• Wydarzenia

        •  

          Na Grobie Władysława Grabskiego

           

          W ramach programu Samochodówka dla Niepodległej w dniu 12.03.2018 klasa IIA udała się na Stare Powązki, aby zapalić znicz na grobie Władysława Grabskiego.

              
            

           

          Wycieczka do Muzeum Więzienia Pawiak

           

          2 i 7 marca 2018 roku klasy II PW i II SU zwiedzały Muzeum Więzienia Pawiak. Była to ciekawa lekcja historii w miejscu pamięci męczeństwa i śmierci tysięcy Polaków z okresu zaborów i niemieckiej okupacji.

          Pawiak to nieistniejące więzienie przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie, mieszczące się w gmachu wzniesionym w latach 1830–1835 według projektu Henryka Marconiego pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Więzienną. Kompleks więzienia składał się z oddziału męskiego oraz oddziału kobiecego, nazywanego Serbią. W latach 1939–1944 Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski. Według szacunków historyków od 2 października 1939 do 21 sierpnia 1944 przez Pawiak przeszło ok. 100 tys. osób, z czego ok. 37 tys. zostało zamordowanych, a ok. 60 tys. wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych oraz innych miejsc odosobnienia. Więzienie zostało zniszczone przez Niemców podczas powstania warszawskiego w sierpniu 1944.




           

           

          Z Wizytą w Muzeum SGGW

          W dniu 06.03.2018 Grupa Ratownicza ZSSiL nr 2 odwiedziła Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, które powstało w 2006 roku. Siedzibą Muzeum jest Biblioteka Główna im. prof. Władysława Grabskiego, który po zakończeniu działalności politycznej objął funkcję Rektora SGGW.

          Uczniowie naszej szkoły obejrzeli zbiory Muzeum, w którym znajdują się dokumenty i archiwalia, fotografie, wydawnictwa, broszury, skrypty, plansze dydaktyczne, meble, pamiątki po osobach związanych z uczelnią, w tym pamiątki po prof. Władysławie Grabskim, dyplomy pamiątkowe, medale oraz dary dla uczelni, a także dawna aparatura naukowo – badawcza, urządzenia pomiarowe, sprzęt laboratoryjny. Muzeum SGGW dokumentuje i upowszechnia historię SGGW w Warszawie, zaliczanej do najstarszych szkół rolniczych w Europie.


           

           

          Pokaz specjalny filmu „Freya – miłość w czasach oporu”

           

          Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w  specjalnym pokazie filmu pt. „Freya – miłość w czasach oporu”, który odbył się 7 marca 2018 roku w kinie Atlantic. Projekcję zorganizowała Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.

          „ FREYA - miłość w czasach oporu” to film dokumentalny, który prezentuje historię Freyi von Moltke oraz jej męża Helmutha Jamesa, opozycjonisty zamordowanego przez nazistów w 1945 r.. Helmuth James von Moltke już w momencie przejęcia władzy przez Hitlera rozpoznał związane z tym niebezpieczeństwo dla Niemiec i całej Europy. Był jednym z twórców antynazistowskiej grupy, nazwanej potem Kręgiem z Krzyżowej. Jego żona, Freya, również zaangażowana w działania Kręgu, była gospodynią obrad grupy w dolnośląskim majątku rodzinnym w Krzyżowej. Trzynaście lat małżeństwa, wspólne zaangażowanie w opozycję antyhitlerowską, szczególnie zaś ostatnie miesiące Helmutha Jamesa, spędzone w więzieniu w oczekiwaniu na śmierć, to dramatyczne apogeum filmu, opowiedziane przez 90-letnią Freyę oraz przez poruszające fragmenty listów, jakie na pożegnanie pisali do siebie w pełnej świadomości bliskiego końca. Freya opowiada w filmie o całym swoim życiu, o dzieciństwie, o swej wielkiej miłości, która przetrwała śmierć i towarzyszyła jej przez całe życie, o tułaczce i nowej ojczyźnie w amerykańskim Vermont, o spotkaniach z Polską, i o tym, co było największą radością ostatnich 20 lat życia – powstaniu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w dolnośląskiej Krzyżowej, który odwiedzała regularnie aż do 2004 r. Zmarła w styczniu 2010 r. w wieku prawie 99 lat. Jej pełną życia i humoru opowieść uzupełnia w filmie syn, Helmuth Caspar von Moltke.

