• Konkurs historyczny - Samochodówka dla Niepodległej - w 100. rocznicę odzyskania niepodległości

•

W związku ze zbliżającą się 100. Rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w naszej szkole  konkurs historyczny

,, Samochodówka dla Niepodległej - w 100. rocznicę odzyskania niepodległości”

Konkurs przeprowadzony zostanie w terminie od 13 kwietnia do 11 maja 2018 r.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy na temat dziejów II Rzeczypospolitej, kształcenie umiejętności analizy materiałów źródłowych, rozwijanie zainteresowania historią naszej Ojczyzny, kształtowanie postaw patriotycznych.

Konkurs składał się będzie z : testu wiedzy i konkursu plakatowego.

Regulamin szkolnego konkursu historycznego

,,  Samochodówka dla Niepodległej- w 100 rocznicę odzyskania niepodległości”

1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów ZSSiL nr 2 w Warszawie
          2. Organizatorem konkursu jest ZSSiL nr 2 w Warszawie
          3. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy na temat dziejów II Rzeczpospolitej, kształcenie umiejętności analizy materiałów źródłowych, rozwijanie  zainteresowania historią naszej Ojczyzny, kształtowanie postaw patriotycznych.
          4. Konkurs składa się z : testu wiedzy i konkursu plakatowego.

TEST

• Przeznaczony jest dla uczniów kl. I-III
          • składa się z 30 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru ( 1 punkt za prawidłową odpowiedź)
          • Uczeń wybiera wyłącznie jedną odpowiedź
          • Konkurs w formie testu zostanie przeprowadzony w dniu 24 kwietnia 2017 r.
          • Czas trwania: 45 minut
          • Zakres tematyczny  testu:
          1. Odrodzenie Rzeczpospolitej – postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie Polski, pierwsze ośrodki władzy na ziemiach polskich ,przejęcie władzy przez J. Piłsudskiego, utworzenie  rządu.
          2. Walki o granice- dwie koncepcje granic: R. Dmowski i J. Piłsudski, wojna 1920 r. powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, plebiscyt na Warmii i Mazurach
          3. Scena polityczna II Rzeczpospolitej- rządy parlamentarne
          4. Zamach majowy i rządy sanacji
          5. Kultura i gospodarka II Rzeczpospolitej
          6. Polityka zagraniczna II Rzeczpospolitej

LITERATURA KONKURSOWA: podręcznik do historii ,, Poznać przeszłość wiek XX”, źródła dodatkowe.

KRYTERIA OCENY:   Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  Laureatami konkursu zostaną uczniowie z trzema najwyższymi wynikami w  szkole.

• Przeznaczony jest dla uczniów kl. I-III
          • Tematem prac jest : 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, związane z nią wydarzenia oraz postaci
          • Uczeń może zobrazować dowolnie wybrane wydarzenie, wykonać portret lub zaprezentować współczesne miejsca upamiętniające odzyskanie niepodległości.
          • Autorem plakatu może być jedna osoba lub zespół (maksymalnie 3 osoby)
          • Technika wykonania plakatów dowolna, format A 0
          • Uczniowie wykonują plakaty do 13 kwietnia 2017 r .
          • Wyróżnione na tle klas plakaty zostaną zaprezentowane szkolnej komisji konkursowej w dniu 20  kwietnia 2017 r. ,która  w wyniku głosowania , wyłoni 3 pierwsze miejsca.

KRYTERIA OCENY PLAKATÓW: zgodność z tematem konkursu, samodzielność realizacji, walory estetyczne, kreatywność

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 11 maja 2017 r.

Laureaci  Konkursu otrzymają nagrody.

Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące konkursu będą umieszczane na stronie szkoły https://zssam2.edupage.org/text61/?

Organizator  zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w regulaminie dotyczącym konkursu.

Osobami odpowiedzialnymi za organizację konkursu na terenie szkoły są: A. Ziółkowska, M. Gudziak

• Wtorek 16.04.2024