• OFERTA EDUKACYJNA

• W Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2

kształcimy w następujących zawodach:

1. Technik pojazdów samochodowych - 311513

Technik pojazdów samochodowych zapewnia obsługę pojazdów samochodowych w zakresie eksploatacji, serwisowania i napraw; przeprowadza diagnostykę samochodową; wykonuje przeglądy pojazdów samochodowych w stacjach obsługi i kontroli pojazdów; zapewnia doradztwo techniczne w zakresie eksploatacji, konserwacji i naprawiania pojazdów samochodowych.

Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podjęcie pracy między innymi w: − stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych, − zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych, − w salonach sprzedaży pojazdów samochodowych, − firmach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi, − przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacją, − w firmach zajmujących się dystrybucją części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, − w firmach ubezpieczeniowych prowadzących ubezpieczenia komunikacyjne i likwidację szkód, − w przedsiębiorstwach transportu samochodowego, − w przedsiębiorstwach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych, − w stacjach kontroli pojazdów (po uzyskaniu dodatkowych uprawnień).

Informacja o egzaminach:

- Egzamin potwierdzający kwalifikację MG.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych

- Egzamin potwierdzający kwalifikację MG.12. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.

- Egzamin z kwalifikacji MG.43. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.

Po zakończeniu nauki w naszej szkole posiadając świadectwo dojrzałości (matura) można rozpocząć studia wyższe.

2. Mechanik pojazdów samochodowych - 723103

Do głównych zadań zawodowych mechanika pojazdów samochodowych należy obsługiwanie, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych. Tak szeroki zakres działań zawodowych powoduje, że osoba wykonująca pracę w tym zawodzie powinna być dobrze wykształcona. We współczesnych pojazdach samochodowych stosowana jest coraz większa ilość elementów elektronicznych, co wymusza ciągłe kształcenie i doskonalenie swoich wiadomości i umiejętności zarówno z konstrukcji maszyn, jak również elektrotechniki i elektroniki. Mechanik pojazdów samochodowych zatrudniany jest w warsztatach obsługowo-naprawczych branży motoryzacyjnej. Wykonuje prace obsługowo-naprawcze, diagnostyczne i konserwacyjne pojazdów samochodowych oraz ich zespołów lub podzespołów na stanowiskach roboczych za pomocą narzędzi uniwersalnych, jak również specjalistycznych. Kontroluje także stan techniczny pojazdów za pomocą urządzeń diagnostycznych. Od mechanika pojazdów samochodowych wymaga się znajomości budowy pojazdu oraz zasad działania jego zespołów i podzespołów. Mechanik pojazdów samochodowych powinien umieć diagnozować usterki zespołów samochodów oraz znać metody ich usuwania.

Egzamin potwierdzający kwalifikację MG.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych odbywa się pod koniec klasy trzeciej.

• Środa 24.04.2024