          Film, przez pryzmat osobistych przeżyć bohaterów przedstawia historię niemieckiej grupy opozycji antynazistowskiej, nazwanej Kręgiem z Krzyżowej. Nielicznej grupy odważnych ludzi, którzy swój sprzeciw wobec rządów Hitlera wywodzili nie tylko z troski o przetrwanie Niemiec, lecz ze swego oporu wobec zła. Za ten moralny sprzeciw wielu z nich zapłaciło życiem.

          Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcami filmu, Antje Starost i Hansem Helmutem Grotjahnem, którzy opowiadali o swoich spotkaniach z Freyą von Moltke i o tym, jak powstawał film.

           
           

           

           

          Nasi w Sejmie Rzeczypospolitej

           

          KATYŃ.   5 MARCA – DZIEŃ  PAMIĘCI

             Jako laureaci dzielnicowej edycji konkursu  KATYŃ. PRAWDA  I  PAMIĘĆ  zostaliśmy zaproszeni do Sali Kolumnowej Sejmu RP na konferencję poświęconą pamięci bohaterów, którzy zginęli w Katyniu. Konferencja odbyła się dokładnie w 78 rocznicę podpisania zbrodniczego rozkazu,
          w wyniku którego zginęło ok. 22 000 polskich oficerów, wysokiej rangi urzędników państwowych, przedstawicieli polskiej inteligencji. Zbrodnia została starannie przemyślana i przygotowana. Na śmierć skazani zostali ci Polacy, którzy stanowili elitę narodu, którzy dążyli do utrzymania niepodległej Polski i nie rokowali nadziei, że dadzą się złamać władzy sowieckiej. Było to uderzenie w polskie zdolności państwowotwórcze i utorowanie drogi ZSRR, aby mógł podporządkować sobie tę niepokorną Polskę.

             Główny organizatorzy  konkursu i konferencji: Warszawska „SOLIDARNOŚĆ” Oświatowa i Fundacja GOLGOTA WSCHODU przypomnieli nam początki ujawniania zbrodni katyńskiej i upamiętniania tego haniebnego wydarzenia. Inicjatorem był śp. Ksiądz Zdzisław Peszkowski. Wszystkim działaniom przyświecało hasło: PRAWDA.PRAWO.PAMIĘĆ.PRZEBACZENIE.POJEDNANIE. Ikoną, symbolem zbrodni katyńskiej jest Matka Boska Katyńska ( zdjęcie poniżej ), która tuli głowę oficera za śladem zdradzieckiego strzału.

             Ważną częścią konferencji była sprawa tzw. kłamstwa katyńskiego. Ze smutkiem przyjęliśmy wyniki badań, wskazujących, że do tej pory aż 10% Polaków ( głównie młodzi ! ) nie ma żadnej wiedzy na temat Katynia, a jest też niemała grupa, która wierzy, że mordu dokonali Niemcy.

             Wiemy, że naszym obowiązkiem jest głosić prawdę. Niepamięć zagraża tożsamości
          i niepodległości narodu. Z takim głębokim przeświadczeniem wyszliśmy z Sali Kolumnowej Sejmu RP.

           

          Laureaci konkursu, uczniowie II PC z wychowawczynią


                           

           

          Drogi Do Niepodległej - Wystawa w CSP w Legionowie

           

          W dniu 6 marca 2018 roku uczniowie klasy 2 BRD wraz z wychowawcą uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy "Drogi do Niepodległej" w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Przybyłych gości przywitał inspektor Marcin Szyndler - Zastępca Komendanta CSP. Otwarcie ekspozycji poprzedził tematyczny wykład inauguracyjny. Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie dla upamiętnienia jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

          Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.



