56 15 - Wicedyrektor - Tomasz Jadacki (22) 515 56 16 - Wicedyrektor - Agnieszka Lubaś (22) 515 56 17 - Kierownik Gospodarczy - Marta Kurowska (22) 515 56 18 - Kierownik Szkolenia Prakt. - Marek Rechnio (22) 515 56 20 - Pedagog - Iwona Ostrowska-Obrocka (22) 515 56 21 - Psycholog - Ewa Smolińska (22) 515 56 22 - Pedagog - Kamilla Dobrzeniecka (22) 515 56 23 - Pedagog - Arkadiusz Stawski (22) 515 56 24 - Pielęgniarka Szkolna (22) 515 56 26 - Pokój Nauczycielski (22) 515 56 34 - Stacja Kontroli Pojazdów
    • Logowanie

  • Poniedziałek 13.05.2024