           

           

           

          Z Wizytą W Centrum Pieniądza NBP

           

          27 marca uczniowie naszej szkoły oraz uczennice z XLV LO im. Romualda  Traugutta uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Warsztaty dotyczyły postaci Władysława Grabskiego, premiera II RP i jego wkładu w zreformowanie gospodarki naszego kraju w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Oprócz zajęć dotyczących samej postaci, uczniowie mieli okazję poznać historię polskiej bankowości oraz dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania bankowości centralnej.

           


           

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

           

          To święto języka ojczystego -  ustanowione przez UNESCO dla upamiętnienia bohaterskich obrońców języka bengalskiego -  uczciliśmy okolicznościowym apelem pod hasłem: „Ojczyzna-Polszczyzna w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości”. Duże wrażenie zrobiła na nas informacja, że od 1950 roku zaginęło ok. 250 języków, a w perspektywie 3 pokoleń może zniknąć nawet połowa spośród 6000 obecnie istniejących języków ojczystych.

              Naszą podróż z językiem polskim przez stulecia rozpoczęliśmy od etymologii i korzeni polszczyzny. Przywołaliśmy nazwiska poetów i twórców kultury, którzy przyczynili się do ukształtowania języka literackiego. Uczniowie kl. I PC zaprezentowali wzorcową recytację Carmen Patrium, czyli „Bogurodzicy”. Ojczysty w niewoli, „Chodzi mi o to, aby język giętki…”, Rota – to kolejne etapy naszej podróży z polszczyzną. Przyjrzeliśmy się stanowi języka polskiego w Niepodległej, gdy poeci mogli już zrzucić „Płaszcz Konrada”, a poezja wyszła na ulicę i zawitała do kabaretu. Kres karnawału słowa położył wybuch wojny,  język polski znów stał się tarczą, a młodzi Polacy „kamieniami przez Boga rzucanymi na szaniec”. Tragiczne dylematy tych czasów wybrzmiały w wierszu „Czerwona zaraza” zaprezentowanym przez ucznia kl. III M. Kolejnym trudnym wyzwaniem dla Ojczyzny-Polszczyzny stała się nowomowa i socrealizm.

             W 2004 roku wstępując do Unii Europejskiej, wróciliśmy do korzeni, wspólnoty dziedzictwa śródziemnomorskiego. Jaka jest pozycja języka polskiego wśród innych języków Unii? Poznaliśmy nasze mocne i słabe strony. Wulgaryzacja i natrętna anglicyzacja to najważniejsze zagrożenia dla współczesnej polszczyzny. Samokrytycznie spojrzeliśmy na dyskredytujące błędy językowe, a na koniec wysłuchaliśmy żartobliwego dialogu zakochanych w trzech odmianach języka polskiego: staropolskiej, młodzieżowej i skażonej angielskim.

          Organizatorki:
          Maria Roguś
          Agnieszka Mroczkowska-Wiklak





           

           

           

          Gra Miejska - Śladami Władysława Grabskiego

           

          W związku ze zbliżającą się 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości w naszej szkole będzie miał miejsce konkurs w formie gry miejskiej dotyczący postaci Władysława Grabskiego. Jego celem jest przybliżenie postaci tego znanego i cenionego polityka okresu międzywojennego.

          Konkurs odbędzie się 21 marca w godz. 9-14.00

          Śladami Władysława Grabskiego

          21.03.2018

          Organizatorzy

           

          1. Organizatorem gry miejskiej Śladami Władysława Grabskiego, rozgrywanej 21.03.2018 r w Warszawie jest Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 z siedzibą przy ul. Jana Pawła II 69.

          2. ZSSiL nr 2 w dalszej części Regulaminu nazywany jest Organizatorem.

          3. Fundatorem nagród jest Organizator.

          4. W Grze mogą brać udział wyłącznie uczniowie: ZSSiL nr 2, Liceum im. Traugutta, CKU ul. Księcia Janusza.

          Zasady Gry

          1.Gra zostanie przeprowadzona  21.03.2018 r. na terenie Warszawy. Każda z grup zaczyna Grę w wyznaczonym dla siebie czasie:

          CKU – start 9.00

          ZSSiL nr 2 – start 9.15

          Liceum im. Traugutta – start 9.30

          Czas przewidziany na Grę to 3 godziny. Koniec Gry dla poszczególnych grup to:

          CKU – 12.00

          ZSSil nr 2 – 12.15

          Liceum im. Traugutta – 12.30.

          2. W Grze uczestniczą trzy drużyny czteroosobowe. Każda z osób uczestniczących w Grze powinna być w dobrym stanie zdrowia. Oprócz tego Uczestnicy powinni zadbać o wygodny ubiór (zwłaszcza buty), a także ( w razie niepogody) o odpowiednie akcesoria chroniące przed deszczem.

          3. Celem uczestników Gry jest przejście całej trasy poprzez odgadnięcie lokalizacji kolejnych miejsc kontaktowych. Miejsca zostaną zlokalizowane za pomocą pytań naprowadzających. Każda drużyna będzie miała 3 szanse na odgadnięcie lokalizacji kolejnego miejsca. Pytanie 1 najtrudniejsze będzie punktowane za 3 punkty. Jeżeli drużyna nie jest w stanie odpowiedzieć  dostaje pytanie naprowadzające łatwiejsze za 2 punkty. Jeżeli drużyna  nie będzie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie dostaje najłatwiejsze pytanie za 1 punkt. W przypadku gdy drużyna nie jest w stanie odpowiedzieć na żadne z pytań dostaje informację o kolejnym miejscu kontaktowym i nie otrzymuje punktu. Pytania naprowadzające zadaje nauczyciel ZSSiL nr 2, który będzie obecny w każdym z miejsc kontaktowych. Każdy nauczyciel będzie miał odpowiednie oznaczenie (ZSSiL2 - Śladami Władysława Grabskiego). Po tym jak drużyna zlokalizuje kolejne miejsce kontaktowe, nauczyciel zadaje pytanie historyczne za 1 punkt. Uczestnicy mogą korzystać z Internetu i telefonów komórkowych odpowiadając na pytanie. Jeżeli Uczestnicy nie potrafią znaleźć odpowiedzi na pytanie otrzymują 0 punktów i udają się w kolejne miejsce.

          4. Podczas Gry drużyny otrzymują Kartę Drużyny, którą muszą mieć przy sobie. Kartę drużyny wypełnia nauczyciel, który stoi w danym miejscu kontaktowym. Nauczyciel wpisuję liczbę punktów, którą drużyna uzyska w każdym miejscu. Następnie nauczyciel podpisuje się przy punktacji i oddaje Kartę uczestnikom.

          5. Zasady Gry zostaną przedstawione uczestnikom przez opiekunów drużyn w szkole i przypomniane  przed jej rozpoczęciem.

          6. Podczas Gry każda drużyna musi posiadać sprawnie działający telefon kontaktowy, za pośrednictwem którego będzie mogła (w razie konieczności) skontaktować się z Organizatorem.

          7. Uczestnicy Gry, w trakcie jej trwania mogą poruszać się pieszo lub środkami transportu publicznego.

          8. Gra toczy się w normalnym ruchu miejskim i prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

          9. Wyrażając zgodę na udział w Grze uczestnik wyraża zgodę na: wzięcie udziału w Grze na warunkach określonych w regulaminie oraz przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych uczestnika w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia Gry (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.09.1997 (Dz. U. nr 133 poz. 883).

          Wyłanianie zwycięzców

          1. Wygrywa Drużyna, która zdobędzie największą ilość punktów.
          2. Ogłoszenie wyników Gry i wręczenie nagród nastąpi 27.03.2018 r. o godz. 10.00

          Nagrody

          1. Dla zwycięzców przewidziano nagrodę główną, dla pozostałych drużyn nagrody pocieszenia.

           

           

           

           

           

          ŚWIADEK HISTORII - WALDEMAR NOWAKOWSKI

           

          22 lutego 2018 r. po raz czwarty uczestniczyliśmy w spotkaniu ze Świadkiem Historii. W XL LO im. Stefana Żeromskiego mieliśmy zaszczyt poznać Pana Waldemara Nowakowskiego oraz Księdza Komandora Janusza Bąka. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym i przywitaniem gości. Waldemar Nowakowski ( pseudonim „Gacek”) urodził się 3 stycznia 1933 roku w Warszawie. Był jednym z najmłodszych łączników Powstania Warszawskiego w Zgrupowaniu „Waligóra” na Woli. Pan Waldemar podkreślał, że wybuch wojny odczuł boleśnie w sensie dosłownym, ponieważ kilka bloków od miejsca jego zamieszkania spadła bomba, a podmuch zrzucił Pana Waldemara z okna.

          Waldemar Nowakowski kolekcjonuje broń i mundury z tamtego okresu. Mogliśmy poznać smutną historię, kiedy w 2008 r. do jego drzwi zapukała policja i potraktowała go jako przestępcę, posiadającego ogromną ilość nielegalnej broni.

          W spotkaniu uczestniczył także wspomniany wcześniej Pan Komandor Janusz Bąk, kapłan wielu organizacji i stowarzyszeń. Bywa on na wszystkich uroczystościach wojskowych i cywilnych, które kultywują tradycje. Na koniec spotkania uczniowie zadali Świadkom Historii wiele pytań, świadczących o zainteresowaniu młodzieży historią Polski.


           

           

          KOLEJNE SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII - PANEM ZYGMUNTEM WALKOWSKIM

           

          8 lutego 2018 r. po raz trzeci uczestniczyliśmy w spotkaniu ze Świadkiem Historii. Tym razem w XXIV LO im. C. Norwida mieliśmy zaszczyt poznać Pana Zygmunta Walkowskiego. Jest on fotografem oraz specjalistą interpretacji zdjęć Warszawy z okresu okupacji i powstania warszawskiego. Od 1955 r. pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych, jednakże w 1982 r. został zwolniony karnie za działalność w NSZZ „Solidarność”. Ponownie dwa lata później znalazł zatrudnienie WFD, lecz tym razem w Archiwum. Tam właśnie rozpoczął pracę nad rekonstrukcją oryginalnych powstańczych kronik filmowych.
          W 1990 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a następnie w 2008 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na spotkaniu Pan Zygmunt pokazywał nam, w jaki sposób identyfikować zdjęcia, ustalać, skąd one są oraz jak nanosić je na zdjęcia lotnicze. Zaprezentował również własny, autorski sposób na opisanie powstańczych kronik. Mogliśmy zobaczyć, jak niegdyś wyglądała ulica Wolska, Obozowa, czy Park Sowińskiego, gdy przy pomniku operowało niemieckie działo Karl „Ziu”. To było bardzo ciekawe. Na koniec spotkania poruszyliśmy temat Zamku Królewskiego i daty jego wysadzenia. To właśnie Pan Zygmunt ustalił, że było to między 8 a 13 września 1944 r. Dodatkowo pokazał nam zdjęcia panoramiczne ówczesnej Warszawy. To spotkanie ze Świadkiem Historii miało trochę inny charakter niż poprzednie, ale było równie interesujące.

           

          Uczniowie klasy 2 PC

           

           

          SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII PANEM JERZYM ŻELAŚKIEWICZEM  

           

          10 stycznia 2018 roku po raz drugi uczestniczyliśmy w spotkaniu ze Świadkiem Historii. Tym razem Polsko/Wolskie drogi do Niepodległości powiodły nas w gościnne progi szkoły ze 130-letnią tradycją, im. M.Konarskiego.

               Bohaterem spotkania był pan Jerzy Żelaśkiewicz ( Korab ) - wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pochodzi z Książa Wielkiego. Był zastępowym Związku Harcerstwa Polskiego, zorganizował drużynę Szarych Szeregów. W wieku lat 16 w marcu 1941 roku został zaprzysiężony jako dowódca drużyny łączności. Głównym zadaniem jego drużyny było roznoszenie meldunków. W 1942 roku uczestniczył w odbiorze 3 zrzutów alianckich: broni ( m.in. stenów ), sprzętu, amunicji, umundurowania. Jednym z najtragiczniejszych momentów życia pana Żelaśkiewicza była bitwa z Niemcami, w której zginął jego brat.

               Był także szefem wywiadu i kontrwywiadu II obwodu AK. Uczęszczał na komplety tajnego nauczania. W 1943 roku przyjęty został do Szkoły Podchorążych, a w 1944 otrzymał stopień podporucznika.

              Tuż przed wybuchem powstania warszawskiego batalion p. Jerzego Żelaśkiewicza otrzymał rozkaz wymarszu do Warszawy. Problemem był sposób dotarcia do stolicy oddalonej o 250 km. Rozważano nawet opanowanie przez partyzantów pociągu, bo honor, odpowiedzialność, gotowość do najwyższych poświęceń – to był świat wartości żołnierzy AK.

             92-letni Świadek Historii nie żałuje żadnych swoich decyzji. Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych, a w ubiegłym roku Prezydent RP uhonorował pana J.Żelaśkiewicza Krzyżem z Mieczami Orderu Niepodległości.

              Na koniec spotkania Świadek Historii zaapelował do nas, abyśmy pamiętali o żołnierzach Armii Krajowej jako o największej armii podziemnej Europy.

                              Przyrzekamy, że tak się stanie!

                               Uczniowie kl. II PC z Wychowawczynią

           

           

          SPOTKANIA Z ŻYWĄ HISTORIĄ

           

          4 stycznia 2018 r. uczniowie kl. II PW wzięli udział w projekcie edukacyjno-animacyjnym

          ,, Spotkania z żywą historią” zorganizowanym przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Uczniowie obejrzeli krótki film wprowadzający  w tematykę spotkania a następnie wysłuchali wystąpienia p. Elżbiety Szadzyńskiej, korespondentki czasopisma ,,Polsce wierni”. Spotkaniu towarzyszyła również gra edukacyjna polegająca na tworzeniu powieści graficznej. Udział w projekcie był inspiracją do pogłębienia wiedzy na temat II wojny światowej a także przybliżeniem doświadczeń ,,odchodzącego” pokolenia i zachowanie tych doświadczeń w pamięci młodych ludzi.


           

           

          SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII

           

          W ramach projektu Polskie/Wolskie Drogi do Niepodległości 12 grudnia 2017 r. uczestniczyliśmy w pierwszym spotkaniu ze świadkiem historii. Zaproszoną osobą okazała się pani Stanisława Płońska-Frybes. Całe jej życie było związane z Warszawą. Urodziła się na Dolnym Mokotowie, następnie mieszkała na Chomiczówce.     

          W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką. Walczyła w oddziale AK Kampinos. Wykonywała wiele zadań, m.in. aby ratować ludzi  była zmuszana do  fałszowania dokumentów,  w tym aktów urodzenia.  Razem   z  siostrami  z  klasztoru  brała  udział   w akcji  dożywiania  sierot.  Pani  Stanisława w wieku 91 lat jest osobą obdarzoną wielką energią . Opowiadała swoją historię bardzo emocjonalnie   i ciekawie.  Spotkanie z panią Stanisławą Płońską-Frybes z pewnością  zainspiruje  nas  do  pogłębiania   wiedzy   z historii Polski i Warszawy oraz dróg Polaków do niepodległości.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                   Uczniowie klasy II PC

           

          BRONOWICKA CHATA w WOLSKIEJ SAMOCHODÓWCE 

           

          10 listopada 2017 roku, w wigilię 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” S. Wyspiańskiego.

                     Na przyjęcie weselne Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny przybyli wielce szanowni goście: Pani Burmistrz Dzielnicy Wola, Przewodniczący Rady Rodziców ZSSiL nr 2, Dyrekcja Szkoły.
          Zaproszono również liczne grono uczniów.

                     Uroczystości przyświecały słowa S.Wyspiańskiego: „POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ”. „Buczące basy, piskanie skrzypiec, niesforny klarnet, hukania chłopów i bab” tworzyły tło dla rozmów błahych i poważniejszych, flirtów i poezji, jaka wkradła się do tej „chaty rozśpiewanej”. Czytanie „Wesela” rozpoczęła Pani Burmistrz, a lekturę pierwszych didaskaliów zakończył Dyrektor ZSSiL Nr 2. W Tetmajerówce zjawili się zacni goście z Krakowa i chłopi z Bronowic, aby w rytm skocznej, ludowej muzyki weselić się wraz z Młodą Parą.

                    O północy „wszystkie dziwy, kwiaty, krzewy” przybyłe do chaty bronowickiej – wskrzesiły legendarne postacie z obrazów Matejki, na czele ze Stańczykiem i Wernyhorą.

                    Próba zorganizowania powstania przeobraziła się w Chocholi Taniec ! Słowa: „ Miałeś, chamie, złoty róg…” wypowiedziane przez słomianą kukłę, zakończyły czytanie „ Wesela” w ZSSiL nr 2.

                    W drugiej części uroczystości odbył się quiz: „ Kto jest kim
          w dramacie Wyspiańskiego?”. Trzej koneserzy „ Wesela” otrzymali nagrody rzeczowe.

           

           

          Wyjątkowy Gość w Naszej Szkole

           

          9 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z wyjątkowym gościem

           Panem Stanisławem Rumiankiem ps. ,,Wilk” uczestnikiem powstania warszawskiego -zgrupowania ,,Róg”- batalionu ,, Bończa” – 102 kompanii.

          Wysłuchaliśmy ciekawej i emocjonującej historii o powstańczych walkach na terenie Starego Miasta, Powiśla i Śródmieścia. Gdy wybuchło powstanie warszawskie  Pan Stanisław miał 15 lat , w czasie walk został kilkukrotnie ranny. Podczas powstania awansowany z łącznika na strzelca, a po wojnie do stopnia porucznika. Na zdjęciach które przyniósł ze sobą pan Stanisław mogliśmy obejrzeć powstańców w czasie walk, broń jaką się posługiwali a także jedyny oryginalny dokument który pozostał Panu Stanisławowi  z tamtych lat – zaświadczenie o odznaczeniu Krzyżem Walecznych.

            Historia Pana Stanisława wzbudziła żywe zainteresowanie wśród młodzieży.

           

                                                                                                      Bardzo dziękujemy Panie Stanisławie.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie
      • Al. Jana Pawła II 69, 01-038 Warszawa Poland
      • (22) 515 56 00 - Centrala (22) 515 56 11 - Dyrektor Naczelny - Piotr Zając (22) 515 56 12 - Sekretariat Dyrektora (22) 515 56 13 - Sekretariat Uczniowski (22) 515 56 14 - Wicedyrektor - Marta Mazur (22) 515 56 15 - Wicedyrektor - Tomasz Jadacki (22) 515 56 16 - Wicedyrektor - Agnieszka Lubaś (22) 515 56 17 - Kierownik Gospodarczy - Marta Kurowska (22) 515 56 18 - Kierownik Szkolenia Prakt. - Marek Rechnio (22) 515 56 20 - Pedagog - Iwona Ostrowska-Obrocka (22) 515 56 21 - Psycholog - Ewa Smolińska (22) 515 56 22 - Pedagog - Kamilla Dobrzeniecka (22) 515 56 23 - Pedagog - Arkadiusz Stawski (22) 515 56 24 - Pielęgniarka Szkolna (22) 515 56 26 - Pokój Nauczycielski (22) 515 56 34 - Stacja Kontroli Pojazdów
    • Logowanie

  • Środa 24.04.2024